Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«ia uite ale dracu’ c.rve!»

La Spitalul Slobozia, ca la ușa cortului!

«ia uite ale dracu’ c.rve!»

O petiție înaintată de salariații Spitalului Județean de Urgență Slobozia către Ministerul Sănătății scoate la iveală comportamentul abuziv pe care Mariana Iancu, managerul celui mai mare spital din județ, îl are față de subordonații săi. Conform documentului oficial, aceasta este acuzată de folosirea unui limbaj licențios, dar și de cheltuieli nejustificate ale fondurilor destinate funcționării unității medicale. Deși petiția a ajuns pe masa de lucru a Ministerului Sănătății și Consiliului Județean Ialomița, niciuna dintre cele două instituții nu a luat vreo măsură...

«Eu fac ce vreau, dacă vreau!»
«Comportament greu de admis pentru o femeie, din toate punctele de vedere, gen: „băi doctore n-auzi în ... mea că la tine strig!”, e vorba de dr Viorel Ciupitu din secția Chirurgie; „făi doctoreaso, cu tine vorbesc...”, e vorba de dr Ana Maria Andrei medic pediatru; „ia uite ale dracu’ c.rve cum umblă cu fuste până la c.r”, e vorba despre fetele de pe Chirurgie, ATI. (...) Nu are nicio treabă cu legea sau morala. Mariana Iancu spune că „așa vreau eu!“», sunt doar câteva dintre aspectele pe care angajații Spitalului Județean de Urgență Slobozia le-au sesizat prin petiția pe care au înaintat-o Ministerului Sănătății. Fără să rezolve însă problema, oficialii de la București au pasat responsabilitatea către Consiliul Județean Ialomița, instituție care administrează cel mai mare spital din Ialomița. «Vă rugăm să dispuneți verificarea aspectelor semnalate» se arată în răspunsul dat de Ministerul Sănătății.
Citiți mai multe amănunte despre acest subiect în ediția de miercuri, 15 mai 2019, a ziarului Independent

10 Mai 2019, 19:10 (13878 vizualizări - 56 comentarii)

Citiți și:
Spitalul Județean de Urgență Slobozia, amendat cu 10 mii de lei
Spitalul Slobozia încearcă să obțină autorizația sanitară de funcționare definitivă
Spitalul Județean de Urgență Slobozia este cel mai mare angajator din Ialomița
Mariana Iancu a pus poalele Spitalului în capul Consiliului Județean
Medicii Spitalului Slobozia reclamă neregulile din cadrul instituției

Comentariile cititorilor:


Cetatean de Slobozia :
(11 Mai 2019, 18:41)
Forte buna doamnă manager. De cand ocupa acest post am auzit de multi pacienti care au fost refuzati de medici atunci cand au încercat să le ofere bani , atenti , cadouri... frica păzește pepenii. Nea C. nu mai iese spaga ? ...coana asistenta nu va mai iese pasenta ? Stire cu iz politic !
Gabriela:
(11 Mai 2019, 16:28)
Oameni buni, am ajuns la urgență in Martie. Scuze, n-am vrut...Era fraților o isterică de serviciu, medic, de!, urla din 5 in 5 minute, din orice! Fraților, chiar nu știu cum o cheamă, am întrebat o îngrijitoare, dar mi-a făcut semn că nu poate să spună. Normal! Nici nu mă așteptăm! Eu as fi scris numele ,,doamnei doctor” acum. Deci, sunt prea mulți medici surmenați (sau nebuni) in acel spital!
Anonim:
(11 Mai 2019, 16:01)
Nu o cunosc personal dar de când este doamna meneger la spital nu se mai primește șpagă
@suflet!:
(11 Mai 2019, 15:59)
@suflet. Respectul se câștigă, nu se cerșește! Cum au ajuns cei mai mulți medici să fie desconsiderați? In legătură cu alte aspecte pe care le dai, cred că ai in gând țiganii. Aproape tot din ce scrii, le aparține. Sunt și unii români nesimțiți, nimic de zis!
Dulcan:
(11 Mai 2019, 15:16)
Nu cred ca țipă mai mult decât cadrele medicale...cand te duceai înainte ca aceasta persoana sa ocupe funcția de manager, in spital, erai jignit si umilit numai pentru faptul că te îmbolnăveai...Inafara faptului că erai ignorat total, pana sa scoti niște bani din buzunar si sa le dai lor..Ar trebui facuta o restructurare totală in acest spital si angajati oameni profesioniști, corecți și care sa acorde grija in primul rand pacienților si nevoilor acestora si nu faptului că fac moda si isi etalează unghiile si fustele scurte.
Pacient :
(11 Mai 2019, 14:46)
De ce nu scrie nimeni de plecarea dr Minciună?acum suntem nevoiti sa parcurgem 150 de km sa fim tratati de acest medic?!VREM SA STIM MOTIVUL DE CE VA BATETI JOC DE NOI PACIENTII?DR MINCIUNĂ O MARE VALOARE PT ACEST SPITAL!PACAT!
@Realist,@Victor:
(11 Mai 2019, 14:25)
Orice manager inteligent stie sa-si castige simpatia si respectul angajatilor din subordine. Limbajul suburban denota doar educatie precara, complex de inferioritate, lipsa de cultura, frustrari de ins cu o copilarie nefericita. Tipic pt cineva care a fost numit politic intr-un post important dar pt care palaria e mult prea mare. Pt asemenea indivizi se pare ca 'epoca de aur' inca nu s-a terminat..
@suflet:
(11 Mai 2019, 14:14)
Norocul tau ca ai scris postarea, n-ai rostit-o, altfel ramaneai fara aer si lesinai. Toata polologhia ta, fara cap si fara coada, nu arata decat slugarnicie penibila si educatie precara. Cum vrei sa te ia cineva in serios?
suflet:
(11 Mai 2019, 13:00)
Regulamentul la locul de munca este unic si trebuie respectat .Aasa ca; impune regulament si pentru pacient care trebuie sa-l respectate .Atunci cand vii la medic si vrei sa fii tratat bine trebuie timp si liniste nu nebuniile tale ca urli ca nu te vede repede de zici ca iti pune stanta cu numaru de recunoastere si mai ai pretentie ca nu-ti da atentie dai bani singur ca nebunu si vrei sa fi vazut ca pe animal nu asa sta treaba nu jigni omul care iti da speranta care te ajuta acesti oameni sunt unici nu 
oricine face meseriea asta . Respectati medici care au invatat si vor invata tot timpul respect pentru ei , Ei sunt mina lui dumnezeu cu intreg personalul medical nu-i huliti ca ei ne salveaza nu va cer nimic si nici nu va trag de mineca sa le dai ceva .tremurati sa fiti salvati voi sau cei dragi de ei va salveaza si apoi ii jigniti.Ce cinstiti sunteti voi si vreti respect dar nu stiti sa respectati scuipati pe unde va vine  gunoiul lasati unde apucati va faceti nevoile nu trageti apa veniti nespalati la medic faceti deranj pe unde treceti ca na voi nu trebuie sa aveti drepturi .... Iar menegera sa aiba pe cei sapte ani de acasa  sa respecte subordonati si sa aiba o conduita de om cu studi ,om care a invatat.om care a muncit sa ajunga in asa funtie sa nu uite ca este in fruntea unei echipe care a invatat si inca invata sunt niste savanti oameni care se informeaza cu tot ce este nou .Asa ca respect pentru medici si echipa medicala 

Victor:
(11 Mai 2019, 12:39)
@realistule, ești pe felie! Bravo, sincer, așa este! Un șef, de oriunde, dacă vrea să se facă treabă în unitate, este detestat de putori. Nu știu cum se descurcă românii care “muncesc” afară.
Adevar:
(11 Mai 2019, 12:36)
Domnule Mocio"nu Zamfir vorbesti cu cadre .medicale care au ani de facultate ,chear si o asiste ta are studi si m ai mari si mai multe decat actualul manager,cu un vocabular de mahala ,amenintator,impunator si comunist,acest spital este al nostru al cetatenilor ialomiteni nu proprietatea doamnei Iancu. Nu Zamfir a tinut pacienti in frig si foame si fara medicamente,nu a furat el paturile,fieru de la lifturi,si a facut jongleri financiare si astea toate sunt banii dv.nu el a acizitionat aparate defecte de miliarde si va trimis cu parintii copii rudele l a alte spitale ,nu a desfintat el spalatoria si toti microbi sunt dusi acasa de personal si invers adusi in spital Dece nu va adresati organelor competente daca aveti dovezi clare de furtul acestuia ,din spital ? Eu dupa cate stiu Dct Olaru a tinut spitalul asta in picioare ani de zile fara un ban de la consiliul judetean si la gradatie buna nu ca acum miliarde si a ajuns ultimul grad ..haideti sa lasam invidia ura si sa facem ce este bine pt copii nostri si parinti nostri nu num ai in spital ci in toata romania ...odihnitiva cu ganduri bune si trezitiva cu curaj si ambitie sa schimbam in bine romania asta amarata ca este locul casa in care dormiti ,mancati ,si va bucurati ...Dumnezeu sa va arate calea buna si sa va alunge teama trezinduva din agonie!
Mario:
(11 Mai 2019, 12:31)
Sa plece odata ,vreti voturi faceti campanie?Cu cine?Pt ce sa votam psd in acest județ?800 de angajati terorizati de asemenea manager!atat de greu sa o schimabti?NU IESIM LA VOT!VREM SCHIBAREA,VREM DREPTATE!
Realist:
(11 Mai 2019, 11:52)
Orice lider, sef, conducator care pune leprele puturoase la munca va fi detestat. Valabil in orice domeniu de activitate. Omul isi doreste un manager care sa il lase sa lenevesca pe telefon ziua si sa doarma noaptea. Pai asa nu mai scoatem Romania din marmelada. Vrem o tara ca afara dar nu vrem si sa muncim. Asta e romanasul nostru...hot, putoros, clevetitor!
"bai"Valentin:
(11 Mai 2019, 11:43)
Esti un pic paralel cu subiectul articolului: nu e vorba de Zamfir sau de alt mafiot,ci de actualul manager psd-ist si limbajul sau colorat, de gunoier.
Fost profesor:
(11 Mai 2019, 09:38)
NE-AM SĂTURAT DE CORUPȚIE ȘI PROSTIE! VREM O ALTĂ ROMÂNIE! Slogan lansat de liceeni. Stați, nu din Ialomița, nu vă șocați, din vestul țării! Păi?! Ce credeați că avem noi așa spirite receptive?