Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

A scris 24 de cărți până la 18 ani!

«Jurnale»

A scris 24 de cărți până la 18 ani!

Joi, 16 mai 2019, Luminița Constantin și-a lansat prima dintre cele 24 de cărți pe care le-a scris până la vârsta de 18 ani... A cincea limbă pe care o știe este coreeana. Și a învățat-o singură! Este din Colelia și se descrie simplu: «Iubesc să dorm și să beau cafea. Sunt un paradox pur și simplu. Iubesc și pisicile... Și să citesc cărți, mai ales când plouă!». Profesorii spun că o astfel de elevă se naște o dată la o sută de ani...

Capitolul I: Debutul
Sala de lectură a Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» Ialomița a fost plină ochi. Elevi, cadre didactice, scriitori... Însă apare ea. În fața tuturor. O fată timidă, cu ochii plecați, cu părul bălai. Luminița Constantin are 18 ani... Și este elevă în clasa a XII-a la Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia. Joi, 16 mai 2019, Luminița Constantin a debutat literar. «Stăteam. Îmi beam cafeaua. Și un băiat a trecut pe lângă mine... S-a întors din drumul lui! M-a privit... Și în momentul acela am simțit un scurtcircuit în adâncul sufletului meu. Am simțit că trebuia să se întâmple și îl așteptam oarecum să vină. Din momentul acela am început să scriu despre contactul vizual. Am început să scriu. Din nou și din nou. El a fost o muză. Un străin...». Așa își pre­zintă Luminița întreaga sa operă. Scrie de la 8 ani. A început cu o poezie, despre iarnă. Iar până în acest moment are 24 de cărți scrise-3 romane, volume de poezii, iar unele sunt pur și simplu pagini de jurnal. Însă nu vrea să publice niciuna dintre ele. Sunt doar pentru sufletul ei. «M-a fascinat literatura. Prima carte am citit-o la 4 ani. De Sandra Brown... Am crescut cu muzică clasică și cărți. Iubesc să dorm și să beau cafea. Sunt un paradox pur și simplu. Iubesc și pisicile... Și să citesc cărți, mai ales când plouă! Cât despre cartea preferată, „Oamenii fericiți citesc și beau cafea“ de Agnes Martin-Lugand a avut un rol esențial în ceea ce vreau să fac pe viitor. Și anume să îmi deschid o cafenea literară...» susține Luminița Constantin.

«Musa mihi causas memora»-Vergilius
Printre hobby-urile Luminiței se numără cântatul și învățarea limbilor străine. Singură a învățat 6 limbi, printre care coreeana, germana, japoneza. «Când eram mică eram mezzosoprană. Acum sunt scriitoare!». Pronunță cuvântul și ochii i se umplu de lacrimi. «Sună extraordinar. Mă crezi? Încă am emoții când mă gândesc că, în sfârșit, am reușit să public primul meu volum...» afirmă cu glas tremurat tânăra. «Scriu atunci când sunt tristă. Pentru că atunci când ești fericit, consider că trebuie să te bucuri de moment. Arta se naște din suferință. Tematica, cel puțin în cazul meu, este iubirea sau familia...» continuă scriitoa­rea. La 10 ani a început să scrie proză. Citea foarte mult și așa a evoluat, în timp. Au fost mulți scriitori care au inspirat-o, printre care Haruki Murakami. Crede că este cel care și-a pus cel mai mult accentul pe opera sa. Timp de 5 ani i-a citit cărțile și apoi scria. I-a urmat stilul, dar a realizat că nu este pentru ea. În timp, aceasta și-a descoperit propriul stil. Iar scriitorii ialomițeni precum Florentina Loredana Dalian sau Costel Bunoaica, veniți la debutul său literar, o privesc cu ochi buni. «Aceste mici decepții și aceste mici tristeți sunt motorul pentru scris. Te felicit, Luminița! Continuă să scrii!» susține scriitoarea Florentina Dalian. «Eu o invidiez că la vârsta asta de 18 ani a publicat primul său volum. Mi se pare extraordinar! Eu publicasem o poezie la 16 ani. Acesta a fost debutul meu...» susține scriitorul Costel Bunoiaca.

28 Mai 2019, 12:20 (1794 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


medic:
(30 Mai 2019, 12:55)
Felicitari!!! Ma bucur nespus sa aflu ca mai exista copii REUSITI!!!!
Lili:
(28 Mai 2019, 17:03)
Felicitări!
Andra:
(28 Mai 2019, 16:44)
Felicitări! Sa ai o carieră de succes!
cetatean:
(28 Mai 2019, 14:19)
Felicitari ! Bravo, copile !
Ilona:
(28 Mai 2019, 13:17)
Felicitari Luminita Constantin!
Felicitari pentru articol!