Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a votat pentru blocarea investiției Vivani Salubritate

Primarul Adrian Mocioniu susține un proiect de hotărâre controversat

Consiliul Local Slobozia a votat pentru blocarea investiției Vivani Salubritate

În pofida războiului dintre primarul Adrian Mocioniu și consilierii PSD, acesta a convins plenul Consiliului Local să voteze un proiect de hotărâre considerat ilegal. Proiectul vizează «interzicerea sau extinderea construirii unei noi celule de deșeuri periculoase pe teritoriul Sloboziei» și se dorește a fi o reacție la demersurile Vivani Salubritate de a demara o astfel de investiție.

Vot masiv pentru un proiect controversat Inițiativa susținerii unui proiect de hotărâre prin care să se descurajeze orice încercare de construire a unei gropi de deșeuri periculoase în Slobozia aparține consilierului PNL, Mihaela Stoica. Proiectul a fost susținut de către primarul Adrian Mocioniu și majoritatea consilierilor locali, indiferent de formațiunea politică din care aceștia fac parte. Singurul care s-a abținut de la vot a fost viceprimarul Gabriel Mușat. Proiectul vizează «interzicerea sau extinderea construirii unei noi celule de deșeuri periculoase pe teritoriul Sloboziei» și invocă un șir nesfârșit de reglementări legislative care ar justifica acest demers. Din păcate, nici administrația locală și nici Consiliul Local nu pot promova sau adopta proiecte de hotărâre care să interzică acest tip de investiții. Potrivit art. 36, alin. 1 din Legea 215 privind administrația publică locală, «Consiliul local are inițiativa și hotărăște, în condițiile legii, în toate problemele de interes local, cu excepția celor care sunt date prin lege în competența altor autorități ale administrației publice locale sau centrale», iar construirea depozitelor de deșeuri periculoase este reglementată de Legea 211 din 2011, privind regimul deșeurilor și de HG nr. 349/2005, privind depozitarea deșeurilor.

Curat murdar, dar cui îi pasă? Așa cum am precizat anterior, singurul care s-a abținut de la vot, opunându-se adoptării acestui proiect de hotărâre, a fost viceprimarul Gabriel Mușat. Acesta a declarat laconic ulterior adoptării proiectului de hotărâre: «Nu ne putem substitui legii doar de dragul de a fi salvatorii orașului...». Un punct de vedere similar are și directorul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Laurențiu Ghiauru ne-a declarat a doua zi după adoptarea proiectului următoarele: «Sunt la curent cu acest demers. El nu blochează însă derularea procedurilor legale inițiate de către Vivani Salubritate. Pot, evident, să nu-i elibereze autorizația de construire. Dar legal, pentru Vivani Salubritate, nimic nu se schimbă!». Decodate, aceste două declarații confirmă faptul că administrația Mocioniu, în complicitate cu plenul Consiliului local, tocmai a amorsat o bombă cu explozie întârziată. Concret, proiectul de hotărâre nu blochează construirea unei noi celule de deșeuri periculoase, ci permite firmei Vivani să acționeze în instantă administrația locală pentru încălcarea prevederilor Legii 211/2011. Singura soluție pentru evitarea acestui deznodământ o reprezintă «avizul de nelegalitate» al Prefecturii Ialomița.

Campanie electorală... precoce
Surse administrative acreditează ideea că susținerea acestui proiect de hotărâre reprezintă doar o încercare a tuturor celor implicați în susținerea acestui proiect de a profita electoral de pe urma  scandalului Vivani. Reamintim că, în urma dezbaterii publice inițiate de către Vivani Salubritate pe 6 mai a.c., doar trei persoane au cerut firmei Vivani Salubritate clarificări în termenul prevăzut de lege cu privire la realizarea investiției. Mai mult decât atât, administrația locală refuză să explice public cum a reușit Vivani Salubritate să schimbe regimul de încadrare a terenului pe care urmează să se realizeze investiția fără modificarea PUZ. La fel de inexplicabilă rămâne și susținerea oferită de către consilierii PSD, în condițiile în care conflictul dintre aceștia și Adrian Mocioniu e unul deschis. De amintit ar fi și lipsa de implicare a liderului PLUS, Octavian Săvoiu, inițial un adversar declarat al acestei investiții... Și exemplele pot continua. Iar una dintre explicațiile posibile rămâne aceea că nici unul dintre actorii politici implicați nu-și dorește blocarea legală a acestui demers. Sau, și mai grav, habar nu au cum se poate realiza.

31 Mai 2019, 16:25 (1586 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020
Consiliul Local Slobozia preia controlul asupra Primăriei
Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!
Bugetul Sloboziei, suplimentat cu 530 mii de lei
Dictatura Vivani scumpește tarifele pentru deșeurile menajere

Comentariile cititorilor:


@K1:
(3 Iunie 2019, 09:19)
Mare dreptate ai! El nu a auzit de poluarea aerului si a solului, cica "daca Vivani primeste aviz de la Apele Romane, nu are cum sa nu ii elibereze autorizatia de mediu". Curat murdar!
K1:
(2 Iunie 2019, 20:55)
"habar nu au cum se poate realiza"este foarte adevarat.iata un exemplu:ghiauru laurentiu "pot evident sa nu-i eliberez autorizatia de construire".pai a uitat ca este la angajat la APM Ialomita? APM Ialomta (si nu el )elibereaza autorizatii de mediu nu de construire.Asta nu stie nici unde este angajat.