Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

«Lupt de 3 ani în tranșeele Consiliului Județean Ialomița!»

Dragoș Soare, primul candidat PNL ialomițean pentru alegerile europarlamentare din 26 mai 2019

«Lupt de 3 ani în tranșeele Consiliului Județean Ialomița!»

Dragoș Soare este primul candidat ialomițean al PNL nomina­lizat pentru Alegerile Europarlamentare. Este consilier județean, iar numele lui este vehiculat pe lista scurtă a candidaților PNL pentru Primăria Slobozia. Susține că lista e una deschisă și că PNL va nominaliza un candidat care să reprezinte «o alternativă reală» la oferta PSD. Crede în liberalismul administrativ și visează să reînvie spiritul comunitar al Sloboziei de altădată: «Viața înseamnă fapte, nu vorbe! Va trebui să ne obișnuim să le lăsăm pe ele să vorbească pentru noi... Și așa trebuie să se întâmple și în politică!».
La alegerile din 2016 Dragoș Soare este ales, alături de alți 9 colegi, pe lista de consilieri PNL din cadrul Consiliului Județean Ialomița.
Pe 20 octombrie 2016, consilierul județean Dragoș Soare pro­punea executivului Consiliului Județean înființarea unui operator județean care să colecteze și să recicleze deșeurile menajere, punând accent pe reciclarea gunoiului și eliminarea treptată a costurilor suportate de către populație. Președintele Victor Moraru refuză elaborarea proiectului de hotărâre care ar fi legiferat această inițiativă. La 1 ianuarie 2017, potrivit principiului «poluatorul plătește», în România intră în vigoare o reglementare a Legii 384/2013, prin care operatorii de salubritate care vor depozita deșeuri la groapa de gunoi vor trebui să plătească o taxă de 80 de lei pentru fiecare tonă depusă.
În primăvara anului 2017, Dragoș Soare devine liderul «grupului de presiune» din cadrul Consiliului Județean Ialomița în lupta pentru stoparea achiziției fostului sediu BCR. Valoarea acestei investiții, promovată cu insistență de către președintele Victor Moraru, este de 7,8 milioane de lei. Războiul administrativ durează până în august 2018 și este câștigat de către Opoziție. Președintele Victor Moraru renunță la acest proiect megalomanic.
Timp de 3 ani, grupul politic din care face parte Dragoș Soare se opune activ deciziilor administrative controversate ale administrației județene. Dragoș Soare ia atitudine împotriva risipei de fonduri bugetare, a distribuirii discreționare a fondurilor publice, nu­mirii în funcție a managerilor Mariana Iancu și Cristi Stan... Uneori, intervențiile sale reușesc să blocheze abuzuri și ilegalități flagrante. Alteori discursurile sale gripează mașina de vot a PSD din cadrul Consiliului Județean. În multe dintre cazuri, Dragoș Soare pierde într-o luptă politică inegală, în condițiile în care PSD-ALDE controlează 2/3 din voturile consilierilor județeni. Poziția lui Dragoș Soare în toate ședințele publice din cadrul Consiliului Județean este: «Nu mă opun de dragul spectacolului public. Vreau ca votul meu să fie unul responsabil, în cunoștință de cauză, nu unul formal...».
Într-unul dintre interviurile publice din debutul campaniei pentru Europarlamentarele din 26 mai 2019, Dragoș Soare declara: «Eu am fost în stradă un an de zile, din ianuarie și până la Alegerile Parlamentare din decembrie... Mi-am cheltuit timpul, banii și mi-am expus familia și societatea comercială pe care o dețin pentru a mișca lucrurile în județ! Aici trăiesc, în comunitatea acesta, de-asta m-am implicat, îmi doresc o viață mai bună în mediul în care conviețuiesc cu ialomițenii... Că am transmis ce trebuia, că nu am transmis ce trebuia, că m-au votat oamenii, că nu m-au votat, asta e, ce a depins de mine am făcut! Lupt de 3 ani în tranșeele Consiliului Județean Ialomița!».

Dragoș Soare finanțează de mai mulți ani concursul «Micul Antreprenor». La acest eveniment participă anual aproximativ 50 de elevi din liceele din Slobozia. «Cred că este responsabilitatea noastră de adulți să sprijinim financiar ideile co­piilor din Slobozia. Ideile lor de azi vor schimba lumea noastră de mâine! Sunt onorat de fiecare dată că pot face acest efort...» susține Dragoș Soare. În anul 2019, prin intermediul Asociației «300+», Dragoș Soare a susținut financiar echipa ArtRobotiX din cadrul Liceului de Arte Slobozia în vederea participării la BRD FIRST Tech Challenge România, un concurs național destinat construirii de roboți. Dragoș Soare a susținut de aceeași manieră echipa Grupului Școlar «Al. I. Cuza», celebrii «Tehrocuz», care au obținut unul dintre premiile con­cursului de robotică BRD FIRST Tech Challenge România în anul 2018.
(Comandat de Partidul Național Liberal-P.N.L., executat de SC Dorama Project SRL, CMF 41190007)

17 Mai 2019, 12:25 (1691 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Atenție, la PNL Slobozia se lucrează!
Dragoș Soare, candidatul PNL pentru Primăria Slobozia
Gheorghe Tinel susține că PSD va defila cu Alexandru Stoica la alegerile din 2020

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 23 Ian 2020
90 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Ialomița: Pietonii, victime ale șoferilor grăbiți

În cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, trei pietoni au ajuns la spital, fiind victime ale accidentelor de circulație. În primul caz este vorba despre un bărbat, de 47 de ani, domiciliat în Amara, care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 18:10
(92 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Simulare VR pentru prevenirea furturilor din locuințe

Acțiune inedită a polițiștilor ialomițeni în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». Miercuri, 22 ianuarie 2020, oamenii legii le-au prezentat clienților ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 18:05
(62 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

21 Ianuarie 2020, 17:15


Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și somn precum și o barcă pneumatică și plase de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în localitatea Valea Ciorii. Astfel, luni, 20 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:15
(175 vizualizări - 0 comentarii)


4

Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 20 ianuarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Stelnica, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Vlădeni, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:10
(174 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 16 persoane evacuate dintr-un bloc cu 4 etaje

16 persoane au fost evacuate în cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, dintr-un bloc cu 4 etaje din Fetești, din cauza unei butelii care a luat foc. La locul intervenției au participat pompierii Gărzii ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 12:35
(126 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că luni, 20 ianuarie 2020, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 17 focare de pestă porcină africană. Astfel, în localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 15:10
(184 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 190 kg de pește, confiscate

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii au oprit pentru control, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din județul Ilfov. În urma verificării autovehiculului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 14:45
(156 vizualizări - 0 comentarii)


8

Slobozia: Săli de jocuri de noroc, verificate de polițiști

Duminică, 19 ianuarie a.c., polițiștii de Ordine Publică și Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat o acțiune preventivă pentru creșterea gradului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 14:40
(166 vizualizări - 1 comentariu)


9

Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au oprit pentru control, pe raza comunei Săveni, un autoturism condus de un bărbat de 60 ani. În urma testării cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 14:35
(116 vizualizări - 0 comentarii)


10

Ialomița: 4 accidente, cinci victime

În ultimele 48 ore, la nivelul județului Ialomița, pompierii au acționat pentru gestionarea a 62 intervenții destinate protecției comunității, din care 57 misiuni de acordare a asistenței medicale de urgență ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 10:40
(115 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

În cursul zilei de 15 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 22 de ani cercetat pentru săvârșirea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată», săvârșită ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 12:10
(330 vizualizări - 0 comentarii)


12

Fetești: Acțiune de prevenire

Joi, 16 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile și victimizării minorilor în zona unităților de învățământ, precum și ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 11:50
(196 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Cartierul Fetești Oraș

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 17 ianuarie 2020, în ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 11:40
(154 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Ianuarie 2020, 18:55


DSVSA Ialomița: Au fost identificate zonele de risc privind gripa aviară

În contextul răspândirii virusului gripei aviare, reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au identificat zonele din județ cu risc epidemiologic ridicat. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 18:20
(358 vizualizări - 0 comentarii)


Polei în Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 18:05
(318 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân de 70 de ani din Făcăeni, beat la volan

Miercuri, 15 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 70 de ani, din comuna Făcăeni, care conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 17:55
(555 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Gheorghe Doja, arestat după ce a condus fără permis

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 17:50
(264 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la intrare în Movila

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Movila, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 16:40
(281 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bucu: La volan cu permisul suspendat

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de către un bărbat, de 47 de ani, din București, care a ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 16:35
(337 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Marți, 14 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 16:30
(298 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță ȋnceperea perioadei de ȋnregistrare a aplicațiilor ȋn programul destinat studenților care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 15:15
(247 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Miercuri, 15 ianuarie 2020, cu prilejul «Zilei Culturii Naționale» și aniversării a 170 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, elevii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 15:10
(385 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

În noaptea de marți spre miercuri, 14/15 ianuarie 2020, puțin trecut de miezul nopții, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Moldoveni. La ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 11:20
(279 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Biciclist acroșat de un autoturism

Luni, 13 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs în localitatea Amara, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2020, 11:50
(227 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cu permisul suspendat și beat la volan a produs un accident rutier

Sâmbătă, 11 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, în timp ce acționau pe raza localității Bucu, pe linia depistării persoanelor care conduc autovehicule aflate sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 15:50
(259 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Secției 6 Ion Roată au efectuat o percheziție domiciliară la locuința unui bărbat din comuna Ion Roată, bănuit de săvârșirea infracțiunilor de «tăiere ilegală ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 15:45
(313 vizualizări - 0 comentarii)


Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de vineri, 10 ianuarie 2020, în zona Chirana. Se pare că șoferul unui autovehicul, identificat în persoana unui bărbat de 68 de ani, cu domiciliul în ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 20:20
(852 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Chirana accident


Taximetriștii din Fetești, amendați de polițiști

Taxiurile din Fetești au fost verificate de polițiștii ialomițeni. În urma controalelor, oamenii legii au descoperit mai multe nereguli în ceea ce privește starea tehnică a autovehiculelor, dar și faptul ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 17:20