Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

«Schimbarea este singura noastră șansă!»

Laura Butilă, coordonator PLUS Ialomița

«Schimbarea este singura noastră șansă!»

Laura Butilă face politică de un an și jumătate... A fost sedusă de un mesaj prin care PLUS pleda pentru «oameni noi în politică». Și a rămas pentru că vrea să schimbe lumea în care trăiește. Începând cu ea însăși!

Exemplul personal
Are 42 de ani, cultivă 200 hectare de teren agricol și conduce singură tractorul pentru că nu are încotro...
-Cum ați ajuns să arați singură terenuri agricole?
-E o poveste lungă... Am muncit 20 de ani numai în birouri, la stat și la privat. Ultima oară, la Inspectoratul Școlar, doi ani, după ce am terminat, în sfârșit, facultatea pe care mi-am dorit-o. În 2007 am arendat 45 hectare de teren, iar mai târziu, în 2015, am accesat un proiect european de 150 mii de euro...
-Proiectele europene nu sunt pentru oameni obișnuiți. Îmi spuneți că, teoretic, oricine poate începe o afacere cu fonduri europene?
-Da, sunt convinsă! A fost greu, dar nu imposibil. Am ipotecat casa, am avut de plătit miliarde la singura bancă unde m-a creditat... Și încă mai am de plătit! Dar stau mărturie că se poate... Cine spune că statul nu te ajută, cine consideră că soarta e potrivnică, cine își plânge de milă... greșește! Soluția e să faci ceva.
-Să fii tractorist nu e tocmai un vis...
-Așa mi-au spus toți cei pe care am vrut să îi angajez. Ultimul, un tânăr absolvent de liceu, mi-a spus că el nu vrea să se murdărească la muncă. Așa o fi! Dar când vezi toate vietățile pământului, când oprești tractorul și te bucuri de aer curat, de lumină, de natură, de liniștea câmpului... Atunci te încarci cu o energie pe care nicio profesie nu ți-o poate oferi. În plus, afacerea noastră este acum o afacere de familie. Este a noastră! Iar sentimentul ăsta e unic și neprețuit.

Clișee și etichete politice
Coordonează campania pentru Europarlamentare a PLUS Ialomița, deși nu are niciun fel de experiență politică. Credem că e necalificată, crede că suntem mi­sogini...
-Locul femeilor este la cratiță, locul bărbaților e în politică...
-Da, ce să spun?! Nu sunteți primii misogini pe care îi cunosc. Fac politică pentru că sunt mamă și vreau să schimb ceva. Poate pentru mine e puțin târziu, dar am obligația morală de a încerca. Vreau să schimb menta­litatea din jurul meu, societatea în care trăiesc... Pentru ca fata mea, care are acum 20 de ani, să poată avea un viitor mai bun... Nu vreau să o pierd, nu vreau să o văd plecând în altă țară pentru că eu, aici, nu am făcut nimic...
-Nu se poate schimba nimic! Politicienii sunt toți la fel. În România se minte și se fură...
-Politica asta poate fi și altfel! Putem promova oameni care au reușit, oameni de calitate, exemplele po­zitive... Iar pentru a ajunge acolo, trebuie plecat de jos, de la fiecare vot. Pentru că eu cred că fiecare vot contează și fiecare vot poate schimba lumea, sistemul politic, România... Cei care ne conduc acum nu ne reprezintă! Au fost votați de 18% dintre cetățenii cu drept de vot... În aceste condiții este evident că voturile noastre, ale celorlalți, pot schimba totul... Schimbarea e singura noastră șansă!

Europarlamentarele nu sunt o miză
Laura Butilă s-ar potrivi oricărui partid. Dar a ales PLUS-ul lui Cioloș. Și va rămâne aici și după ce el va pleca la Bruxelles...
-De ce Cioloș?
-M-a sedus mesajul lui... Oameni noi în politică! Mi-au plăcut ideile lui. Politica înseamnă oameni valoroși, cinstiți, oameni cărora le pasă de binele comunității în care trăiesc.
-Dacă mâine ați fi primar, ce ați face mai întâi?
-Aș face drumuri și aș accesa fonduri europene. Sigur, durează ani, dar trebuie început de undeva. Și trebuie accesate proiecte europene pentru nevoile comunității, nu pentru investiții inutile. Sunt primari în țara asta, oameni tineri și unii dintre ei membri PSD, care au reușit! Au făcut investiții pentru comunitatea în care trăiesc. Ăsta este secretul unei admi­nistrații performante, după părerea mea.
-Cioloș pleacă la Bruxelles, noi rămânem, nimic nu se schimbă... Cum poți schimba mentalitatea orașului, cum poți să-i mulțumești pe toți?
-Muncind în fiecare zi. Întrebând oamenii. Identificând soluții pertinente. Slobozia, fiindcă m-ați întrebat, are nevoie de fiecare dintre noi. Iar noi, cei de la PLUS, vom fi aici și după aceste alegeri. Și după cele pentru Președinție, și după cele Locale, din 2020. Poate că Cioloș va pleca la Bruxelles, dar noi vom rămâne! Și nu-i vom mai lăsa să facă ce vor... Cred în oamenii pe care îi cunosc și în colegii pe care îi am. Vrem să facem ceva pentru viitorul copiilor noștri, pentru comunitatea în care trăim și pentru noi. Aceasta e realitatea!

17 Mai 2019, 09:20 (1604 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: PLUS Ialomița

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 20 Feb 2020
232 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Slobozia: Tânăr reținut pentru «furt calificat»

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat un bărbat, de 28 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunii de «furt ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 16:15
(32 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Polițiștii din Ialomița au reținut trei bărbați în urma unor percheziții efectuate la locuințele unor persoane bănuite de «braconaj piscicol» și «furt calificat». Au fost descoperite peste 570 kilograme ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 08:10
(31 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița și IPJ Ialomița, controale în trafic

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează ialomițenii că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului Ialomița, desfășoară ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 18:10
(113 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în școli

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii rutieri și cei de Ordine Publică din Slobozia au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în incinta și în zonele adiacente unităților ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:25
(108 vizualizări - 0 comentarii)


4

Grecii de Jos: Șoferul de 87 de ani a acroșat cu mașina un biciclist

Marți, 18 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DJ101, în localitatea Grecii de Jos, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:20
(118 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 18 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic pe DN2, pe raza comunei Movilița, un autoturism condus de un tânăr, de 20 de ani, din Coșereni ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:15
(95 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A intrat cu tractorul în gard

Marți, 18  februarie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați prin 112 de o femeie din localitatea Mărculești, despre faptul că un tractor ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:10
(125 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Muzeul Județean Ialomița organizează o expoziție de lucrări a 22 de artiști plastici, din colecțiile Muzeului. 31 de tablouri ale unor artiști renumiți, printre care și Constantin Piliuță, Dona Noni Delavrancea ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 17:05
(109 vizualizări - 0 comentarii)


8

Percheziții în Ialomița și Ilfov. Evaziunea fiscală cu achiziții intracomunitare, în vizor!

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice efectuează 15 percheziții domiciliare, în cadrul unei operațiuni pentru combaterea evaziunii fiscale în domeniul ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 09:05
(404 vizualizări - 0 comentarii)


9

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

18 Februarie 2020, 18:20


10

Slobozia: Ordine de protecție provizorie pentru violență domestică

Polițiștii din Slobozia au emis marți, 17 februarie a.c., două ordine de protecție provizorie. Documentele au fost eliberate după ce două femei, victime ale violenței domestice, au făcut solicitări în acest ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 18:05
(181 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Peste 160 de kilograme de pește din specia caras au fost confiscate de polițiștii ialomițeni pe raza localității Țăndărei. Astfel, duminică, 16 februarie a.c., polițiștii, în timp ce patrulau pe DN2A în ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 23:05
(246 vizualizări - 0 comentarii)


12

Bordușani: Arestat pentru «act sexual cu un minor»

Vineri, 14 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:55
(220 vizualizări - 0 comentarii)


13

Un tânăr din Făcăeni a modificat data inspecției tehnice periodice la mașină

Sâmbătă, 15 februarie a.c., polițiștii au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN3B, din direcția Fetești către Chirana, condus de un tânăr, de 21 de ani, din Făcăeni. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:50
(226 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Șase șoferi, cu vârste cuprinse între 16 și 35 de ani, au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Alți ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:45
(152 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Urziceni și Manasia

Aproape 100 de polițiști ialomițeni au efectuat luni, 17 februarie 2020, pe raza municipiului Urziceni și a comunei Manasia 12 percheziții domiciliare. În urma acestora au fost ridicate 4 arme, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:40
(184 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele de muncă cu timp parțial, în atenția ITM Ialomița

În perioada 13-23 ianuarie 2020, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind respectarea de către angajatori a prevederilor legale referitoare la încheierea, modificarea ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 16:05
(191 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agenției, care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 10:50
(168 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

17 Februarie 2020, 09:10


Țăndărei: Minoră de 13 ani, apel fals la 112 sub pretextul de răpire

Zeci de polițiști și jandarmi s-au mobilizat joi, 13 februarie a.c., pentru a localiza o minoră în vârstă de 13 ani care a apelat, la orele 14,00, numărul unic de urgență pentru a anunța că ar fi fost răpită ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 16:35
(345 vizualizări - 1 comentariu)


Alexeni: Bărbat de 56 de ani, mort după ce a traversat prin loc nepermis

Joi, 13 februarie a.c., în jurul orelor 19,00, polițiștii Serviciului Rutier au intervenit pe raza localității Alexeni după ce un bărbat, în vârstă de 47 de ani, a accidentat mortal un altul în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 16:25
(246 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Accident rutier pe raza municipiului Slobozia, în dimineața zilei de joi, 13 februarie 2020. O mașină în care se aflau un adult și doi minori a intrat într-o țeavă de gaze. Pompierii Detașamentului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2020, 14:05
(397 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

Întrucât condițiile meteorologice s-au îmbunătățit, miercuri, 12 februarie a.c., în jurul orelor 10,00, s-au reluat căutările pe Brațul Borcea al Dunării, în zona localității Vlădeni, pentru cele două persoane ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 16:10
(490 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: Avarie la conducta de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Podgoriilor, din localitatea Fierbinții de Jos, județul Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 15:20
(202 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat de un autoturism

Luni, 10 februarie 2020, polițiștii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs pe DJ201, în localitatea Coșereni, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 16:10
(261 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 10 februarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii au oprit în trafic pe DN2C, pe raza localității Grivița, un autoturism condus de un bărbat de 63 de ani, din județul Mureș. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:50
(256 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Focare de pestă stinse oficial

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, în perioada 30 ianuarie-3 februarie 2020, la nivelul județului au fost stinse 17 focare de pestă ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:45
(316 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA Constanța ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:40
(287 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița/Prahova: Percheziții la persoane bănuite de contrabandă

Polițiștii specializați în Investigarea Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 7 percheziții domiciliare, în urma cărora au indisponibilizat peste 4300 de țigarete, 25 litri de băuturi ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2020, 16:40
(388 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Sâmbătă și duminică, 8/9 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza județului patru șoferi ialomițeni care au condus pe drumurile publice aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2020, 16:25