Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Stadionul-fantomă din satul Bordușelu

Stadionul-fantomă din satul Bordușelu

Bonus: Bâlci administrativ (și) la Buești

Satul Bordușelu, din comuna ialomițeană Ciochina, ar fi trebuit să aibă unul dintre cele mai moderne stadioane din județ. Investiția s-a transformat într-un maidan plin de buruieni, pe care bat mingea copiii din localitate. Cu toate acestea, autoritățile au cheltuit până la ultimul leu cei 500 mii de lei oferiți de Guvernul României, prin Ordonanța 7, pentru realizarea acestui proiect. Aleșii locali ridică acum din umeri neputincioși, dar promit că stadionul va arăta în viitor așa cum prevede proiectul. Mai mult, în localitate nu mai există echipă de fotbal...

O investiție ratată
Cu mai bine de 10 ani în urmă, administrația locală din Ciochina a rea­lizat un proiect prin care a dorit să reabiliteze integral stadionul din satul Bordușelu. Guvernul României a luat act de soli­citarea edililor ialomițeni și a ofe­rit 500 mii de lei pentru a realiza acest obiectiv, în baza Ordonanței 7. Proiectul prevedea înlocuirea porților, amenajarea unei suprafețe de joc cu gazon, construcția de gradene și a unei camere destinată sportivilor... Scos la licitație, proiectul a fost câștigat de firma Omega Invest, în prezent falimentară, deținută de controversatul om de afaceri Ștefan Foamete. Impasul societății a adus și declinul stadionului din Bordușelu. Tot ceea ce a reușit constructorul să realizeze a fost doar cabina destinată fotbaliștilor. În rest, stadionul este un imens mai­dan, plin de buruieni. Cu toate acestea banii guvernamentali au fost cheltuiți până la ultimul leu. Autoritățile locale din Ciochina evită să emită un răspuns în legătură cu această situație. «Nu știm ce să vă spunem, am încercat și noi să facem ceva, dar nu ne-a ieșit! A fost și firma cu pro­bleme... Ce să mai spunem? Banii s-au dus și ei, ce-am fi putut noi să facem?! Spuneți dumnea­voastră!» precizează Vasile Câmpulungeanu, primarul loca­lității Ciochina, de care aparține satul Bordușelu.

Comuna nu are echipă de fotbal
Potrivit situației statistice a Asociației Județene de Fotbal, în comuna Ciochina sau în satele aparținătoare nu mai există echipe de fotbal de mai bine de un an... Cu toate acestea, autoritățile locale promit că stadionul de la Bordușelu va fi realizat conform proiectului pe care l-au făcut. «O să-l ducem la bun sfârșit, o să vedeți dumnea­voastră! Până acum am încercat să-l întreținem cu bani din sponsorizări... Ne descurcăm și noi cum putem! Așa e viața aici la țară...» a mai spus primarul Vasile Câmpulungeanu. În 2018, potrivit unor documente publicate pe site-ul Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, comuna Ciochina a solicitat Guvernului României alți 277 mii de lei pentru realizarea proiectului «Extindere și mo­dernizare stadion comunal tip 1, sat Bordușelu, comuna Ciochina, județul Ialomița».

Festival organizat pe stadionul abandonat La sfârșitul săptămânii precedente, autoritățile locale din Cio­china au organizat în satul Bordușelu a doua ediție a Festivalului «Flori de Salcâmi». În realitate, a fost vorba despre un soi de bâlci electoral ieftin, la care și-au făcut simțită prezența și reprezentanți ai partidelor politice, în frunte cu deputatul PNL Tinel Gheorghe sau Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Sur­prin­zător este faptul că locul ales pentru eveniment a fost stadionul abandonat și plin de buruieni din inima satului. «Vă mulțumesc că sunteți alături de noi la ceas de sărbătoare. Acest eveniment este pentru dumneavoastră!» le-a declarat primarul Vasile Câmpulungeanu celor câțiva localnici aflați lângă scenă. Alți oameni au reclamat inițiativa autorităților comentând: «Este o mare porcărie! Așa ceva ne trebuie nouă?! Vrem străzi, vrem apă, nu distracție...».

Bâlci administrativ (și) la Buești
Cu o regretabilă întârziere (pen­tru care îi cerem scuze pu­blic primarului Nicolae Mihăilă!), ziarul nostru pune umărul la me­diati­za­rea celei de a V-a ediții a Zilelor Bueștene. Evenimentul a avut loc înainte de Paște și s-a lăsat cu o paranghelie la care au­toritățile au îmbătat tot satul grație fondurilor publice alocate evenimentului.
Circ administrativ ca la carte Cu un sacou rămas mic la acest al treilea mandat, primarul Nicolae Mihăilă a oferit pe 4 mai 2019 locui­torilor din Buești o mostră tipică de «pâine și circ administrativ». Imor­talizat în format HD pe canalele de socializare de două televiziuni on-line locale, evenimentul reprezintă zenitul unei administrații preluate în urmă cu 10 ani. Potrivit înregistrărilor însă, administrația locală nu a precu­pețit niciun efort pentru a oferi un bâlci de calitate. De la diplomele primite «de la ăl cu țâța-n gură, pân’ la ăl cu barba sură» și până la (h)artiști, mici și bere, totul a fost din belșug. Nouă, perso­nal, ne-a tras atenția unul dintre martorii oculari ai evenimentului, care a confiscat microfonul pentru a declara posterității virtuale: «Pentru noi, aicea la Buești... domnul primar ne distrează maxim... da’ n-am fete!». Așa cum precizam inițial, ne alăturăm și noi după umilele noastre puteri eforturilor primarul Nicolae Mihăilă de a mediatiza Zilele Bueștene, ediția a V-a și le amintim consătenilor domniei sale că Buești nu are operator de salubrizare, apă curentă, drumuri co­munale asfaltate... Iar cele 6 milioane promise prin PNDL 2 sunt, deocamdată, doar iluzii electorale numai bune de reșapat și la alegerile locale din 2020. Să ne vedem sănătoși la vot!

17 Mai 2019, 18:05 (965 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Ciochina-n sărbătoare!
Dezastrul de la Bordușelu
Ciochina asfaltează 11,5 kilometri de drumuri comunale

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 24 Aug 2019
202 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 26-30 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 15:55
(187 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Peste 60 de sancțiuni contravenționale au aplicat polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești și Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în cadrul unei ample acțiuni pe linia pisciculturii, combaterii ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 15:10
(175 vizualizări - 0 comentarii)


Accident între Movila și Fetești, patru victime

Miercuri, 21 august a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Fetești au intervenit la un eveniment rutier produs pe DJ212, în afara municipiului Fetești, soldat cu rănirea a patru ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 15:15
(281 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Depistat la volanul unui autoturism radiat din circulație

Miercuri, 21 august a.c., polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale unor persoane bănuite de comiterea de infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice. Astfel, un bărbat, de 36 de ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 15:10
(264 vizualizări - 0 comentarii)


4

IPJ Ialomița: Acțiune împotriva «taximetriștilor-pirat»

Joi, 22 august a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat în flagrant delict un bărbat, de 62 de ani, din localitatea Mărculești, în timp ce efectua transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 15:05
(271 vizualizări - 0 comentarii)


5

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 57 mii de lei, 6 permise reținute

Marți, 20 august a.c., polițiștii ialomițeni au organizat o acțiune pe raza județului pentru creșterea gradului de disciplină și combaterea cauzelor generatoare de accidente, săvârșite cu implicarea bicicliștilor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 13:40
(315 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

Marți, 20 august a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată au depistat un bărbat, de 49 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea un autoturism pe DN2A, în ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 13:20
(283 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Decizie de încetare a suspendării autorizației integrate de mediu pentru SC Clean Tech International SRL

Printr-un comunicat de presă, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița anunță că a emis în data de 20.08.2019 Decizia nr. 2 de încetare a suspendării Autorizației Integrate de Mediu nr. 1/17.03.2014 emisă ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 12:25
(334 vizualizări - 2 comentarii)


8

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 19-23 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:20
(489 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: Beți la volan

Polițiștii Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat în trafic un bărbat, de 56 de ani, din Rădulești, care conducea un autoturism pe drumul ce leagă Fierbinți-Târg de Rădulești în timp ce se afla ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:15
(358 vizualizări - 0 comentarii)


10

Bărbat din Coșereni, prins cu cuțitul la brâu

Polițiștii din cadrul Secției nr. 4 Poliție Rurală Coșereni, cu ocazia desfășurării de activități specifice pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor cu violență în zona barurilor și a discotecilor ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:10
(363 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni cuțit


Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

La data de 15 august a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au acționat pe raza județului pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:05
(409 vizualizări - 0 comentarii)


12

Polițiștii din Ialomița caută un bărbat evadat din sediul Poliției Budești, județul Călărași

Polițiștii din Ialomița sunt în altertă, după ce un bărbat de 46 de ani, din județul Călărași, a evadat în cursul zilei de marți, 13 august 2019, din sediul Poliției Budești. Oamenii legii au instituit ...[citește_toată_știrea]

14 August 2019, 15:07
(983 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

13 August 2019, 19:15


Slobozia: Cercetat pentru «violență în familie»

Luni, 12 august a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de o femeie, de 39 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că ar fi fost agresată pe stradă de concubinul ei, un bărbat de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 16:10
(835 vizualizări - 0 comentarii)


A fost înființată oficial Filiala PLUS Ialomița

Sâmbătă, 10 august 2019, în urma Convenției Județene PLUS Ialomița, care s-a desfășurat la Slobozia, a fost constituită oficial filiala PLUS Ialomița, alegându-se echipa de conducere a acesteia pentru următorii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 12:20
(1030 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 250000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 9-11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a ordinii și liniștii publice pe raza județului, precum și de prevenire și combatere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:25
(950 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru încălcarea ordinelor de protecție

Duminică, 11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la încălcarea a două ordine de protecție. În primul caz, un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, a încălcat ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:20
(853 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Malu, Perieți și Lăcusteni

Un accident rutier s-a produs în localitatea Malu, evenimentul fiind înregistrat sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 22,00, când un pieton a fost acroșat de un autoturism. Victima, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:15
(978 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație la Slobozia și Fetești

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit în data de sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 11,30, pe un teren viran din Slobozia, Cartier Bora. Pentru stingerea flăcărilor au acționat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:10
(801 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrână găsită moartă în propria locuință

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de duminică spre luni, 11/12 august 2019, puțin trecut de miezul nopții, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei femei de 79 de ani, cunoscută ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:05
(1000 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Superstițiile din popor spun că, atunci când data de 13 (număr cu ghinion) coincide cu o zi de marți (ziua celor 3 ceasuri rele), aceasta se consideră a fi o zi cu adevărat  ghinionistă. Tocmai de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:50
(888 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale pentru combaterea Pestei Porcine Africane

Pentru  prevenirea propagării Pestei Porcine Africane și în conformitate cu prevederi legale privind organizarea de acțiuni de control în trafic având ca obiectiv verificarea transporturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:20
(886 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

9 August 2019, 19:10


anunț angajare

AMPA Agri Slobozia angajează
REPREZENTANT VÂNZĂRI
UTILAJE AGRICOLE

pentru zona Ialomița-Călărași
Relații la telefon 0723/251.698

9 August 2019, 16:35


Jilavele: Depistat la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, pe raza localității Jilavele, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:20
(1091 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:15
(1074 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Naționali-Internaționali»

Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher anunță susținerea unei noi expoziții de pictură, «Naționali-Internaționali», semnată de Eugen Raportoru. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:10
(1071 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 15:40
(1050 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 10:50