Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

3500 tone de asfalt

Se întâmplă la Slobozia

3500 tone de asfalt

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a încheiat vineri, 17 mai 2019, un contract pentru asfaltarea unor străzi. Puțin peste 1,99 milioane de lei reprezintă valoarea cheltuielii asfaltării, 5 străzi urmând să intre în reparații...

La an nou, gropi noi Slobozia așteaptă de luni bune asfaltarea străzilor... Drumurile denivelate, gropile din asfalt precum și gropile de canal din ce în ce mai adânci produc pagube serioase mași­nilor, slo­bozenii declarându-se din ce în ce mai nemul­țumiți de starea actuală a șoselelor. Ștefan are 25 ani, iar zilele trecute se întorcea de la Slobozia Nouă. Ploaia a umplut cu apă gropile, carosabilul umed determinându-l pe tânăr să circule cu viteză redusă. Cu toate acestea, pe Șoseaua Brăilei, în timp ce evita o groapă, a lovit o alta. Janta vehicului a fost îndoită! «Nu este posibil așa ceva... Slobozia este municipiu european? Oa­menii aceștia care ne conduc nu văd gropile? Nu circulă și ei tot pe drumurile astea?» se întreabă șoferul. Valeriu Roșca, di­rec­torul Direc­ției de Administrare a Do­me­niului Public Slobozia, de­clară că au fost demarate acțiu­nile de asfaltare. Într-adevăr, pentru moment doar pe hârtie... «Vineri, 17 mai a.c., am semnat contractul pentru asfal­tare. 1990166 de lei se vor duce către cele 5 străzi ce vor urma a fi asfaltate: două la Slobozia Nouă, două la Bora și una la Slobozia... Asfaltul pentru re­pa­rații se va ridica la suma de 1232500 de lei!». Totodată, la sfârșitul lunii se va încheia procedura de achiziție, urmată de în­ceputul propriu-zis al reparațiilor.

10 ani de promisiuni În urmă cu 10 ani, fostul primar al Sloboziei, Gabi Ionașcu, încheia un program multianual de asfaltare a drumurilor. Potrivit lui, SC Tehnologica Radion SRL urma să asfalteze 75 dintre arte­rele de circulație din Slobozia. La vremea aceea, fostul primar Gabi Ionașcu declara: «Muni­cipiul Slobozia are în derulare un contract de mo­dernizare străzi în municipiul Slobozia, încheiat în anul 2009, pe o perioadă de 4 ani, cu SC Tehnologica Radion SRL, având o valoare totală de 36148732 lei. Până la această dată, din cauza dificultăților financiare, nu s-au putut realiza modernizări de străzi decât în proporție de 5% din contract. Gradul de îndato­rare estimat al Municipiului Slobozia pentru perioada 2011-2026, în urma contractării unui împrumut cu maturitate de 15 ani și o valoare de maxim 50.000.000 lei, variază între 8,48% și 20,81% din veniturile proprii, înregistrând un nivel maxim de 20,81% în anul 2014». Din păcate pentru cetă­țeni, lu­crurile nu s-au îm­bu­nătățit. Pro­­blema gropilor este încă nerezolvată și an de an auto­ritățile alocă fonduri pentru «pe­ticirea» străzilor.

24 Mai 2019, 15:10 (1689 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
DADP asfaltează 5 străzi cu manageri de «baruri și activități de servire a băuturilor»
Spațiile verzi din Slobozia sunt depozite de deșeuri menajere
DADP Slobozia asfaltează «la rece»
Vali Roșca pentru noi a ajuns Videanu 2

Comentariile cititorilor:


Suspensiv (!) :
(26 Mai 2019, 12:26)
Hai ca asta cu contractul suspensiv e si mai tare!Ar fi putut scrie ca vor cumpara 1000.000 to,insa era cam la misto.Bine,cu banii alocati asa cum este in intentia contractuala suspensiva(!) - daca sunt bani vor asfalta. Daca nu =NU. Multumim ion ion. Asta e psdul,semneaza si asfalteaza suspensiv,doar atunci cand sunt bani disponibili!Dar promisiunea...?? Magie cu care spala creierii votantilor! Si auziti domnii cu ziaru'... Asta cu suspensivu trebuia scrisa si evidentiata de voi...
ion ion:
(25 Mai 2019, 18:45)
extras din SICAP ,,DADP Slobozia si-a propus achizitionarea acestor lucrari prin derularea unei proceduri simplificate, cu clauza suspensiva. Clauza suspensiva: ,, Autoritatea Contractanta va incheia contractul cu ofertantul declarat castigator numai in masura in care fondurile necesare achizitiei vor fi aprobate odata cu bugetul local. In cazul in care, indiferent de motive, , daca pana la finalizarea procedurii nu se adopta bugetul local cu aceasta destinatie , Autoritatea Contractanta isi rezerva dreptul de a anula procedura de atribuire, in conformitate cu prevederile art. 212 alin.(1) lit. c) teza 2-a din Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice cu modificarile si completarile ulterioare, fiind imposibila incheierea contractului de achizitie publica. Prin participarea la procedura, ofertantii inteleg sa accepte utilizarea clauzei suspensive, asumandu-si intreaga raspundere in raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar suferi in aceasta situatie.” parca bugetul era 0 lei dar totusi avem un contract semnat...
ii:
(25 Mai 2019, 17:57)
Viorica nu verifica nimeni nu au fisa de consum pe strazi totul este la voia intimplari penrtu a se putea fura.Tot ce se intreprinde in DADP este facut pentru a se putea fura .Nea ION  de la curte care se afla in control ce parere are .se face ca nu vede.
viorica:
(25 Mai 2019, 10:18)
Cine poate verifica ca sunt pe teren deja 3500 T de asfalt? Poate sunt 2500, restul la nenea X sau Y
Șofer:
(25 Mai 2019, 08:38)
Se va termina treaba asta urgent! In 10-15 ani. Asfaltează o stradă, se delolează trei! Oricum, bine că au anunțat facerea că de făcut, nu se știe când!
Asfalt rosu de psd:
(25 Mai 2019, 08:33)
Auziti domnu cu deadepeuu?La cata minte aveti cu ciordeala in psd nu ar fi de mirare sa turnaț asfalt in piata Ionel Perlea. Bonus leduri albastre!Ca investitie noua,pentru cetateni, bineinteles.Sunteti tineri dar e inutil,psdistilor!Parintii,in loc sa va educe si cultive spiritul cetatenesc,v-au invatat doar ciordeala continua.In loc de creier v-au cumparat elastice sa va stea urechile pe cap si cam atat.Furt si nesimtire!Este cumparat degeaba asfaltul,ca il veti imprastia cu roabele,sa prostiti votantii pensionari.Orasul va avea aceleasi sosele nenorocite,cu aceeasi alesi expirati!