Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»

Acuzații fără precedent ale primarului Sloboziei, Adrian Mocioniu

«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a lansat un atac fără precedent la adresa prefectului Gigi Petre. El l-a acuzat public pe acesta că gestionează din umbră activitatea ALDE Ialomița și că nu face nimic pentru respectarea legalității la nivelul județului și al municipiului Slobozia. 

Politica inflamează spiritele
Acuzațiile la adresa prefectului Gigi Petre au avut drept punct de plecare proiectul de hotărâre prin care consilierii PSD cer reducerea numărului de consilieri personali ai primarului de la 4 la 2 și demiterea administratorului public Gheorghe Puia. «Domnul prefect se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel și dă un răspuns în două ape... Cred că și un proaspăt absolvent de Drept poate să vadă această speță (...), numai domnia sa nu! Am un mare regret că domnul prefect, apolitic, dar care coordonează un partid politic, ALDE, face astfel de lucruri. Cred că domnul prefect nu s-a adaptat la cerințele zilelor pe care le trăim și cred că nu mai vede că oamenii s-au săturat de astfel de jocuri!» a declarat primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu.
De asemenea, primarul Sloboziei l-a mai acuzat pe prefectul Gigi Petre că nu face demersurile legale pentru blocarea inițiativei Vivani Salubritate de a construi cea de-a doua celulă de deșeuri periculoase, precum și pentru intrarea în legalitate a firmei Clean Tech de la Ciulnița.
Atacurile primarului Adrian Mocioniu la adresa prefectului Gigi Petre sunt fără precedent în spațiul public și confirmă izolarea deplină a acestuia ca urmare a deciziei sale de a susține PRO România în perspectiva alegerilor locale din 2020. În acest context, reamintim că la alegerile europarlamentare din 26 mai a.c., PRO România a obținut la Slobozia 13% din voturile electoratului, procent care anulează șansele potențiale ale lui Adrian Mocioniu la un nou mandat. La conferința de presă susținută de către Adrian Mocioniu a fost prezent și Radu Paros, angajat recent consilier personal al primarului Sloboziei

29 Mai 2019, 16:10 (2892 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Stație de tratare de 7,84 milioane de lei la Slobozia
Primăria Slobozia trebuie să returneze Uniunii Europene 2 milioane de euro
Transport public de nivel european cu autobuze închiriate
«Bă, ești prost? Bă, ești nebun?»
Povestea porcului (II)

Comentariile cititorilor:


CETATEAN:
(31 Mai 2019, 13:24)
dom(nul) cu cimitiru a trecut pe la toate partidele, acum cativa ani il acuza public pe ionascu pentru apa otravita, dupa aia s-a impacat si s-a dus la el in partid la pmpu lu basescu. asta ca sa vedem cat de serios este si ce coloana vertebrala are. a urlat impotriva pesedeului si acum e tot cu psdistii. a fost consilier multi ani la primarie si nu a facut nimic, nici macar un proiect ceva, numa minciuni. iar astalalt primaru nu a facut nimic pentru oras, de ce mai vrea un mandat. vai de noi dacai alegem tot pastia
Mary:
(31 Mai 2019, 11:26)
   Domnule Mocioniu, știm cu toții că înființarea postului de administrator public a fost creat artificial pentru domnul Gheorghe Puia, fapt ce te-a învinuit din start deoarece responsabilitățile au fost pasate, iar postul mai sus menționat funcționa în paralel cu cel de primar. Dacă administratorul public a funcționat artificial de pilos, primarul a funcționat catastrofal așa cum arată orașul, el fiind oglinda celui ales să-l administreze. Nu știu dacă ai învățat ceva din funcția pe care încă o deții în afară de statul cu mâinile în buzunare, tuns șmecherește și incoerent în emisiunile pe postul local de tv pe banii primăriei, adică ai niștrii. Acest post de primar nu te califică pentru încă un mandat în condițiile în care nu ai făcut nimic pentru acest oraș ai cărui locuitori, în mare masură, te-au ales. Nu ești făcut pentru așa ceva!!! Colac peste pupăză ai mai angajat un consilier, copilul teribil al alegerilor locale, perdantul de serviciu la funcția de primar, propriul cioclu în cursa constantă pentru șefia primăriei din patru în patru ani, dovedită muribundă din start, individ care emană neîncredere și îi etichetează pe toți cei care vin în contact cu el. Cu sinceritate îți spun că mă bucură că o să scăpăm de tine!
                  Domnului, Mocioniu Adrian primar al municipiului Slobozia.
Doina:
(31 Mai 2019, 10:57)
Special e lasat scaunul mai jos? Doamne cat de mic esti mai Pasule! Doar la figurat ma refer.
vasile:
(30 Mai 2019, 12:58)
"suna-ma" , cele doua institutii nu sunt subordonate preecturii. Dar ce leatura are cu subiectul?
veterinar:
(30 Mai 2019, 10:22)
MOCIONIULE; CÂND ÎI CAStREZI PORCII LUI PAROS ȘI VINO ÎN PARCUL MUZEULUI AGRICULTURII CU GAGICA ȘI STAI PE O BANCĂ. TOATE SUNT RUPTE ȘI SCOASE DIN CIMENT. ORI A TRECUT ȘI ROȘCA CU GAGICĂ CU TOT LA PRO_HUO ?
Circ psd:
(30 Mai 2019, 09:17)
Corabia se scufunda iar sobolanii incep sa se muste intre ei..
cetatean:
(30 Mai 2019, 07:10)
Fereasca Dumnezeu! Cum puteti avea incredere in traseistul asta de paros. Cu p mic. Asta daca se mai inventeaza partide trece prin toate. Acum e mare Pro-Romanist? WOW. Ce surpriza! Pana acum putina vreme il injura de mama focului pe Ponta si Neacsu! Ca deee era PDL-ist.Daca nu mai apare vreun partid asta e in stare sa isi faca el unul! Nimic, dar nimic nu a facut pentru urbea noastra. Doar raca si scandal. Dispari vis urat !
Maria:
(30 Mai 2019, 06:27)
Don'Mocioniu,te prinzi greu,cumpară-ți o vacă.
hh:
(29 Mai 2019, 20:52)
Mocioniu se da la prefect si la el in ograda e melusel face numai ce vor doi directori .
nevotant psd:
(29 Mai 2019, 20:17)
Două lepre
Dottore:
(29 Mai 2019, 19:15)
Sunteți toti niste penibili si niste patetici, iar Jiji e tatal vostru.
suna-ma:
(29 Mai 2019, 19:02)
Adrian Mocioniu iti dau cand vrei detalii despre golaniile cu miros penal ale prefectului, apolitic pus de Tericeanu. Fac o intrebare publca citiorilor independent su nu numai. OCPI Ialomita este subordonata prefecturii Ialomita DJEP Ialomita este subordonata prefecturii Ialomita? Este prefectul in calitate de presedinte al Comisiei judetene pentru restituirea proprietatilor rapunzator de actele Hotarari incheiate de aceasa comisie? Adrian Mocioniu iti stau la dispozitie cu târtaniile prefectului ca sa-l dam in primire direct la DNA si sa se duca drect la puscarie.
Lili:
(29 Mai 2019, 18:37)
HA,HA,HA, SI TRASEISTU'?CUM E CU TRASEISTU?