Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Salarii diminuate la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Salarii diminuate la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Nu toți medicii și asistentele se bucură de majorările salariale din Sănătate anun­țate de Guvern. Cadrele medicale ale Unității de Primiri Urgențe Slobozia s-au trezit de o lună că iau mai puțini bani după ce conducerea Spitalului Județean de Urgență Slobozia le-a diminuat semnificativ sporurile salariale. Anga­jații au deschis un proces... La care însă vor să renunțe, după ce au fost ame­nin­țați că vor fi la rândul lor acționați în instanță. Nimeni din cadrul conducerii Spitalului Slobozia nu a dorit să facă de­clarații publice pe tema acestui subiect.

Au scăzut sporurile la UPU Slobozia
Fără medici și cu proble­me financiare. Așa poate fi descrisă situația de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, unitate medicală care Sorinei Pintea, ministrul Sănătății, i-a lăsat o impresie bună. Evident că vizita pe care a făcut-o a fost prea rapidă pentru ca aceasta să observe în detaliu situația Spitalului Slobozia. Recent, cel mai mare spital din Ialomița a fost acționat în instanță de cadrele medicale care își desfășoară activitatea la Unitatea de Primiri Urgențe. Oamenii s-au adresat judecătorilor după ce salariile li s-au diminuat ca urmare a unor reduceri succesive ale sporurilor salariale pe care le primesc. Potrivit legislației în vigoare, angajații Unităților de Primiri Urgențe ar trebui să primească sporuri salariale de până la 90%. La Slobozia însă, sporurile ar fi fost scăzute inițial la 70%, apoi la 50%. Sesizați cu privire la acțiunea în instanță, reprezentanții conducerii Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar fi amenințat cadrele medicale angajate la UPU cu deschiderea unui proces îndreptat împotriva acestora. De teamă, unii dintre aceștia ar fi luat în calcul varianta renunțării la procesul care se află pe rolul Tribunalului Ialomița. Avocații părților au refuzat să ofere detalii despre felul în care decurge procesul cadrelor medicale. «Nu am acordul lor ca să vorbesc, îmi pare rău dar nu vă pot ajuta!» a precizat unul dintre apărători. De asemenea, Mariana Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia nu a dorit să facă declarații publice în legătură cu acest subiect.

12 Mai 2019, 07:50 (5288 vizualizări - 31 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Ministrul sanatatii:
(15 Mai 2019, 13:09)
"Exista un protocol de triaj. Medicii de la urgente care isi permit sa tina pacientii in sala de asteptare(fara sa aiba cod rosu, adica supraurgente) vor fi amendati!"
Gicu:
(15 Mai 2019, 11:57)
Domnii doctori, unii, se coboară la nivelul asistentelor din Slobozia. N-ar trebui! Calitatea umană cere calitate, pentru cine o are.... Unii doctori ar trebui să fie mai pretențioși cu calitatea umană și profesională a asistentelor lor!!!
Florica:
(15 Mai 2019, 09:32)
@vasile, meriți laude! Așa este, exact așa ca tine gândesc oamenii educați care știu ce este datoria la locul de muncă! Bravo!
Abuz:
(15 Mai 2019, 08:45)
Pai dacă Doamna Iancu nu face abuzuri hai sa va dau un exemplu clar:ieri în tura de zii solicit Frizerul spitalului pentru a râde și barberii un pacient ce era pe condica de operații! Ce credeți ca răspuns primesc?!Spune ca are treaba în curte sa care reforma și sa adune iarba! Când ii spunem ca treaba lui este pe secțiile spitalului, ca el lucrează cu pacienții, primim un răspuns șoc:Asa mi-au spus sa fac asa fac eu nu pot sa ma cert cu ei ce vrei sa ma dea afară!!? Bine bine dar cum facem ma gândesc eu acum dacă el vine din curte unde cara iarba cum mai intra pe secții la pacienți cu microbii de pe unde umbla el?! Oare asta nu este un abuz cu adevărat? Sa pui un om la diferite activități din curte doar ca asa vrei tu? Ca o sa îl dai afara Madame?!
@Vasile:
(15 Mai 2019, 08:32)
Bre, Vasile, ia-o acasa pe gunoiera ( tot iti place tie limbajul ei de mahala) daca zici ca stie sa faca  ordine printre maimute!
Vasile:
(14 Mai 2019, 23:44)
De ce nu este buna dna Mariana Iancu? Ca face ordine, ca spune sa nu mai stea lumea mult pe la uși, ca nu exista organizare, ca le-a interzis maimuțelor sa se plimbe prin spital făcând moda? Domnii doctori ar trebui sa își vadă de treaba și sa nu mai asculte bârfele asistentelor (școlite la Mihai Eminescu) care o blamează pe managera.
Gigi:
(14 Mai 2019, 16:49)
Mocio, mare adevăr zici. Asa este în tara asta, dacă muncești și pui și pe alții la munca ești nebun. Dacă aduci voturi și ii lași pe toți sa fure ești cel mai bun.
Valentin:
(14 Mai 2019, 16:47)
Petrica, stai jos nota 2.
Mocio:
(14 Mai 2019, 13:00)
Intrebati-l pe Zamfir cum s-au angajat asistentele si personalul auxiliar in ultimul deceniu.Chiar si Olaru are habar.Acum Zamfir bate la toate ușile să-l pună director. Și așa se va întâmpla pentru că a promis să aducă bani si voturi la partid. (PSD)
@sandel de la V.:
(14 Mai 2019, 11:32)
@sandel. Câte sunt ca ea! E plin spitalul! Scapi cu viață dacă ai noroc, că injecțiile și perfuziile sunt o mare problemă pt cele mai multe asistente! Cum au intrat acolo? Pe pile, bani grei și.., vorba directoarei! Așa este!
sandel:
(14 Mai 2019, 10:16)
La UPU, exista o asistenta din Tandarei tare proasta in scoala generala, liceu si hopa anestenta lui V., cursuri de 2 lei la scoala de anestente. Si cum sa nu iti vina dracii, cand copii isteti si respectosi au servicii ce sunt platite la jumatatea salariului unei astfel de anestente.
Nu sant un catcotas, insa guvernul Basinila, si PSD. a dorit un bazin electoral stabil, vorba lui Base !
Bibi:
(14 Mai 2019, 08:43)
CE APARATURĂ au de manevrat asistenții dr de familie!??? Hârtii manevrează și poate Injecții la domiciliu, contra cost! @ plătitor de t ești sluga vreunui dr de familie?
Petrica:
(14 Mai 2019, 08:39)
Nu inteleg de ce toata lumea sare in capul angajatilor de la UPU. Din cauza unei TERORI care se numeste Iancu Mariana, sau din cauza lui Viorel de la UPU, zis Morcoveata,  care ameninta angajatii UPU? Poate din aceste motive angajatii au simtit o frica nedeslusita si isi retrag plangerea. Asta e lipsa de verticalitate si incredere in ei. Pacat, oameni cu carte au ajuns sa le fie frica de una cu 2 clase mai mult ca trenul, cum e vorba romaneasca. Si a atras pe langa ea tot din astia care au mintea de 2 clase, chiar daca se considera ei invatati. Treziti-va la realitate ca, cu cat taceti, cu atat va fi mai rau pentru voi. Tacerea nu va aduce fericire, in nici un caz.
Platitor de taxe:
(13 Mai 2019, 23:43)
Angajat spital nu prea meritati acest drept cu varf si indesat!Ati intrat pe grila de salarizare direct pe anul 2022 si luati salariu' european de zeci de mii de lei!Vocabularul unora de la UPU lasa mult de dorit, sigur au facut scoala aia de doi bani si din vanzatoare au ajuns peste noapte asistente! Referitor la faptul ca ne "dirijati" catre medicul de familie iti garantez, ca acolo sunt asistenti foarte buni care se descurca cu aparatura pe care o au, nu performanta ca la UPU si cred ca nu ti-ar conveni sa primesti o simbrie lunara de 1300 lei net minim pe economie, ca ei!
Ion:
(13 Mai 2019, 22:37)
Eu zic sa nu se mai plângă angajații de la UPU pentru ca muncesc mult. Când s-au dus acolo au știut ce ii așteaptă. Sporurile le-au tăiat CJI. Nu mai judecați bolnavii care plătesc o grămadă de bani la CAS. Spunea cineva ca nu se mai da bani la doctori! Nu este adevărat. Nu operează nimeni fără bani! Sa fim serioși.