Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Groapa lui Stoica» așteaptă o nouă expertiză tehnică

«Groapa lui Stoica» așteaptă o nouă expertiză tehnică

Finalizarea obiectivului «Groapa lui Stoica» se amână pentru un termen greu de estimat. La mo­mentul de față, reprezentanții Primăriei Slobozia trebuie să reia întreaga procedură privind deschiderea șantierului. Cel mai optimist scenariu indică faptul că execuția ar putea fi reluată abia în vara anului următor...

Saga expertizelor
Începută cu bani europeni și continuată cu fonduri împrumutate de la Trezoreria Statului, «Groapa lui Stoica» nu este gata nici până în prezent. Administrația locală din Slobozia a ratat și cel de-al doilea termen de finalizare al investiției, care a expirat la sfârșitul anului precedent. În prezent, demersurile privind redeschiderea șantierului sunt blocate din cauza realizării unor noi expertize tehnice. Primăria Slobozia trebuie să realizeze o expertizare integrală a obiectivului, în urma căreia va afla care este stadiul actual al investiției, în ce procent se vor realiza următoarele lucrări și ce metodă de lucru se va adopta. În 2018, Primăria Slobozia a finanțat o expertiză a «Gropii lui Stoica» pentru a descoperi o soluție tehnică necesară construirii intrării în parcarea subterană. În prezent, s-a ajuns la concluzia că respectiva expertiză nu mai este valabilă. Această situație are ca efect amânarea finalizării obiectivului. Reprezentanții admi­nistrației locale au dat asigurări că, în cel mai fericit caz, lucrările la «Groapa lui Stoica» ar putea fi reluate în vara anului 2020. «Este foarte greu de estimat pentru că este nevoie ca noua expertiză să fie scoasă la licitație. Acest proces durează, dacă nu vor fi contestații, cel puțin 4 luni... Apoi este nevoie să găsim alt constructor care să execute lucrarea conform graficului stabilit prin această expertiză de care avem nevoie!» au precizat reprezentanți din cadrul Primăriei Slobozia. Singura veste bună constă în faptul că, la momentul de față, Primăria Slobozia a reușit să rezilieze contractul cu firma ACM 4 București, constructorul care a câștigat licitația pentru realizarea proiectului «Reabilitarea funcțională a Pieței Revoluției». De asemenea, Autoritatea de Management din cadrul Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, entitate care supraveghează obiec­tivele demarate prin programul REGIO 2014-2020, nu a făcut demersuri în ceea ce privește recuperarea fondurilor pe care Uniunea Europeană le-a cheltuit pentru reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia. Estimativ, 1,8 milioane de lei provenind din fonduri europene au fost cheltuite până acum pentru realizarea obiectivului.

Piața Revoluției rămâne fără statui Proiectul inițial de reabilitare a Pieței Revoluției includea și amplasarea a șase busturi care să întruchipeze personalități din Istoria României, în fața Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea». În vara anului trecut, inițiativa a fost blocată de Ministerul Culturii, care a respins solicitarea privind execuția statuilor. Demersul a fost inițiat de constructorul ACM 4 București, societate care, în prezent, nu se mai află în relații contractuale cu Primăria Slobozia. Astfel, este nevoie de noi demersuri prin care să li se solicite experților din cadrul Ministerului Culturii avizarea statuilor.

23 Mai 2019, 17:10 (2145 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia trebuie să returneze Uniunii Europene 2 milioane de euro
Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu
Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

Comentariile cititorilor:


SLOBOZIA:
(26 Mai 2019, 12:43)
Cel mai urât centru pe care l am vazut vreodata.pe o parte si cealalta mașini parcate,atat de urât dă pe strada principală.inainte erau trandafiri unde acum e doar o iarba unde apropo zilele trecute am vazut un.domn de bucuresti ca isi dadea jos cainele din mașină sa urineze pe exact acea iarba,era brazii si umbră,si flori. Acum troneaza masinile pe o parte si alta.... Cat despre asa zisa parcare....si au batut joc de cetatenii orasului..si isi vor bate joc in continuare.daca voiau parcare,facea o cladire pe nivele,undeva,ca au locuri destule in paragină,si chiar daca era cu plată,era altceva.
II:
(25 Mai 2019, 18:06)
Sa vedem ce parere au reprezentantii Camerei de Conturi referitor la groapa ,ca tocmai se afla in control ,s-au vor ignora in continuare subiectul cum au facut-o de fapt in ultimile 3-4 controale.Poate le va da idei cei de la DICOT.
Om:
(24 Mai 2019, 20:00)
Eu zic sa dam parcul Bisericii ortodoxe române și să primim acces la intrarea în parcare .
GROAPA psd:
(24 Mai 2019, 15:56)
Hmmmm....poi sa calculam groapa a fost facuta cu banii din spagile psd...s-a gaurit...apoi plecara nenea ciuperca la racoare(nu-i normal ca trebuia sa bage banii undeva...dar macar nu i-a bagat in apa potabila)
anonymus:
(24 Mai 2019, 14:32)
@Vasile E cel mai simplu si eficient mod de a sifona bani publici.
PLATITOR:
(24 Mai 2019, 14:28)
De ce trebuie studiu de fezabilitate cind primaria are o pliada de angajati care se ocupa de evidenta gropii ,chir a tinut trei pensionare sa se ocupe special de groapa.Acum tri ani cum a semnat STOIC ,TRIFAN si NITU actul aditional de prelungire a contractului de esecutie cu acest constructor falimentar care se gasea in faze preliminare falimentului .nu a mai trbuit studiu de fezabilitate ?Acum de ce nu raspund ?.DICOTU ce face ?
Vasile:
(24 Mai 2019, 12:52)
Astia sunt obsedati de studii de fezabilitate. Cum mama dracului, una doua nu e proiectul bun, hai sa il refacem, hai sa il scoatem iar la licitație, si tot asa se repeta ciclu de vreo 2-3 ori, apoi hopa nu e vina nimanui. Daca primaria stie ca e gresit proiectul sau ca dezvoltatorul proiectului nu respecta standardul de calitate al lucrări, de ce nu ii da in judecata? Aa le ia mai mult timp, e de lucru domle la hartii, apai vine campania electorala, cum aa ne manjim cu cacat. Lasa ca mai merge inca vreo 3-4 ani.
anonymus:
(24 Mai 2019, 11:09)
E incredibil ce se petrece in locul asta. Ionascu, care a nenorocit un oras intreg cu apa toxica pe bani multi, vrea sa fie iar primar...Stoica, care a impovarat orasul cu aceasta groapa inutila, pentru care s-au facut imprumuturi uriase, vrea sa fie iar primar. Ma intreb, la ce nivel de prostie si indobitocire trebuie sa ne aflam, de tot permitem, ba chiar alegem acesti criminali in functii de conducere??? Locul lor ar trebui sa fie in puscarie pentru ani multi.
solutie:
(24 Mai 2019, 11:02)
Mizeria asta nu se mai termina, iar, chiar daca din nefericire s-ar finaliza, in mod sigur nu va lua autorizatie ISU. Parcare subterana cu o singura cale de acces??? daca ia foc vreo masina si se blocheaza intrarea? apoi intreb: incape o autospeciala de pompieri ca sa intervina in caz de incendiu? sau este suficienta apa care se tot acumuleaza din subteran prin infiltratii?
O investitie pe cat de inutila, pe atat de scumpa, care a indatorat greu slobozia pe multi ani (deja eram datori de la apa lui ionascu).
Solutia ar fi ca primaria sa vanda parcarea subterana partidului care a facut-o! partidul asta minunat sa-si faca sediul acolo, la racoare, zic. Si acolo sa conduca stoica turma lui, cu picioarele in apa infiltrata, ca sa ii treaca cheful de condus primaria si de nenorocit orasul. Ca sa nu fie sediul chiar asa de gol sa-si ia si statuia lui mos craciun, panoul de alpinism si infochioscul. Toate sa le plateasca pana la ultimul leu!
#pasajladrajna:
(24 Mai 2019, 09:04)
Solutie: faceti intrarea din Matei Basarab si iesirea tot spre Matei Basarab
Slobozean:
(24 Mai 2019, 07:17)
Traiesc in acest oras din 1950. Am asistat la o dezvoltare frumoasa până un 199o. Comuniștii nubface lucrurile asa aiurea. Totul era 0lanifocat .analizat.realizat cu cap. Ăștia cum se vad la putere au o obsesie- proiecte europene. Marea miza sunt si salariile si comisioanele pe care le obțin nu au nici o responsabilitate. Si au bătut joc si s au retras frumușel dupa cateva procese. Unde esti GLODEANULE.? Ăștia nu sunt oameni. De aceea toata tara a ajuns unde a ajins- o simplă colonie.condusa de interlopi. Cand si o mai reveni tara asta?
Vlad :
(23 Mai 2019, 19:47)
O sa intre psd in cartea recordurilor cu groapă asta care nu folosește nimănui . A fost doar un mod de a sifona bani. A facut cineva vreun studiu cui va folosi groapa asta înainte de a fi facuta ?