Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Rapid București-Unirea Slobozia 3-0

Giuleștenii promovează în compania Sloboziei

Este pentru a doua oară în decurs de 5 ani când Rapidul obține promovarea ma­tematică într-un eșalon superior având-o ca adversară pe Unirea Slobozia. În 2014 s-a întâmplat la Slobozia, iar acum, în 2019, în Regie, pe fostul stadion al Sportului Studențesc. 8 mii de spectatori au asistat la confruntarea de duminică 12 mai a.c. dintre Rapid și Unirea. Cu minim un egal, fe­roviarii erau si­guri de promovarea în eșa­lonul secund, rezultat la îndemână având în vedere că Unirea trece printr-o perioadă nu tocmai favorabilă. Enache Costea a mizat în această partidă pe: Călinoiu-Ene, Ibrian, Suciu, Gherasim-Chebac, Teodo­rescu (Bucă ’46)-Răduca (Șerban ’87), Adăscăliței (Lemnaru ’87), Toma-Năstase (Bălan ’83). Unirea a început curajos cu Ene, punându-l la grea încercare pe portarul Drăghia. Și Călinoiu s-a evidențiat în minutul 10 la lovitura de cap expediată de Vlada. Deschiderea scorului vine în minutul 20, când Vlada îi pasează printre fundașii centrali slobozeni lui Hlistei, iar acesta îl învinge pe Călinoiu cu un șut la colțul lung. În doar 3 minute totul devine clar. Cârstocea șutează superb de la 18 metri, iar Călinoiu nu are cum să evite golul de 2-0. Portarul Unirii se opune apoi șutului lui Jorza, iar până la pauză nu se mai în­tâmplă nimic. În minutul 60, slobozenii marchează prin Năstase deschis excelent de Toma, dar golul este anulat pentru un ofsaid inexistent de un arbitru chitit să nu strice sărbătoarea Rapidului. Se face în schimb 3-0 prin golul lui Marian Vlada. Călinoiu își face datoria la șuturile lui Cristocea și Hlistei, iar Drăghiceanu mar­chează la rându-i șansa majorării scorului. Se termină 3-0 cu Rapidul promovată și cu Unirea căutând să rămână pe podium până la finele campionatului.

15 Mai 2019, 11:25 (1198 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Sprint pe ultima turnantă
Suntem din nou șefii seriei
Invincibilii de pe locul 2

Comentariile cititorilor:


Beni:
(17 Mai 2019, 21:02)
Salut Patrick ! Vreau sa-ti spun ca vorbesti niste prostii care probabil din frustrare te macina. Ar trebui sa multumim acestor baieti ai echipei care au facut ce au putut pentru a tine echipa la un nivel ridicat cu toate ca au trecut prin momente neprielnice sportului de performanta fara bani la timp si cu multe lipsuri sportive si aici nu sunt de vina nici Lemnarul,nici Enache si nici Soare care pana acum il criticati ca de ce joaca....iar despre promovare nu s-a dorit asa cum se pretinde atat timp cat obiectivul echipei a fost locurile 1-3 ...ti as spune mai multe dar probabil nu are rost atat timp cat esti un suporter doar de rezultat al echipei asa cum suntem majoritatea la Slobozia si plini de rautate care stim doar sa criticam si nu sa ajutam... si daca tot esti atat de vocal de ce nu mergi in locul lui Lemnaru sa promovezi echipa daca tot suntem asa de priceputi la fotbal....pacat de acest oras ca am putea mai mult dar probabil nu meritam caci avem restante Mari la educatie si respect.
Patrick :
(16 Mai 2019, 17:21)
Conducătorii echipei de fotbal încep sezonul cu declarații de promovare, dar ca in fiecare an sezonul se termină prost.Președintele Lemnaru in fiecare sezon găsește un motiv pentru ratarea promovării....Nu cumva ar trebui sa se facă o mică remaniere la echipa asta,începând cu conducător,antrenor, dar si unii jucători trecuți de 32-33 de ani(căpitanul Soare a jucat o repriză in 3 luni jumate , dar salariul a venit,dacă din motive medicale nu mai poate nu ar fi mai ok să facă un pas in spate). Aștept sa vedem ce motiv vor găsi si sezonul viitor pentru ratarea promovării, mai ales cî vin bani mulți de la consiliul județean.Iarăși vor fi alți adversari de vină(ca cică sunt prea buni), Ilie Lemnaru(care nu prea știe sa administreze banii clubului) si cu antrenorul spun ca niciodată nu au vreo vina....tipic românesc.
Serban:
(16 Mai 2019, 06:55)
Hai Rapidu!!!