Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Alegeri Europarlamentare 2019 în Ialomița

Alegeri Europarlamentare 2019 în Ialomița

UPDATE Declarații ale președinților PSD Ialomița și PNL Ialomița, la finalul scrutinului

Duminică, 26 mai 2019, și ialomițenii vor alege viitorii reprezentanți ai României în Parlamentul European. De asemenea, în aceeași zi are loc și Referendumul pe teme legate de domeniul Justiției. Această inițiativă a fost demarată de președintele României. Conform Biroului Electoral Central, cetățenii vor vota în aceleași secții și vor primi 3 buletine de vot.

Peste 200 mii de ialomițeni sunt așteptați la urne
Conform informațiilor Biroului Electoral Central, în județul Ialomița sunt 230845 de persoane cu drept de vot. Acestea își pot exprima opțiunile electorale în cele 220 de secții de votare de pe raza întregului județ. La Alegerile Europarlamentare din anul 2014, prezența la vot a ialomițenilor a fost de doar 24,90%, arată statisticile Biroului Electoral Central. Pe lângă viitorii europarlamentari români, ialomițenii își vor exprima opțiunile electorale și în ceea ce privește Referendumul pe teme legate de domeniul Justiției. Conform procedurii, toate secțiile de vot s-au deschis la orele 07,00 și se vor închide la orele 21,00.

UPDATE 10,00 Conform statisticilor Biroului Electoral Central, ialomițenii s-au mobilizat să se prezinte la urne încă de la primele ore ale dimineții. Astfel, la orele 10,00, pentru Alegerile Europarlamentare au votat 6,25% dintre cetățenii cu drept de vot. La Referendumul pe Justiție și-au exprimat opțiunile 4,81% dintre alegători.

UPDATE 12,30 Se pare că în localitatea Cocora a existat o tentativă de influențare a alegătorilor. Se pare că un bărbat s-ar fi aflat în zona unei secții de votare din localitate și ar fi încercat să le recomande oamenilor veniți la vod să susțină un anumit partid politic. Respectiva persoană a fost rugată să părăsească zona, de către președintele Secției de Votare. Surse din cadrul Circumscripției au precizat faptul că respectiva persoană ar fi fost trimisă de către primarul localității, Sorin Lefter.

UPDATE 14,00 Statistica Biroului Electoral Central arată că, la orele 14,00, în județul Ialomița, pentru Alegerile Europarlamentare au votat 18,95% dintre alegători. În privința Referendumului pe Justiție, 14,88% dintre ialomițenii cu drept de vot s-au prezentat la urne.

UPDATE 18,00 Mai sunt doar 3 ore până la închiderea oficială a urnelor, iar în Ialomița prezența la vot pentru Alegerile Europarlamentare a ajuns la 31,62%. În schimb, la Referendumul pe Justiție și-au exprimat opțiunile 25,17% dintre ialomițenii cu drept de vot.

UPDATE 21,00 Urnele din cele 220 de secții de votare din Ialomița s-au închis. Statistica Biroului Electoral Central arată că 42,38% dintre ialomițenii cu drept de vot și-au exprimat opțiunile pentru Alegerile Europarlamentare, în timp ce la Referendumul pe Justiție au votat 34,38% dintre persoanele cu drept de vot.

UPDATE 23,00 Președinții PSD Ialomița și PNL Ialomița au făcut primele declarații publice cu privire la scrutinul care s-a desfășurat duminică, 26 mai 2019. Marian Pavel (președinte PSD Ialomița): «Trebuie să învățăm ceva: cetățeanul are întotdeauna dreptate! Acesta este votul și înseamnă că aceasta este realitatea la ora actuală în ceea ce privește scena politică din România.» Tinel Gheorghe (președinte PNL Ialomița): «Este un rezultat anticipat de noi. Sper ca rezultatul pe Ialomița să corespundă celui național și să confirme trendul ascendent al organizației PNL Ialomița»


26 Mai 2019, 08:20 (3831 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Ialomița rurală a Alegerilor Europarlamentare
Bătălia pentru locurile neeligibile la alegerile europarlamentare

Comentariile cititorilor:


din toata inima:
(28 Mai 2019, 06:50)
HUOOOOOOOOOO PSD ! HUOOOOOOOOO !
vand:
(27 Mai 2019, 21:54)
MURE  ! PS d
Nem Tudom:
(27 Mai 2019, 21:37)
Oare cati din membrii birourilor electorale ale sectiilor de votare au facut uz de fals in declararea apartenentei lor politice? In primcipal la UDMR.
Florea :
(27 Mai 2019, 19:49)
Până le vine rândul hoților din Ialomița să fie la pârnaie, seacă Dunărea.
LF diaspora:
(27 Mai 2019, 15:17)
Up. Up. Au inceput tartorii sa se duca la parnaie. Dragnea condamnat, merge la parnaie sa joace table si sah cu alt dumnezeu pe pamant, don huan pastaie Mazare. Cum mosia Ialomita este plina de astfel de dumnezei pe pamant, asteptam arestarea lor. Primari, secretari de comuna, directori din institutiile statului alte javre. Rachetelor transformate din rosu in galben va vine randul. Luati toti la parnaie cu ei.
Mitică din Fetești:
(27 Mai 2019, 12:58)
Frați ciulini! De-acum va curge lapte și miere în acest județ plin de oameni capabili și cinstiți! Ia să vedeți! Ne-am liniștit. Gata, PSD! Eee, să vedem cu ce specimene din fauna ialomițeană ne vom lăuda de-acum. Nu uitați profilul acestor alegeri! Vax, eficiență pentru p.lime....!
Blaguitul:
(27 Mai 2019, 12:51)
Dacă știam că e Blaga la PNL, naiba îi mai vota. Aseară l-am văzut pupăză în frunte alături de ceilalți lideri PNL.
Mary:
(27 Mai 2019, 12:27)
  Euforia pe care o am, cu greu o pot manifesta. După 30 de ani putem spune că am scăpat de comunism și de comuniștii impuțiți care ne-au făcut viețile un calvar. 
 Sper ca dobitocul de Moraru și mulți alții ca el din cadrul C.J. sau a primăriei să nu mai auzim de ei peste puțin timp!!! 
 Începând de azi am intrat în elita europeană și știm ce vrem. PSD este povestea urâtă care a umbrit și a marcat în rău viața atâtor români din țară și din străinătate. 
 Ați rămas doar cu voturile pensionarolor pe care ia-ți mințit încă odată și nici alea toate pentru mulți au dispărut și or să mai dispară până o să le măriți (chipurile) pensia. 
 Așa cum am prezis o șă-i căutați pe cei de la PNȚCD să vă spună cum este să nu mai întrebe nimeni de voi.
  Așa să vă ajute Dumnezeu!!!
#pasajladrajna:
(27 Mai 2019, 11:25)
Pavele, asta cu cetateanul are întotdeauna dreptate trebuia sa o stii, nu sa o înveți. De aceea ati pierdut: nu prea va pasa de cetatean decat declarativ!
vasile:
(27 Mai 2019, 10:17)
pestele de la cap se impute!!!! de luat aminte!!!!!!! dati jos capetele stricate
Internetul:
(27 Mai 2019, 08:18)
E si acum sa vedeti cum pe raul ialomita o sa curga numai, lapte, miere, porci fara pesta, noroaiele de pe ulite se vor transforma peste noapte in bulevarde, la politia vor disparea 100% dosarele cu autori necunostuti, justitia 100% condamnari pentru corupti iar primarii vor sta cu caciula in mana si capul plecat in fata alegatorilor. Start la dezmat, sa inceapa dansul, ca muzicantii vin peste 40 ani. Asadar sa pus capac si sigiliu raului. Acelasi scenariu a functionat si in turul doi de la prezidentiale cand inamicul public Ponta a fost batut mar la o diferenta de doua mil.de voturi. Chiar uras politichia dar intreb asa, a funtionat bine tastatura computerelor sts, sri, sie? Gata circul sa rerminat, la treaba si la mai mare.
vasile:
(27 Mai 2019, 08:12)
DIN CAUZA BARONILOR DE LA PUTERE PIERDE PSD-UL, daca ii dati jos pe dragnea si moraru mai aveti sanse de castig ....cel putin in ialomita
vasile:
(27 Mai 2019, 08:07)
jos cu ei!!!!!!! jos morar ingamfat!!!!!!!!!
Vaideenii:
(27 Mai 2019, 07:39)
Este un pas inainte oricum,stiind ca avem secaturi si lepadaturi ce votează ciuma rosie,afirmand apoi ca votasera altceva.Codasi,spalati la creiere,sa nu voteze referendumul,sa permita furtul si mizeria psd in continuare,asta e ialomiteanul.Doar ca iata,satui sa nu apara si a 3a statuie cu Mihai Viteazul,satui sa nu se mai repete figura cu alt cartier"pentru tineri",scarbiti de viata"la tara",au votat spre normalitate.
amara:
(27 Mai 2019, 07:17)
la amara la alegerile trecute psdisti carau cu masinile personale populatia la votare iar acum sau ascuns de frica frica si rusine