Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Eu vreau să fiu primar la Slobozia!»

Ciprian Bocioagă, membru PLUS

«Eu vreau să fiu primar la Slobozia!»

Are 41 de ani, un doctorat și un master, și este membru PLUS din noiembrie anul trecut, când a venit Dacian Cioloș prima dată la Slobozia. Și vrea să fie primar.

Sătui de Ei
-Unde ați fost până acum? Slobo­zenii au nevoie de primar de 30 de ani...
-Aveam 11 ani la Revoluție, nu cred că era treaba mea să fiu primar!
-Și acum e?
-Da! Acum este! Pentru că ne-am săturat de Ei... Să fiu primar e singura cale prin care pot schimba ceva! În ultimii 2 ani am fost la toate mitingu­rile din București... Degeaba mergi acolo, degeaba strigi, dacă nu ai nicio putere... Te și gazează, te și bat, îți iei și amendă, și tot nu se întâmplă nimic! Și-atunci, de-asta mă bucur că există PLUS și oamenii pe care i-am cunoscut acolo... E primul «bec» pe care îl văd aprins în întunericul orașului. Iar oamenii care se strâng în jurul luminii ăsteia sunt oameni buni, care s-au săturat și ei, ca și mine...
-O să vă ardeți!
-Posibil. Dar merită să încercăm! Aud mereu că nu avem experiență politică. Dar ce e experiența asta? Ce trebuie să știm? Orașul ăsta e ca o fa­milie, e familia noastră... Și așa cum conduci o familie, conduci și un oraș. Problema noastră e simplă. Ne-am obișnuit să fim mințiți, ne place să fim mințiți... Dacă unul ne promite ceva, îl votăm pe ăla, chiar dacă știm că nu ne va da nimic... Eu nu pot da nimic, nimănui! Eu nu promit nimănui nimic! Nu le promit nici copiilor mei măcar... Dar muncesc pentru ei și am credința că pot schimba ceva în viața lor, în viața familiei mele...

Alb și negru
Ciprian Bocioagă este ortodox prac­ticant. Merge la biserică în fiecare du­minică. Și acolo a învățat că lucrurile sunt doar de două feluri, albe și negre...
-Nu există alb și negru... Doar multe nuanțe de gri!
-Așa vrem să credem noi... Dar Biserica te învață că nu există lucruri gri. Doar albe și negre, bine și rău! Media, societatea, promovează lucru­rile gri... Noi ne nuanțăm poziția pentru a ne fi mai ușor. Dar, din păcate, nu e așa.
-Dar cum e?
-Dacă trăiești alb, alb ești... Dacă trăiești negru, negru ești... Dacă alegem să trăim gri, așa vom fi toată viața noastră și asta vom lăsa moștenire co­piilor! Facem asta fără să ne dăm seama...
-Politica e un compromis. Adminis­trația e un compromis...
-Absolut! Nu sunt naiv... Sunt compromisuri necesare. Dar totul e mult mai simplu decât pare. Da, poți greși! Da, e posibil să faci compromisuri... Dar atâta timp cât ai credință, nu poți rătăci calea! Am ajuns unde am ajuns pentru că ne lipsește credința. La Bise­rică nu minte nimeni și nu promite nimeni nimic! Dar oamenii vin duminică de duminică... Pentru că e de ajuns să creadă. Așa și cu Slobozia... Primul pas e să crezi!

Cei din urmă vor fi cei dintâi
Ciprian Bocioagă este tată pentru doi copii, nu a fost niciodată angajat la stat și a cumpărat un loc de casă la 16 kilometri de oraș unde crește găini, gâște și... albine.
-Eu, Ciprian Bocioagă, nu am de plătit nimănui nimic! Nu m-a împins nimeni aici, nu am pe nimeni în spate, nu vreau nimic pentru mine... Mi-a fost bine până ieri și o să-mi fie bine și de mâine încolo, dacă o vrea Dumnezeu... Și toți care suntem în PLUS facem po­litică voluntar! Nu luăm bani de nicăieri și nu vrem bani de nicăieri...
-Nimeni nu mai cumpără tipul ăsta de discurs...
-Sunt conștient de asta, dar e adevă­rul! E adevărul nostru și altul nu avem.
-Primarul nu e Dumnezeu. Ce poate schimba o funcție?
-Cineva mi-a spus o vorbă la care tot mă gândesc... Cică un prost nu se poate niciodată autodepăși. Un prost nu se poate asocia cu nimeni. Și un prost crede că are întotdeauna dreptate. Așa e, primarul nu e Dumnezeu! Dar el poate fi un exemplu. El poate asigura echilibrul pe care orașul l-a pierdut...
-De ce credeți că puteți face toate astea?
-De ce? Pentru că vreau!

29 Mai 2019, 14:20 (4126 vizualizări - 18 comentarii)

Taguri: PLUS Ialomița

Comentariile cititorilor:


Dan:
(17 Iunie 2019, 13:33)
Observ ca sunt multi oameni negativisti, rai, invidiosi si pusi pe glume proaste. Daca l-ati cunoaste intr-adevar pe Ciprian, ati sti ca: a fost la toate mitingurile din Bucuresti, inclusiv la cele din Slobozia (a fost cel care le-a organizat in Slobozia si au fost maxim 50 persoane - dovada ca va implicati mult in a schimba ceva, dar va pricepeti sa dati din gura), ati sti ca este un model in viata de zi cu zi ca si tata, ca si om, ati sti ca este un tip de om care vorbeste dupa ce cantareste bine situatia, ati sti ca nu este genul de om care sa linguseasca si sa "danseze cum i se canta". Ar trebui sa fim mai multi ca el.
In concluzie, va rog sa ii acordati o sansa, pentru ca merita, si o face pentru binele nostru comun.
Iar daca aveti sansa sa il intalniti, stati de vorba cu el, pentru ca este un suflet minunat.
SUCCES CIPRIAN !!!
Bravo:
(17 Iunie 2019, 13:33)
Succes,CIPRIAN
Mary:
(3 Iunie 2019, 10:17)
   Măcar pentru curaj, ai un credit de la mine!! Nu știu cine esti, dar ca el vrem tot mai mulți!! Tineri deștepți, care știu ce vor, cu idei îndăznețe proprii sau însușite de pe unde au umblat și văzut care se pot implementa intr-un oraș care lâncezește de ani de zile. Baftă!!
@pasajla..:
(1 Iunie 2019, 11:46)
In tara esti inca blamat ca porti barba,perciuni,par pe picioare sau parul lung,scurt,chelie.Desigur in anii 1900 prin lipsa de informatie erai asemanat cu cei apropiati,din sate.Acum prin internet esti usor asemuit cu ceva,cineva.Nu scapi.Tanar fiind a fost prin pnl.Bine cu nu a trecut prin penitenciar.Daca in casnicie gresesti,cumva nu te recasatoresti?Crede in biserica-ipochimeni ai urbei-pe holul oncologiei te infratesti si vinzi sufletul si diavolului.Omul crede in ceva pentru el si copiii lui,pana sa il ajunga o suparare,un necaz.Nu a zis ca a vizitat si pupat moastele intregii tari.Omul crede.Este tanar si nu ar fi potrivit.Sa amintim ca la Targoviste,parca,un elev adolescent a punctat mizeriile psd ului,cu o gandire simpla,adolescentina.Sa vezi viata orasului ialomitean nu ai nevoie decat sa mai vezi 4 orase din Ardeal.Atat.Baiete,popa ori ce ai fi-baga forta!
arhiva PDL:
(31 Mai 2019, 19:12)
Da, e al nostru, nu era cel mai stralucit dar, "calul de dar....
Suntem dezamagiti! Ne cerem scuze pentru asocierea cu noi!
Mircea:
(31 Mai 2019, 17:13)
Rămâneți tot cu PSD in cap,ăștia nu au făcut nimic in ultima perioadă. Ne-au îngropat în datorii,investitorii au fost izgoniți in județele vecine,apa nu este potabilă,subsolurile de la blocuri sunt pline cu șoareci si șobolani,si lista poate continua. Trebuie sa fim cretini sa credem ca PSD va putea schimba ceva. Trebuie sa dăm crezare acestui om. Faptul ca vede orașul ca pe o mare familie (probabil susținător al familiei traditionale),ne duce cu gândul ca acest om are o viziune occidentală in ceea ce privește scaunul de primar! In opinia mea consider ca meriți votul cetățenilor acestui oraș!
@alma:
(31 Mai 2019, 08:48)
 Nimeni nu te opreste sa votezi(in blocajul tau mental) tot cu Mocio. Bafta!
alma:
(30 Mai 2019, 19:23)
Gandire maniheista, blocaj mental ; si vrea sa lucreze cu si pentru oameni. Hai, ne lasi ?
Sarpee:
(30 Mai 2019, 15:46)
Merită votat! Pana acum am avut numai păpuși,care au jucat o piesa de teatru. Omul pare genul de persoana motivată sa faca ceva bun.Acum depinde si de cei care il sprijină.
Nelutu:
(30 Mai 2019, 14:10)
Inca o musca la arat.
PRACTICANT:
(30 Mai 2019, 10:28)
După bărbiță merită să poarte o sutană PLUS o cădelniță.
T.B.:
(30 Mai 2019, 09:26)
Un tanar care ar putea aduce la un nivel de normalitate functia de primar a Sloboziei.
Ivan Bolo:
(30 Mai 2019, 09:18)
Un tip de caracter,luptator ,cu frica de Dumnezeu [intelept] , ar fi un mare castig pentru comunitate daca ar ajunge  primar . In antiteza ... smecher:  siret,viclean sarlatan etc.Raul social este atat de evident pentru ca,oamenii nu mai au repere moral- crestine  .
Bro:
(29 Mai 2019, 21:11)
Te impacheteaza, te perpeleste rau ciuma rosie psd si ciuma clanurilor din alde in frunte cu PG. Stai cuminte cezarica, primaria Slobozia nu o iei decat cu mitraliera in brate. Lasa-i sa traiasca in evul mediu Romania este fake toata mai ales ialomita
ii: