Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia obligă cetățenii să se racordeze la o rețea de canalizare inexistentă!

Absurd administrativ

Primăria Slobozia obligă cetățenii să se racordeze la o rețea de canalizare inexistentă!

O parte dintre locuitorii Cartierului Slobozia Nouă sunt somați să se racordeze la rețeaua de canalizare a orașului printr-o adresă semnată de primarul Adrian Mocioniu. Paradoxal însă, în zona respectivă nu există rețea de canalizare. Adresa primarului Sloboziei invocă legea 241/206 potrivit căreia «utilizatorii(...) au obligația de a se racorda la sistemele publice de canalizare». Rețeaua de canalizare din Slobozia Nouă a fost recepționată parțial în anul 2010...

Ultimatum administrativ Primarul Adrian Mocioniu a anunțat printr-o adresă oficială locuitorii orașului Slobozia care nu sunt racordați la rețeaua de canalizare că au obligația să o facă. Decizia e justificată de o prevedere stipulată în Legea 241/2016, în ceea ce privește serviciul de alimentare cu apa și de canalizare. Potrivit art. 31, alin. 14, «utilizatorii, persoane fizice sau juridice, inclusiv cei care au sisteme proprii de alimentare cu apă, au obligația de a se racorda la sistemele publice de canalizare existente sau nou-înființate, dacă aceștia nu dețin stații de epurare avansată care respectă condițiile de descărcare a apelor epurate în mediul natural». În cazul în care această prevedere nu este respectată, cetățenii riscă amenzi cuprinse între 2000 și 4000 de lei. În adresa semnată de către primarul Adrian Mocioniu se precizează că «aveți obligația ca, până cel mai târziu la data de 1 iunie 2019, să realizați lucrările de racordare la sistemele de canalizare existente în zona dumneavoastră. În acest sens vă solicităm să vă adresați SC Urban SA (...) în vederea inițierii demersurilor pentru racordarea la sistemul de canalizare».

Rețeaua care nu există Paradoxal însă, mulți dintre cei care au fost somați să se racordeze la rețeaua de canalizare... nu o au! Proprietarii de case din partea stângă a șoselei naționale, la intrare în Cartierul Slobozia Nouă dinspre oraș, spun că nu-și pot crede ochilor ce au citit: «Noi ne rugăm de ei de ani de zile să ne racordeze la rețeaua de canalizare. Și toți ridică din umeri! Am făcut fose, am plătit zeci de milioane pentru ele, suntem obligați să plătim lunar două milioane pentru vidanjare... Iar acum ne obligă să ne racordăm la o canalizare inexistentă! Parcă e prea mult... Ce vor, să ne racordăm la canalizarea wireless?!» declară amar unul dintre cetățenii din zonă. Contactat telefonic, directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu, susține că s-a făcut o confuzie. «Primăria Slobozia ne-a cerut o listă cu toți utilizatorii care nu sunt conectați la rețea, fără a preciza în ce scop va fi utilizată! Vom reveni cu precizări suplimentare și, probabil, va fi redactată o nouă adresă...» ne-a declarat acesta.

Ca la Slobozia, nicăieri! Eroarea aparentă ascunde o stare de fapt pe care autoritățile slobozene o ignoră de aproape 10 ani. Reamintim că, la momentul respectiv, administrația locală a cheltuit 3,5 milioane de euro pentru realizarea rețelei de canalizare în Slobozia Nouă și Bora. Lucrările, executate de TMUCB, au fost sistate în anul 2010 și nu au mai fost reluate. Potrivit unor surse administrative, lucrarea din Slobozia Nouă a fost recepționată parțial, fără ca rețeaua de canalizare din Cartier să fie funcțională. În luna septembrie 2018, zeci de familii din Slobozia Nouă au reclamat faptul că au curțile inundate de dejecții umane provenite din această rețea de canalizare nefuncțională... Prin urmare, populația este racordată (n. red.: legal și ilegal) la rețeaua de canalizare realizată parțial în 2010, însă aceasta nu este funcțională, iar în unele zone lipsește în totalitate! Execuția lucrărilor restante a fost încredințată firmei Urban SA Slobozia, însă nu au fost finalizate nici până în prezent.

9 Mai 2019, 09:20 (2725 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
«Reportaj de declarații» cu primarul Adrian Mocioniu
Aproape 1 milion de lei pentru un loc de joacă în Cartierul Bora!
Contract de 4 milioane de lei pentru piste de biciclete la Slobozia
Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare
Prima realizare edilitară a administrației Mocioniu

Comentariile cititorilor:


baaa...:
(15 Mai 2019, 08:26)
Din pacate toate pleaca tot de Sus.Asa a decis Veorica si adunatura de hoti si incompetenti (am vrut sa pun initial incompetenti prima data dar nu suna bine incompetenti de doua ori).Legi si directive si Ordonante dupa ureche...cum de altfel sunt si multe din sensurile unice de pe la noi de prin oras...Mucioniu pleaca dar cine vine tot rosu este...deci prostia se promoveaza si se propaga in continuare...
Locuitor:
(13 Mai 2019, 10:37)
Cartier limitrof, a reședinței de judet, SLOBOZIA, fără asfalt, fără infrastructură, colcăie serpii, câinii, pe străzi, fără iluminat stradal, gropile cât roata de la mașină, praf, mizerie, impozite ca la oraș, loturi neîngrijite, boscheți, și lista continuă. Mulțumim PSD.
priceputu:
(13 Mai 2019, 09:15)
pt proeducatia: oamenii nu sunt rai, inculti, needucati;Au semnalat un fapt real , un lucru prost facut, Canalizarea nu exista, au facut receptie partiala pentru ca se apropia termenul scadent si trebuiau justificati niste bani ( cu siguranta bani europeni ). Daca educatie inseamna sa trantesti rahatul la tine  si apoi sa-l arunci in curtea semenilor ( fapt semnalat in presa) mai bine lipsa de asa educatie.  prefer sa fiu mai din topor, cum se zice.
@Proeducatie:
(13 Mai 2019, 08:47)
Poate nu ai citit articolul si nu ai inteles. Nu exista canalizare pe Str G Cosbuc si cu toate astea primarul ameninta cu amenda pe cei care nu se racordeaza la canalizarea inexistenta. Pe de alta parte, acolo unde exista, canalizarea este in mare parte nefunctionala, deoarece a fost executata prost, s-au lasat conductele cu tot cu asfalt si toate dejectiile ajung inapoi in curtile oamenilor. Sau poate esti primarul si ataci, pentru ca cea mai buna aparare e atacul, nu?
Pe de alta parte, or mai fi si case cu batrani, care nu au baie, toaleta in casa, poate doar un robinet in curte pentru a folosi apa de la retea ca sa ude trei fire de leustean (era sa scriu trandafiri). Lor de ce le-ar trebui canalizare? mai au de trait 2,3 ani si nu au posibilitati financiare sa-si faca baie/toaleta in casa. A nu se intelege ca sunt de acord cu poluarea, indeferent de sursa. Dar, totusi, despre ce vorbim? 100 de batrani care polueaza folosind toaleta din curte, versus combinat chimic (zeci de ani), fabrica de ulei, furfurol (cat a functionat), etc... Nu e amuzant? (daca n-ar fi trist si grav). Ne livreaza o apa posibil cancerigena de 11 ani, dar ne someaza sa ne racordam la canalizare...
Rezolva intai cu apa si dupa aia ne conformam, ne racordam cand faci si canalizare (momentan ne facem singuri vitanjarea din fosele construite din banii nostri)!
Proeducatie:
(10 Mai 2019, 12:32)
Ce oameni inconstienti si rai!exemplul clasic de lipsa de educatie,resping tot ce e nou si modern.Cum sa ai sistemul de canalizare la poarta si sa preferi sa elimini fecalele,samponul,detergentii in fost fantana,actual folosita ca si fosa(multe cazuri de genul asta in sl noua).La noi doar cu forta se poate face educatie si progres!
VITANJORU:
(10 Mai 2019, 08:39)
Nesimtire, nepasare, nepricepere. Celebra expresie: "a semnat ca primaru" adica el nici nu citeste ce semneaza, sau, citeste, dar alege sa fie cinic; stie ca nu-l mai voteaza nici drq pentru ca nu a facut nimic pentru oras, iar in felul asta se razbuna anticipat pentru ca nu va mai fi ales de oameni. Pe de alta parte, a angajat in primarie numai membri de partid rosu, care nu cunosc nici macar retelele edilitare (si asa putine) din oras si scriu astfel de ineptii! Celebrul exemplu cu "mutul" care a fost amendat de jandarmi pentru ca a "strigat" nu stiu ce la un miting. Cam asta este nivelul de prostie si nesimtire. Nici macar sa iasa public si sa-si ceara scuze, odata pentru ca nu a facut canalizarea (si nimic in general) si a doua oara pentru somatiile idioate pe care le trimite oamenilor. Batranii aia care merg pe 3 ianuarie sa plateasca impozitele primii si stau la cozi imense pot face infarct cand vad ca sunt pasibili de o astfel de amenda, mare cat 10 pensii "majorate". Astept amenda pentru a o contesta in instanta, plus ceva despagubiri morale! 1 leu nu mai mult!
Observator:
(9 Mai 2019, 19:19)
Dar cu cei care locuiesc fara drept in blocurile ANL, in locul celor care au obtinut aceasta favoare dar nu au nevoie de ea in vreme ce familii grele, cu venituri mici si copii multi nu au unde locui, ce facem domn PRIMAR?!? Verificati daca mintim noi sau daca nu cumva, angajatii primariei s-au murdarit de putina spaguta pe la gura!
Mary:
(9 Mai 2019, 13:12)
   Domnul Cilibeanu și domnul Mocioniu, sunt doi manageri nepricepuți. De unu' o să scăpăm sigur la alegeri, celălalt o să ne mai chinuie cu prostiile lui. 
  Orașul arată ca după bombardament, ce mai contează că unii nu au canalizare!!! M-am plictisit să tit semnalizez nemulțumirile locuitorilor ai acestui oraș.
   iau în calcul să ma mut din acest oraș "european" care nu oferă nimic în schimbul taxelor pe care le plătim. Nu se merită să fim permanent bătaia de joc a PROȘTILOR!!!