Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

«Lupt de 3 ani în tranșeele Consiliului Județean Ialomița!»

Dragoș Soare, primul candidat PNL ialomițean pentru alegerile europarlamentare din 26 mai 2019

«Lupt de 3 ani în tranșeele Consiliului Județean Ialomița!»

Dragoș Soare este primul candidat ialomițean al PNL nomina­lizat pentru Alegerile Europarlamentare. Este consilier județean, iar numele lui este vehiculat pe lista scurtă a candidaților PNL pentru Primăria Slobozia. Susține că lista e una deschisă și că PNL va nominaliza un candidat care să reprezinte «o alternativă reală» la oferta PSD. Crede în liberalismul administrativ și visează să reînvie spiritul comunitar al Sloboziei de altădată: «Viața înseamnă fapte, nu vorbe! Va trebui să ne obișnuim să le lăsăm pe ele să vorbească pentru noi... Și așa trebuie să se întâmple și în politică!».
La alegerile din 2016 Dragoș Soare este ales, alături de alți 9 colegi, pe lista de consilieri PNL din cadrul Consiliului Județean Ialomița.
Pe 20 octombrie 2016, consilierul județean Dragoș Soare pro­punea executivului Consiliului Județean înființarea unui operator județean care să colecteze și să recicleze deșeurile menajere, punând accent pe reciclarea gunoiului și eliminarea treptată a costurilor suportate de către populație. Președintele Victor Moraru refuză elaborarea proiectului de hotărâre care ar fi legiferat această inițiativă. La 1 ianuarie 2017, potrivit principiului «poluatorul plătește», în România intră în vigoare o reglementare a Legii 384/2013, prin care operatorii de salubritate care vor depozita deșeuri la groapa de gunoi vor trebui să plătească o taxă de 80 de lei pentru fiecare tonă depusă.
În primăvara anului 2017, Dragoș Soare devine liderul «grupului de presiune» din cadrul Consiliului Județean Ialomița în lupta pentru stoparea achiziției fostului sediu BCR. Valoarea acestei investiții, promovată cu insistență de către președintele Victor Moraru, este de 7,8 milioane de lei. Războiul administrativ durează până în august 2018 și este câștigat de către Opoziție. Președintele Victor Moraru renunță la acest proiect megalomanic.
Timp de 3 ani, grupul politic din care face parte Dragoș Soare se opune activ deciziilor administrative controversate ale administrației județene. Dragoș Soare ia atitudine împotriva risipei de fonduri bugetare, a distribuirii discreționare a fondurilor publice, nu­mirii în funcție a managerilor Mariana Iancu și Cristi Stan... Uneori, intervențiile sale reușesc să blocheze abuzuri și ilegalități flagrante. Alteori discursurile sale gripează mașina de vot a PSD din cadrul Consiliului Județean. În multe dintre cazuri, Dragoș Soare pierde într-o luptă politică inegală, în condițiile în care PSD-ALDE controlează 2/3 din voturile consilierilor județeni. Poziția lui Dragoș Soare în toate ședințele publice din cadrul Consiliului Județean este: «Nu mă opun de dragul spectacolului public. Vreau ca votul meu să fie unul responsabil, în cunoștință de cauză, nu unul formal...».
Într-unul dintre interviurile publice din debutul campaniei pentru Europarlamentarele din 26 mai 2019, Dragoș Soare declara: «Eu am fost în stradă un an de zile, din ianuarie și până la Alegerile Parlamentare din decembrie... Mi-am cheltuit timpul, banii și mi-am expus familia și societatea comercială pe care o dețin pentru a mișca lucrurile în județ! Aici trăiesc, în comunitatea acesta, de-asta m-am implicat, îmi doresc o viață mai bună în mediul în care conviețuiesc cu ialomițenii... Că am transmis ce trebuia, că nu am transmis ce trebuia, că m-au votat oamenii, că nu m-au votat, asta e, ce a depins de mine am făcut! Lupt de 3 ani în tranșeele Consiliului Județean Ialomița!».

Dragoș Soare finanțează de mai mulți ani concursul «Micul Antreprenor». La acest eveniment participă anual aproximativ 50 de elevi din liceele din Slobozia. «Cred că este responsabilitatea noastră de adulți să sprijinim financiar ideile co­piilor din Slobozia. Ideile lor de azi vor schimba lumea noastră de mâine! Sunt onorat de fiecare dată că pot face acest efort...» susține Dragoș Soare. În anul 2019, prin intermediul Asociației «300+», Dragoș Soare a susținut financiar echipa ArtRobotiX din cadrul Liceului de Arte Slobozia în vederea participării la BRD FIRST Tech Challenge România, un concurs național destinat construirii de roboți. Dragoș Soare a susținut de aceeași manieră echipa Grupului Școlar «Al. I. Cuza», celebrii «Tehrocuz», care au obținut unul dintre premiile con­cursului de robotică BRD FIRST Tech Challenge România în anul 2018.
(Comandat de Partidul Național Liberal-P.N.L., executat de SC Dorama Project SRL, CMF 41190007)

17 Mai 2019, 12:25 (1461 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Dragoș Soare, candidatul PNL pentru Primăria Slobozia
Gheorghe Tinel susține că PSD va defila cu Alexandru Stoica la alegerile din 2020
Execuție ratată la PNL Slobozia

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 24 Aug 2019
199 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 26-30 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 15:55
(190 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Peste 60 de sancțiuni contravenționale au aplicat polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești și Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în cadrul unei ample acțiuni pe linia pisciculturii, combaterii ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 15:10
(176 vizualizări - 0 comentarii)


Accident între Movila și Fetești, patru victime

Miercuri, 21 august a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Fetești au intervenit la un eveniment rutier produs pe DJ212, în afara municipiului Fetești, soldat cu rănirea a patru ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 15:15
(283 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Depistat la volanul unui autoturism radiat din circulație

Miercuri, 21 august a.c., polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale unor persoane bănuite de comiterea de infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice. Astfel, un bărbat, de 36 de ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 15:10
(265 vizualizări - 0 comentarii)


4

IPJ Ialomița: Acțiune împotriva «taximetriștilor-pirat»

Joi, 22 august a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat în flagrant delict un bărbat, de 62 de ani, din localitatea Mărculești, în timp ce efectua transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 15:05
(272 vizualizări - 0 comentarii)


5

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 57 mii de lei, 6 permise reținute

Marți, 20 august a.c., polițiștii ialomițeni au organizat o acțiune pe raza județului pentru creșterea gradului de disciplină și combaterea cauzelor generatoare de accidente, săvârșite cu implicarea bicicliștilor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 13:40
(317 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

Marți, 20 august a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată au depistat un bărbat, de 49 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea un autoturism pe DN2A, în ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 13:20
(284 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Decizie de încetare a suspendării autorizației integrate de mediu pentru SC Clean Tech International SRL

Printr-un comunicat de presă, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița anunță că a emis în data de 20.08.2019 Decizia nr. 2 de încetare a suspendării Autorizației Integrate de Mediu nr. 1/17.03.2014 emisă ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 12:25
(337 vizualizări - 2 comentarii)


8

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 19-23 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:20
(491 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: Beți la volan

Polițiștii Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat în trafic un bărbat, de 56 de ani, din Rădulești, care conducea un autoturism pe drumul ce leagă Fierbinți-Târg de Rădulești în timp ce se afla ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:15
(360 vizualizări - 0 comentarii)


10

Bărbat din Coșereni, prins cu cuțitul la brâu

Polițiștii din cadrul Secției nr. 4 Poliție Rurală Coșereni, cu ocazia desfășurării de activități specifice pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor cu violență în zona barurilor și a discotecilor ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:10
(364 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni cuțit


Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

La data de 15 august a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au acționat pe raza județului pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:05
(410 vizualizări - 0 comentarii)


12

Polițiștii din Ialomița caută un bărbat evadat din sediul Poliției Budești, județul Călărași

Polițiștii din Ialomița sunt în altertă, după ce un bărbat de 46 de ani, din județul Călărași, a evadat în cursul zilei de marți, 13 august 2019, din sediul Poliției Budești. Oamenii legii au instituit ...[citește_toată_știrea]

14 August 2019, 15:07
(985 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

13 August 2019, 19:15


Slobozia: Cercetat pentru «violență în familie»

Luni, 12 august a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de o femeie, de 39 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că ar fi fost agresată pe stradă de concubinul ei, un bărbat de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 16:10
(837 vizualizări - 0 comentarii)


A fost înființată oficial Filiala PLUS Ialomița

Sâmbătă, 10 august 2019, în urma Convenției Județene PLUS Ialomița, care s-a desfășurat la Slobozia, a fost constituită oficial filiala PLUS Ialomița, alegându-se echipa de conducere a acesteia pentru următorii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 12:20
(1032 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 250000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 9-11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a ordinii și liniștii publice pe raza județului, precum și de prevenire și combatere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:25
(952 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru încălcarea ordinelor de protecție

Duminică, 11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la încălcarea a două ordine de protecție. În primul caz, un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, a încălcat ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:20
(855 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Malu, Perieți și Lăcusteni

Un accident rutier s-a produs în localitatea Malu, evenimentul fiind înregistrat sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 22,00, când un pieton a fost acroșat de un autoturism. Victima, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:15
(979 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație la Slobozia și Fetești

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit în data de sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 11,30, pe un teren viran din Slobozia, Cartier Bora. Pentru stingerea flăcărilor au acționat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:10
(802 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrână găsită moartă în propria locuință

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de duminică spre luni, 11/12 august 2019, puțin trecut de miezul nopții, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei femei de 79 de ani, cunoscută ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:05
(1001 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Superstițiile din popor spun că, atunci când data de 13 (număr cu ghinion) coincide cu o zi de marți (ziua celor 3 ceasuri rele), aceasta se consideră a fi o zi cu adevărat  ghinionistă. Tocmai de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:50
(890 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale pentru combaterea Pestei Porcine Africane

Pentru  prevenirea propagării Pestei Porcine Africane și în conformitate cu prevederi legale privind organizarea de acțiuni de control în trafic având ca obiectiv verificarea transporturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:20
(888 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

9 August 2019, 19:10


anunț angajare

AMPA Agri Slobozia angajează
REPREZENTANT VÂNZĂRI
UTILAJE AGRICOLE

pentru zona Ialomița-Călărași
Relații la telefon 0723/251.698

9 August 2019, 16:35


Jilavele: Depistat la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, pe raza localității Jilavele, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:20
(1092 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:15
(1075 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Naționali-Internaționali»

Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher anunță susținerea unei noi expoziții de pictură, «Naționali-Internaționali», semnată de Eugen Raportoru. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:10
(1072 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 15:40
(1051 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 10:50