Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Marian Dobrică s-a reîntors la Penitenciarul Slobozia

Rămas fără sprijinul fostului ministru al Justiției, Tudorel Toader

Marian Dobrică s-a reîntors la Penitenciarul Slobozia

Rămas fără susținerea fostului ministru al Justiției, Tudorel Toader, Marian Dobrică a fost înlo­cuit de la conducerea Administrației Naționale a Penitenciarelor. Astfel, el a revenit la vechiul său loc de muncă, din cadrul Penitenciarului Slobozia. Numele lui Marian Dobrică a fost implicat în numeroase scandaluri publice, fiind acuzat că și-a ajutat soția să ocupe o funcție mai înaltă în sistemul penitenciar.

Un șef controversat
Venit de la Penitenciarul Brăila, Marian Dobrică a preluat conducerea Penitenciarului Slobozia în anul 2013 după expirarea interimatului lui Valentin Sorescu. Sorescu a asigurat conducerea Penitenciarului Slobozia preț de 6 luni, după pensionarea fostului comandat Andrei Dumitru. În 2017, Marian Dobrică este numit director adjunct interimar al Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), iar la scurt timp, datorită relațiilor cordiale pe care le-a avut cu Tudorel Toader, fostul ministru al Justiției, el a fost numit director exe­cutiv interimar al ANP. De numele lui Marian Dobrică se leagă însă nume­roase scandaluri publice. Imediat după ce a plecat la București, foștii subordonați pe care i-a avut la Slobozia au redactat un manifest prin care îi cereau demisia. Potrivit documentului acesta a fost acuzat de «impostură», «oportunism» sau «lăcomie». Totodată, Marian Dobrică a fost acuzat și de faptul că i-a oferit soției sale, Florentina Geanina Dobrică, posibilitatea de a ocupa o funcție de ofițer în sistemul penitenciar. Astfel, aceasta a fost singurul candidat declarat «admis» la concursul pentru ocuparea funcției de ofițer economist, cu media 9,97. În cursul săptămânii precedente, Dobrică a revenit la conducerea Penitenciarului Slobozia, după ce reprezentanții Administrației Naționale a Penitenciarelor au decis să nu-i mai prelungească interimatul pe acestă funcție. Mai mult, în perioada în care s-a bucurat de susținerea lui Tudorel Toader, reprezentanții sindicatelor din sistemul penitenciar au atras atenția în mai multe rânduri cu privire la faptul că prelungirea interimatului lui Marian Dobrică la șefia ANP a fost rea­lizată fără a ține cont de prevederile legale.

15 Mai 2019, 18:10 (2659 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Șeful Penitenciarului Slobozia aplică legile arbitrar
Șef nou la Penitenciarul Slobozia

Comentariile cititorilor:


9,97:
(28 Mai 2019, 08:52)
poate descopera productiile record la porumb ca este un bun cunoscator. hai bre ca ne place cum se bat intre ele clanurile. nu, inca nu ati dat-o la pace?
Pnl:
(24 Mai 2019, 15:57)
Sa intors la muls aici are ce fura hrana la hoti e multe de facut sper sa fie prins intro buna zi cu tot cea facut .
cetatean:
(16 Mai 2019, 14:44)
........sotia mai lucreaza  aici?!
Dnl X:
(16 Mai 2019, 10:47)
Rușine, Dobrică! Te-ai întors pe ușa din dos! Și încă ceva, în viață nimic nu rămâne nepedepsit, este legea cauza-efect. De acum încolo, incepe decăderea ta!