Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«ia uite ale dracu’ c.rve!»

La Spitalul Slobozia, ca la ușa cortului!

«ia uite ale dracu’ c.rve!»

O petiție înaintată de salariații Spitalului Județean de Urgență Slobozia către Ministerul Sănătății scoate la iveală comportamentul abuziv pe care Mariana Iancu, managerul celui mai mare spital din județ, îl are față de subordonații săi. Conform documentului oficial, aceasta este acuzată de folosirea unui limbaj licențios, dar și de cheltuieli nejustificate ale fondurilor destinate funcționării unității medicale. Deși petiția a ajuns pe masa de lucru a Ministerului Sănătății și Consiliului Județean Ialomița, niciuna dintre cele două instituții nu a luat vreo măsură...

«Eu fac ce vreau, dacă vreau!»
«Comportament greu de admis pentru o femeie, din toate punctele de vedere, gen: „băi doctore n-auzi în ... mea că la tine strig!”, e vorba de dr Viorel Ciupitu din secția Chirurgie; „făi doctoreaso, cu tine vorbesc...”, e vorba de dr Ana Maria Andrei medic pediatru; „ia uite ale dracu’ c.rve cum umblă cu fuste până la c.r”, e vorba despre fetele de pe Chirurgie, ATI. (...) Nu are nicio treabă cu legea sau morala. Mariana Iancu spune că „așa vreau eu!“», sunt doar câteva dintre aspectele pe care angajații Spitalului Județean de Urgență Slobozia le-au sesizat prin petiția pe care au înaintat-o Ministerului Sănătății. Fără să rezolve însă problema, oficialii de la București au pasat responsabilitatea către Consiliul Județean Ialomița, instituție care administrează cel mai mare spital din Ialomița. «Vă rugăm să dispuneți verificarea aspectelor semnalate» se arată în răspunsul dat de Ministerul Sănătății.
Citiți mai multe amănunte despre acest subiect în ediția de miercuri, 15 mai 2019, a ziarului Independent

10 Mai 2019, 19:10 (12327 vizualizări - 56 comentarii)

Citiți și:
Investigații medicale «prin corespondență» la Spitalul Slobozia
Un nou conflict de muncă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Concurs cu scandal în cadrul celui mai mare spital din Ialomița
Medicii Spitalului Slobozia reclamă neregulile din cadrul instituției
Asistentă agresată de medic în fața bolnavilor

Comentariile cititorilor:


Doctoreasa:
(13 Mai 2019, 13:04)
Este singurul director de spital care a facut ceva pt comunitate. Rugati-va sa nu se sature de rautatile voastre si sa plece. A propos de limbaj...eu stiu asa...boilor/vacilor le zici hais/cea ca sa te-nteleaga.Nu poti zice "Doamna vaca,va rog frumos s-o luati la stanga" ca n-o sa te-nteleaga.Asa ca la fauna existenta in spital trebuie sa vb pe limba fiecăruia. Si de gunoi acum...se pare ca a facut treaba buna si acolo din moment ce inca nu v-ati sufocat ingropati in propriul gunoi (la cat de lenesi si rai sunteti).
@Niculina:
(13 Mai 2019, 12:14)
"Ca pacient, vrei ce vrea dansa": adica mainile in solduri si mahala cat incape. Asa a gandit si Moraru cand a numit-o. Pai, ce sa zicem, daca asta-i nivelul,sa aveti parte numai de ea, Niculino!
Pacientă:
(13 Mai 2019, 11:21)
Am auzit fără voia mea cum vorbeau două fufe, asistente, despre șefa lor! Dacă v-as reproduce doar două din vorbele folosite, m-ați califica ,,e de pe Variantă”!....Șefa măcar le zice-n față ce are de zis...
Angajat spital:
(13 Mai 2019, 10:28)
In primul rând, să fii manager al unui spital, trebuie sa fii medic, doamna a vândut paine la tritipan, nu avem pretenții, toți angajații spitalului Slobozia, sunt niște needucați, niște oameni fără studi, inclusiv medicii au probleme cu gramatica, nu suntem toți deștepți, dar dupa părerea mea un medic trebuie să respecte un cod deontologic.
Anonim:
(13 Mai 2019, 09:41)
Eu nu inteleg cum o "gunoiera" a ajuns sa conduca un spital, totusi pt a fi in fruntea unit spital trebuie sa ai cateva cunostinte si mai ales scoala specializata in domeniu,dar nu ne mai mira nimic acum la noi in tara
ADRIANA:
(13 Mai 2019, 08:56)
Iancu M. adoptă metodele cerute de împrejurări! Lucrează, in general, cu gunoaie, deci le vorbește pe limba lor! Ca să priceapă și ele, dar degeaba! Sincer, aș dori ca dânsa să lupte NU pentru scaun ca una de la ISJ, ci ca să salveze, cât se mai poate, moralitatea în acest așa zis spital! Nu se cuvine să vorbești vulgar, dar uneori te obligă receptorul! Respect, respect, dar să vină din ambele părți! (Și apoi....tot o limbă română folosește!! %!)
Niculina:
(13 Mai 2019, 08:32)
Părerea mea este că PENTRU PACIENȚI NU VA FI BINE DACĂ ACTUALA VA FI DATĂ AFARĂ DE LA CONDUCERE! Motivul: ca pacient, vrei ce vrea dânsa! Profesionalism, moralitate, disciplină! Asta vrem de la angajații spitalului! Ce vrea dânsa? Aceleași lucruri doar că are limbă spurcată. Mai degrabă un lider dur, decât o mizerie de asistente....așa cum le numește dânsa, așa sunt!!!!
Justice :
(12 Mai 2019, 20:14)
Da Gabriela! Ai nimerit exact pe garda doamnei M.N. Nu, nu e isterica, aia e starea ei naturală. Cauza? Nu s-a găsit niciun asistent sau infirmier să îi taie macaroana sau să o facă să înțeleagă că țipând și urlând nu faci lucrurile mai bine. Ca medic probabil e un medic ok, ca fel în care se manifestă.... EXECRABIL! Dacă așa îți motivezi asistenții sau pacienții sau apartinatorii sau.... Mai bine rămâi acasă. E teroristul psihologic în persoană. Te cred o zi, două, nouă că ai motive sau supărări sau frustrări dar a 10 zi când țipi, urlii, etc, e foarte posibil să-ți dau un mare șut în dos. Nimeni de acolo nu e pe plantația doamnei N.! Nimeni! Tratați - vă!! Aveți și dvs, doamna doctor, niște probleme...
Just:
(12 Mai 2019, 18:29)
Politizarea directa sau indirecta ambele duc spre un viitor sumbru atât pentru pacient cât și pentru angajat! Asa este romanul, ca este afectat sau de anumite poziții și funcții ale unor oameni toți își urmăresc scopul! Asa ca...... Ar trebuii sa fim puțin mai corecți cu noi înșine și cu cei mari mai devreme sau mai târziu toți vor merge la Penitenciar!
@Medic.tanar:
(12 Mai 2019, 17:43)
Comportament de mahala aveti toti, de la infirmieră până la voi doctorii! La UPU se țipă ca la nebuni, de ti-e groaza sa chemi salvarea iar în policlinică te trateaza cu superficialitate si pleci in cautarea unui doctor adevărat, tocmai la București.Nu aveti nicio scuză, voi personalul din spital! Ni s-a acrit de voi si vrem altii in locul vostru, care in primul rand sa fie oameni si profesioniști adevărați!Numai citind aici, cateva comentarii, se poate vedea care e parerea oamenilor despre acest spital.Daca s-ar face un referendum in oras si s-ar pune întrebarea cati dintre cei angajați în spital ati vrea sa rămână, sunt convins ca raspunsul ar fi ,,zero"!
@Niculina:
(12 Mai 2019, 14:21)
Ne-ai facut curiosi: "pt pacienti nu va fi bine". Adica, faptul ca managera are apucaturi si limbaj de gunoie..pardon, de mahalagioaica, face bine la pacient? Un om destept, un om civilizat, competent si responsabil petun asemenea post, nu se poate impune(in mintea ta) decat cu urlete si aprecieri suburbane? Se pare ca iti lipseste ceea ce acuzi altora: simtul ridicolului; ba chiar bunul simt.
@cetățean ograda:
(12 Mai 2019, 12:25)
Sigur niciun anestezist nu ti-a cerut bani, ca nu mai e ca pe vremuri sa ti se spuna tarifele. Daca tu te-ai interesat si ai aflat ceva anume, e din cauza ca sunt persoane care continuă să vehiculeze niste preturi pe care probabil le fac pentru ele. Sigur daca esti intr-o situatie nefericită nu o sa vina nimeni sa iti ceara nimic. Vei fi tratat in continuare cu atentie, nu lăsat să mori ca nu ai dat bani. E o mare mizerie ceea ce scrii tu
Niculina :
(12 Mai 2019, 11:38)
@medic t. Da, mulți au înțeles că Iancu este o vulgară. Tinerii ca tine nu suportă asta, nici maturii! Schimbați-o din interior, mișcați vă!! DAR PENTRU PACIENȚI NU VA FI BINE!!! Nici partea politică de-acum nu este de partea mironosițelor pe care Iancu le pune la punct! Medic tănăr, vrei feminitate?! Auzi-l doamne! Caută, fiule, in altă parte! Eu cred că nu ești medic. Ai fi avut simtul ridicolului...
Cetătean Ograda:
(12 Mai 2019, 10:02)
@crtatean Slobozia. Pacienții nu înțeleg ca nu se da mita! Da, acum doctorii din Slobozia au rețineri, cu excepții, anestezistt, care cer! Dacă pacienții, n ar da, nu s ar simți in siguranța, ei zic ca asta ii face bine! Așa cred unii, cutuma!
Medic.tanar:
(12 Mai 2019, 09:33)
Nu se intelege oare ca aici e vb.de critica fata de o persoana care are comportament de țigancă de mahala? A fi manager bun inseamna sa vb.urat? Sa jignesti? E o persoana vulgară.frustrata urâtă prin comportament. Nu realizati ca se pleca din spital? Ca in curând tre.sa se dezvolte parcul auto ca multe probleme...chiar banale.vor avea rezolvare in alte orase? De ce? Un motiv imp.este rautatea .agresivitatea.apiritul de mahala pe care aceasta femie il emana. E femeie dle.nu are eleganta.nimic. parca e o Ana Pauker. Atata tot.