Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Unde dai și unde... se împute treaba!

Unde dai și unde... se împute treaba!

La 4 zile de la dezbaterea publică în care Vivani Salubritate anunța oficial orașul că va deschide o nouă groapă de deșeuri periculoase, Garda de Mediu Ialomița se trezește brusc și constată că slobozenii au dreptate când reclamă de 5 ani, zi de zi, că sunt otrăviți de noxele emise de CleanTech. Parada de legalitate a fost postată regulamentar pe pagina de Facebook a Gărzii Naționale de Mediu, împreună cu următoarea informare: «În urma verificărilor, s-a constatat că operatorul nu respectă în totalitate prevederile autorizației integrate de mediu, fiind sancționat contravențional cu amendă în valoare de 50.000 lei». Altfel spus, comisarii Gărzii de Mediu Ialomița s-au acoperit de hârtii, noul patron german al CleanTech poate polua mai departe, iar Vivani continuă să-și rezolve în liniște problemele, că doar nu e prima dată când Agenția și Garda fac figurație de dragul lui Petra Kalman&comp. Cât despre slobozeni, ei continuă să fie expuși duhorilor din zona industrială, noxelor provenite de la CleanTech, reziduurilor crematoriului ilegal de la Avicola și, mai devreme sau mai târziu, și otrăvurilor rezultate în urma amplasării gropii de deșeuri periculoase în zona de protecție a lacului Amara. Nu vă scandalizați degeaba, că ne merităm soarta. Mai grav e că toți oficialii ăștia sunt plătiți să vegheze la respectarea legii și nu o fac. Iar pentru asta, într-adevăr, suntem de neiertat!

22 Mai 2019, 12:40 (1871 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Clean Tech Internațional anunță un plan de investiții și modernizări în jur de 10 milioane de Euro
Biblioteca lui Cristian

Comentariile cititorilor:


Gicu:
(24 Mai 2019, 18:38)
Gigi mirosul care-l emana aceasta fabrica de fainuri proteice nu afecteaza cu nimic culturile agricole dimpotriva pune niste faina la radacina rasadurilor si sa vezi rosii bio.
gigi:
(24 Mai 2019, 06:43)
Ce se intimpla cu cerealele produse in jurul acestui crematoriu ,noi nu facem parte din UE la ei asa se intimpla ?
Eminescu:
(23 Mai 2019, 11:04)
Realist... sa-ti dau un raspuns... primesc prioritar locuinte ANL cei care au relatii grele in primarie, cei care au parinti care lucreaza pe la ANIF sau ANAF  !!! Este foarte adevarat ceea ce spui, dar pe cine intereseaza? Si macar de ar fi singura problema in primaria Slobozia... totul se rezolva... daca ai relatii, daca nu ai... esti ghinionist si atat!  
PVAVPS:
(22 Mai 2019, 23:37)
Rusineee ! Daca au constatat că doar parțial ,ar trebui suspendată activitatea și sa remediaze conform normelor ,inclusiv plata daunelor .....dar cum oficiali se lasă cumpărați începând de la uat până la cj și prefectura ,iar Garda dansează pe sarma cum se dispune doar cu a enzimelor de ochi lumi care se recuperează tot de la parandarat și se manipulează părinții prin copii cu sponsorizări ce sa mai vorbim......tot paguba in ciuperci !
cetatean:
(22 Mai 2019, 20:37)
Principali criminali ai gropi ecologice Savu si Ionascu si implicit lacomia lor .Ar trebui sa plateasca pe viata pentru lacomia lor .
Realist:
(22 Mai 2019, 19:08)
Dar cu cei care locuiesc fara drept in blocurile ANL, in locul celor care au obtinut aceasta favoare dar nu au nevoie de ea in vreme ce familii grele, cu venituri mici si copii multi nu au unde locui, ce facem domn PRIMAR?!? Verificati daca mintim noi sau daca nu cumva, angajatii primariei s-au murdarit de putina spaguta pe la gura! Au cate doua masini( la asociatie trec doar o persoana ca de..) si venituri consistente dar totusi nu se indura sa plateasca o chirie nesubventionata in oras. Rusine nesimtitilor!