Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Local Alexeni emite de 3 ani hotărâri ilegale

Consiliul Local Alexeni emite de 3 ani hotărâri ilegale

Timp de 3 ani, Consiliul Local Alexeni a aprobat proiecte de hotărâre lovite de «nulitate parțială». Principalul vinovat de situație este considerat primarul Ion Cărbune, care a refuzat includerea consilierilor PNL în comisiile de specialitate ale consiliului local. Situația a revenit la legalitate în aprilie 2019, după intervenția prefectului Gigi Petre. Primarul Ion Cărbune refuză să explice public situația.

Un scandal cu iz electoral
În martie 2019, Instituția Prefectului Ialomița a fost no­tificată cu privire la o situație hilară. Potrivit sesi­zării, primarul comunei Alexeni, Ion Cărbune, a refuzat timp 3 ani să includă cei 3 consilieri PNL din cadrul Consiliului Local în comisiile de specialitate ale acestui for legislativ. Situația a fost remediată la ședința Consiliului Local Alexeni din luna aprilie 2019. Potrivit declarațiilor prefectului Gigi Petre, a fost nevoie de intervenția sa personală pentru ca primarul să accepte respec­tarea legii. «N-am înțeles de ce nu a vrut să respecte această prevedere legală! Oricum, situația a fost îndreptată și nu există efecte juridice. Nulitatea proiectelor de hotă­râre aprobate în cei 3 ani este parțială... Legalitatea actelor administrative nu este afectată!» a declarat Gigi Petre pentru ziarul nostru. Altfel spus, pentru ca proiectele de hotărâre aprobate în acești 3 ani să fie anulate, acestea ar trebui atacate în instanța de contencios administrativ. Și, deși ne aflăm în campanie electorală, nimeni nu are niciun interes să dema­reze o astfel de acțiune.

Mintea de pe urmă a consilierilor PNL
În pofida declarațiilor oficiale, situația de la Alexeni rămâne una fără precedent la nivel administrativ în Ialomița. Potrivit Legii 215, privind ad­mi­nistrația publică locală și Legii 393/2004, privind statutul aleșilor local, legi care re­glementează printre altele și activitatea aleșilor locali, nu există prevederi exprese care să sancționeze derapajul ad­ministrativ de la Alexeni. De­clarațiile unuia dintre cei 3 consilieri PNL oferă însă o perspectivă diferită asupra acestui incident. «Am atras atenția reprezentațiilor Prefecturii încă de la înfiin­țarea consiliului local, în 2016! Atunci a fost stabilită componența comisiilor. Nu i-a interesat! Ce puteam să mai facem noi, dacă Prefectura a spus că e legal atunci? Am tăcut și am răbdat!». În cadrul Consiliului Local Alexeni au fost aleși în 2016 un număr de 6 consilieri PSD, 3 consilieri PNL, 1 consilier ALDE și 1 consilier UNPR. Timp de 3 ani, unii dintre consilierii PSD, ALDE și UNPR au fi­gurat în două comisii de specialitate din cadrul Consiliului Local...

23 Mai 2019, 07:55 (1016 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Nejurist:
(24 Mai 2019, 09:15)
Ce ă făcut Gigel cel cu mușchii de oțel? Aviz de legalitate cum a dat ?
Jurist:
(23 Mai 2019, 16:17)
Eronat! Nu e nici o problema cu hotărârile. Legea nu prevede sancțiuni pentru aceasta situație. De ce nu spun cei 3 consilieri ce demersuri concrete au făcut pentru remedierea problemei?Au făcut vreo sesizare? Au acționat în instanță? Dar indemnizațiile le-au primit integral? Pentru ca legea prevede ca acestea se acorda pentru ședințele de plen și cele de comisii.