Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Moraru nu face nimic de 3 ani!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«Moraru nu face nimic de 3 ani!»

Mai activ decât de obicei în această perioadă, deputatul PNL Gheorghe Tinel a înfierat public prestația administrației județene după 3 ani de mandat. Potrivit declarațiilor deputatului liberal, Victor Moraru este incapabil să ofere ialomițenilor soluții pentru dezvoltarea județului.

Un deputat acuză Deputatul PNL Gheorghe Tinel a organizat săptămâna trecută o conferință de presă în cadrul căreia a reluat principalele teme ale campaniei lansate în urmă cu 3 ani împotriva președintelui Victor Moraru. În opinia deputa­tului liberal, administrația județeană nu a reușit în decurs de 3 ani să realizeze nimic concret. «Pe 10 mai, Victor Moraru a finalizat investiția la podul de la Dridu... Este o investiție a cărei va­loare a fost inițial de 1 milion de lei. Acum valoarea lucrărilor a ajuns la 10 milioane de lei! Să mă ierte Dumnezeu, dar la prețuri supraevaluate poate inaugura oricine, orice. (...) Dar să știți că eu am mari dubii cu privire la calitatea lucrărilor executate acolo. Iar timpul va demonstra acest lucru!» a declarat Gheorghe Tinel în debutul întâlnirii. Cea mai importantă pro­blemă de sistem identificată de Gheorghe Tinel în cazul administrației PSD în Ialomița o reprezintă lipsa totală de preocupare pentru dezvoltarea economică a județului: «Oamenii ăștia nu au făcut nimic și nici nu vor face! Doar se prefac, amânând promisiunile de la un mandat la altul... Este inadmi­sibil, niciodată nu am văzut atâta indiferență față de cetățeni!». Printre prioritățile nominalizate de către Gheorghe Tinel se numără infrastructura rutieră.

Primul program politic al țării
În cadrul aceleiași întâlniri, deputatul Gheorghe Tinel a prezentat și Programul Politic al PNL. Astfel, conform Progra­mului, la capitolul «Obiective concrete», PNL vrea înființarea unui mecanism care să monito­rizeze situația statului de drept și respectarea drepturilor fundamentale în toate statele Uniunii Europene, aderarea cât mai curând a României la Spațiul Schengen, dar și ade­rarea la Zona Euro. De asemenea, liberalii promit că vor obține cel puțin la fel de multe fonduri europene pentru România în Bugetul 2021-2027 prin com­parație cu perioada 2014-2020 și va simplifica absorbția lor. PNL mai arată că va sprijini un nivel al plăților directe la hectar pentru agricultorii români la nivelul mediu din UE. Totodată, programul politic mai propune și reabilitarea tuturor clădirilor rezidențiale încadrate în clasa seismică I, dar și reabilitarea termică, din bani europeni, a 500.000 de apartamente din România. La capitolul Sănătate, PNL promite că va sprijini construcția și dotarea până în 2024 a trei spitale regionale la standarde europene. «Sunt lucruri pe care PNL și le-a asumat public prin acest Program Politic. Nu mai există niciun angajament similar din partea altui partid politic. Nimeni nu aduce în dezbatere publică temele fundamentale ale acestei țări. Toată lumea a suprapus temele de politică internă peste cele de politică europeană. Nimeni nu vorbește despre Referendum pentru că, înainte de toate, PSD are o atitudine extrem de agresivă! Dacă își va pune în practică amenințările, mi-e greu să cred că Dragnea va mai supraviețui în politica românescă...» a concluzionat Gheorghe Tinel.

24 Mai 2019, 11:10 (1277 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
«Moraru trebuie să plătească pentru dezastrul de la Dridu!»
PNL lansează candidatul pentru Slobozia după Paște
«PSD majorează tariful la apa nepotabilă, în timp ce slobozenii cară apa potabilă cu sacaua din supermarket-uri!»

Comentariile cititorilor:


Maricel:
(29 Mai 2019, 22:09)
Oare cum putem scapa de acest nimic de tinel
Vasile :
(27 Mai 2019, 13:54)
Oamenii au votat cu dl Moraru ca sa scape de dvs. Ca si-au luat teapa... asta este.
Un om:
(25 Mai 2019, 14:37)
Las ca faceți voi...tot o apa si un pamant...
Jenica:
(24 Mai 2019, 18:08)
Tinele de primarii PNL ca zici ? Cinstiti lacrima bre ? Mai hoti decat toti hotii !  Ba moldovene Ialomita este FAKE toatal, nici in 150 ani de acum inainte nuse mai repara, numai printr=o revolta in masa care sa va macelereasca, pe toti, ca in anii 150 cand venea volga in fata portii si lua jegurile scoase din glugile de coceni si bordeie pe care ducea direct la Auid,Gherla,Peliprava, Vacaresti, Jilava si canal.Tia-ai drecu toti ca numai la misto o ardeti, banditilor corupti
ion:
(24 Mai 2019, 16:59)
Nici nu era previzibil sa faca ceva bun pentru ialomiteni la pregatirea lui precara.Nu uitati cum a ajuns presedinte cji.
!!!!!:
(24 Mai 2019, 15:48)
Stai linistit breeee....nici primarul...
elena:
(24 Mai 2019, 15:22)
S-a trezit si Tinel ?Sa ii spuna cineva ca a trecut pe la Slobozia si seful lui .