Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Risipă de fonduri la Spitalul Județean Slobozia

Risipă de fonduri la Spitalul Județean Slobozia

Un raport al Camerei de Conturi Ialomița scoate în evidență maniera deficitară în care Mariana Iancu asigură managementul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit auditorilor ialomițeni, aceasta a beneficiat ilegal de majorări salariale și a plătit o valoare mai mare a despăgubirilor în dosarul «Raisa» decât s-a dispus prin sentințe judecătorești. Termenul de remediere a deficiențelor a expirat cu 6 luni în urmă, fără a fi luate măsuri în acest sens.

Bani cheltuiți nejustificat Verificarea realizată de auditorii Camerei de Conturi Ialomița la Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a realizat în vara anului 2018. Potrivit Raportului întocmit în urma controlului, cea mai mare deficiență constatată de auditori vizează maniera în care s-a efectuat plata daunelor morale în dosarul «Raisa». Camera de Conturi Ialomița susține că reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia au oferit o sumă de bani mai mare decât cea dispusă de sentința dată de Curtea de Apel București. Judecă­torii au stabilit ca plata despăgubirilor să se realizeze în solidar cu medicul Valentina Dinu, medicul care a asistat-o la naștere pe Raisa Uzea. Auditorii ialomițeni au descoperit că medicul, prin societatea de asigurări Groupama Asigurări SA, a plătit partea care i se cuvenea de 62 mii de euro. În momentul în care Spitalul Județean de Urgență Slobozia a efectuat plata către familia Uzea nu a ținut cont de faptul că medicul Valentina Dinu și-a onorat obligația, achitând astfel, încă o dată, și suma de 62 mii de euro. Exprimat în lei, prejudiciul creat de unitatea medicală este de 321 mii de lei. Calculele auditorilor au arătat că, de fapt, Spitalul Slobozia ar fi trebuit să ofere familiei Uzea doar 86 mii de lei. Conform aceluiași Raport al Camerei de Conturi Ialomița, auditorii au descoperit și faptul că salariul Marianei Iancu și cel al directorului medical din cadrul Spitalului Slobozia au fost majorate fără temei legal. În realitate, salariul Marianei Iancu nu ar fi trebuit să depășească 6500 de lei. Anul trecut însă, Consiliul Județean Ialomița i-a majorat salariul de 3 ori! Camera de Conturi Ialomița a dispus recuperarea pre­judiciilor constatate până la data de 31 decembrie 2018. La 6 luni distanță, niciun demers în acest sens nu a fost realizat de reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

21 Mai 2019, 12:25 (2154 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Victor Moraru a majorat ilegal salariul directorului Spitalului Slobozia
Juristul Vasile Zamfir și-a plătit pregătirea pentru admiterea în magistratură cu bani de la spital!
Plăți ilegale de 1,6 milioane de lei la Spitalul Slobozia!
Camera de Conturi Ialomița a constatat abateri financiare de 30 milioane de lei
Jaf financiar de 14,5 milioane de lei în primăriile din Ialomița

Comentariile cititorilor:


ELENA:
(26 Mai 2019, 13:09)
S-au imbunatatit mult conditiile pentru pacienti si medici in Spital-s-au renovat saloane,s-au achizionat paturi noi ,apatura medicala ( fara precedent).Multumim d-na Manager Iancu,multumim PSD!
Xyz:
(24 Mai 2019, 09:13)
De ce nu spun si despre raporturile anterioare ale Cc, despre constatarile cu privire la materialele de constructii care in loc sa fie folosite la spital sjnt la vila lui Z.? Sau despre angajarile fictive, cand de ex ub anume domn R. a incasat salariul pe un an si nu a dat pe la serviciu?! Sau angajari fictive se cerceteaza doar in Oltenia?
om:
(22 Mai 2019, 20:59)
Din perspectiva unui salariat corect care a cunoscut vreo 4 manageri pana acum: desi doamna mai sus pomenita este cam vociferativa uneori, constat ca exista multe schimbari pozitive in acest spital. Si este mare lucru sa nu mai faca fiecare ce vrea intr-o institutie publica!
Chiar ati uitat adunatura aia de betivi salariati ai spitalului care pe vremea lui olaru stateau la parter langa lifturi, radeau de femeile care treceau pe langa ei si incercau sa agate asistentele si doctoritele? Daca-i chemai sa repare un calorifer defect erau deja beti la ora 9 dimineata si se certau cu personalul in fata pacientilor.
Anita:
(22 Mai 2019, 08:08)
Multumesc frumos pentru raspuns.
Cetatean:
(21 Mai 2019, 20:38)
Asa a fost si la echipa Unirea si curte de conturi prin actuala conducere s-a sucit .Analizati speta .
Dada:
(21 Mai 2019, 15:30)
Subscriu...este teroarea judetului cab de diabet.Scrie acolo pe un monitor ca au dreptul de a si selecta si alege pacientii...dar amaratii de pacienti ce drepturi au ?
@Anita:
(21 Mai 2019, 15:09)
Usa mea este deschisa oricui vrea sa petreaca 60 min cu mine ! Asa sunt eu : DESCHIS ! Asa ca, pana nu stati 60 min in prezenta mea, MUCLES !
Si inca ceva : eu respect primul ! Daca nu ma respecti, nu dau 2 bani pe tine ! Deh, principiile, bata-le vina sa le bata !
Anita:
(21 Mai 2019, 13:37)
Dl Berbece aveti o obsesie pentru amaratul asta de spital.Aveti cabinet particular cu sotia , mai aveti si salonul ala de fite.Poate putin mai mult respect din partea dumneavoastra si a sotiei pentru pacientii care vin la cabinet.Ma refer la amaratii aia care au diabet si stau cu orele pe la usa.Ce ziceti?