Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Salarii diminuate la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Salarii diminuate la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Nu toți medicii și asistentele se bucură de majorările salariale din Sănătate anun­țate de Guvern. Cadrele medicale ale Unității de Primiri Urgențe Slobozia s-au trezit de o lună că iau mai puțini bani după ce conducerea Spitalului Județean de Urgență Slobozia le-a diminuat semnificativ sporurile salariale. Anga­jații au deschis un proces... La care însă vor să renunțe, după ce au fost ame­nin­țați că vor fi la rândul lor acționați în instanță. Nimeni din cadrul conducerii Spitalului Slobozia nu a dorit să facă de­clarații publice pe tema acestui subiect.

Au scăzut sporurile la UPU Slobozia
Fără medici și cu proble­me financiare. Așa poate fi descrisă situația de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, unitate medicală care Sorinei Pintea, ministrul Sănătății, i-a lăsat o impresie bună. Evident că vizita pe care a făcut-o a fost prea rapidă pentru ca aceasta să observe în detaliu situația Spitalului Slobozia. Recent, cel mai mare spital din Ialomița a fost acționat în instanță de cadrele medicale care își desfășoară activitatea la Unitatea de Primiri Urgențe. Oamenii s-au adresat judecătorilor după ce salariile li s-au diminuat ca urmare a unor reduceri succesive ale sporurilor salariale pe care le primesc. Potrivit legislației în vigoare, angajații Unităților de Primiri Urgențe ar trebui să primească sporuri salariale de până la 90%. La Slobozia însă, sporurile ar fi fost scăzute inițial la 70%, apoi la 50%. Sesizați cu privire la acțiunea în instanță, reprezentanții conducerii Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar fi amenințat cadrele medicale angajate la UPU cu deschiderea unui proces îndreptat împotriva acestora. De teamă, unii dintre aceștia ar fi luat în calcul varianta renunțării la procesul care se află pe rolul Tribunalului Ialomița. Avocații părților au refuzat să ofere detalii despre felul în care decurge procesul cadrelor medicale. «Nu am acordul lor ca să vorbesc, îmi pare rău dar nu vă pot ajuta!» a precizat unul dintre apărători. De asemenea, Mariana Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia nu a dorit să facă declarații publice în legătură cu acest subiect.

12 Mai 2019, 07:50 (5716 vizualizări - 31 comentarii)

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(13 Mai 2019, 15:05)
Alo....asistentele, infirmierele...........fara spaga nu ridicati un deget ?! umanitate, devotament, sensibilitate,  zero.....
@Unu':
(13 Mai 2019, 13:53)
N-ai inteles nimic din ce discuta oamenii aici...Sigur lucrezi in spital!
anonymus:
(13 Mai 2019, 09:07)
Cei care au ajuns in triaj, cu problemele lor, sau insotind pe cineva, au observat care este abordarea personalului medical, in special asistentele. Acolo nu se vorbeste, ci se latra, se zbiara la oameni care vin cu probleme. Nu neg ca exista destui a caror prezenta nu se justifica la urgente, sau nemernici care incearca sa profite si sa-si faca investigatii gratuite, dar trebuie plecat de la premisa ca oamenii vin acolo cu probleme grave, iar personalul trebuie sa se implice si sa identifice imediat gravitatea problemelor. Sustin ca personalul medical trebuie sa primeasca salarii mari, dar si competenta trebuie sa fie pe masura, iar atitudinea trebuie sa se schimbe radical.
Pt angajat spital:
(13 Mai 2019, 08:41)
Probabil ca multi din cei care isi dau cu parerea nici macar nu platesc asigurarea de sanatate. Sa mearga in UE sa stea 12 ore pe hol si sa le puna factura in brate! Vorba aia, daca nu te-ai uita atat la A3 ai sti ca Upu e pt urgente nu policlinica si ca tu ca cetatean care te respecti iti faci analize o data pe an...
Covrig M.:
(13 Mai 2019, 08:23)
@angajat spital, nu ești pacient încă?!? Cât de curând vei fi, dar secție psihiatrie nu este. Recomand dr. Petrescu E. E de-a ta.....!
Alta:
(13 Mai 2019, 06:04)
Posturi când mai scoateți ' pe bune'mm nu doar de asistent ...si altele....
Ilinca:
(13 Mai 2019, 01:12)
Spor ptr f.tai ptr că ele la upu așa vorbesc cu pacienții si apartinatorii acestuia ele nu au auzit de violență verbală nici termenii medicali nu îi stiu....sau mai nou fostele infirmiere au ajuns asistente medicale la 50 de ani faceau covrigi in piața si sunt asistente medicale care nu stiu sa prindă o linie venoasa.... despre ce sporuri vorbim.....
@Angajat spital:
(12 Mai 2019, 23:26)
Incepusesi bine cu"nu mai suntem sanatosi la cap", adica,exact ce sustin majoritatea comentatorilor pe aici. Apoi ai zbarcit-o, cum ca e numai vina bolnavilor. Stii, daca nu mai rezisti, ai o solutie simpla: schimba locul de munca, nu trebuie sa te stresezi sau sa  iesi la pensie neaparat din spital. Cat despre UPU, ar trebui sa inteleaga cei care lucreaza acolo ca bolnavii nu sunt nici saci la moara, nici animale trimise la abator. Iar cu "dreptul ilegal" ti-ai dat cu levieru-ntre picioare. Pai daca-i ilegal, cum zici, d'aia se ia!
Ion:
(12 Mai 2019, 23:16)
@angajat spital. Bă, ești prost? Bă, estinebun?! Ce vrei tu să zici și nu mai termini? Concizia e dovada inteligentei. Dezlânatule, ești bun de om politic! Vorbești și numai tu pricepi!
Angajat Spital:
(12 Mai 2019, 21:13)
Buna seara!Oameni buni eu cred ca nu mai suntem sănătoși la cap.Haideti sa închidem spitalul si UPU sa mergeți la București unde va primesc spitalele cu bratele deschise.Suntem un județ needucat si cum spune vorba aia ,,nedus la biserica".Ati uitat ca exista medic de familie ,veniti la UPU ca este mai simplu decât să vă faceți programări in regim programat,veniti odată pe an acasa la părinți și ii aduceți in ultimul hal la noi și vreti sa facem minuni.Oare nu este si vina dv pt tot ce se intampla?Da.ne cerem drepturile pentru ca intr-adevar le meritam,da stiu veti spune ca asta este datoria noastră ca este meseria pe care ne am ales-o,cea ce este adevarat ,dar va invit pe toți cei nemultumiti sa veniti sa petreceți o zi un spital sau in UPU si apoi sa va dati cu parerea.Recunosc ca sunt si oameni mai puțin pregătiți dar nu mai băgați pe toată lumea în aceiasi oală.In toate instituțiile sunt oameni mai puțin pregătiți dar faptul că s a mediatizat atât partea medicală va permite sa aruncati cu noroi.Instanta va decide dacă avem dreptul sau nu ,nu voi oameni buni care aveti doar drepturi si niciodata obligatii.Mi as dori ca toti cei care comentează in necunoștință de cauză sa simtă ce simțim noi cand mergem la serviciu,cand suntem înjositi,batjocoriti,amenințați,de multe ori chiar de medici cu care lucram,si multe altele sa vad ei ce ar face?Cand t i se ia un drept ilegal stiind ce munca prestezi si in ce conditii .Situația din Spital la momentul actual este creată doar de conducere care nu a facut decat sa dezbine si sa subjuge..Închei prin a va spune asa:OAMEMI BUNI POATE NU SUNTEM PERFECTI ASA CUM CREDETI UNI DINTRE VOI DAR IN UPU SE MUNCESTE SI DREPTUL PE CARE IL CEREM IL MERITAM CU VARF SI INDESAT!
Unu’:
(12 Mai 2019, 20:30)
Dincolo de informatiile prezentate, putem observa ca in ultima vreme Spitalul (sau abatorul Slobozia, cum vreti sa ii ziceti) face obiectul articolelor de presa aproape constant. 2-3 articole pe saptamana. Evident, doar aspectele negative. Eu propun sa inchidem aceasta groapa de bani publici plina cu sub-oameni cu titularura de doctor, fetite needucate cu pretentii de asistenta si alti favorizati ai legii salarizarii. Pacat de CAS-ul platit de pacientura. Sa ne descurcam fiecare pe la capitala. Astfel, nemaiexistand spital, toata problematica despre care merita scris in presa locala va disparea. Iar poporul va rasufla usurat in una din multiplele Biserici disponibile local. Sanatate!
Vali:
(12 Mai 2019, 13:40)
Foarte bine, plătiți performanta, seriozitatea și învătatii sa respecte și sa trateze în mod egal pacienții.
Corect!:
(12 Mai 2019, 13:17)
E cea mai obiectivă măsură! Nici bani fără muncă, dar nici invers! Să vedeți acum șpăgi, ca să recupereze...
Sorin:
(12 Mai 2019, 10:07)
Totu pana la salarii! Poate asta va fi spre binele pacientului, deși este cam riscant! Se răzbuna prostii de asistenți pe cine pot. Poate ministra a realizat ce este prin acest spital. Hai că începe să miște ceva!
gogu:
(12 Mai 2019, 09:36)
Nici la abator nu se dau sporuri, eventual pentru macelarit . Cand vor performa si vor trata pacientii cu simt de raspundere si devotament umanitar , atunci sa le dea si 100%