Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Președintele Moraru a «pupat» moaște de 1,63 milioane de lei

Lobby episcopal pentru bani publici

Președintele Moraru a «pupat» moaște de 1,63 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 30 mai 2019, alocări bugetare de 1, 63 milioane de lei pentru bisericile din Ialomița. Lista bisericilor care au primit bani publici a fost stabilită de către Episcopia Sloboziei și Călărașilor. La vot a fost prezent și vicarul Episcopiei, Rafail Mâț...

Apetitul pentru moaște costă Recunoscut pentru evlavia cu care participă la procesiunile religioase din Ialomița, președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, a pledat joi, 30 mai 2019, pentru alocarea a 1,63 milioane de lei în vederea susținerii lucrărilor de reparații și dotări la mânăstirile și bisericile din județ. Pledoaria a fost făcută în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița: «Încercăm să avem un buget echilibrat și să dezvoltăm, la fel de echilibrat, și județul. Și, cred eu, și unitățile de cult ne reprezintă pe noi toți, ialomițenii... Mergem în alte județe unde avem mânăstiri frumoase, ne place să mergem să ne rugăm acolo... Mi-aș dori să ne placă să mergem și în mânăstirile și în bisericile din Ialomița...». Pe lista bisericilor care au primit alocări bugetare din fonduri publice se numără Mânăstirea «Sfinții Voievozi» din Slobozia (240 mii de lei), Mânăstirea «Sfântul Nicolae» din Hagieni (400 mii de lei), Parohia «Sfântul Proroc Ilie» din Slobozia (80 mii de lei), Parohia «Adormirea Maicii Domnului» din Reviga (600 mii de lei), Mânăstirea «Buna Vestire» Chiroiu (50 mii de lei), Parohia «Sfinții Martiri Brâncoveni» din Slobozia Nouă (60 mii de lei), Parohia «Adormirea Maicii Domnului» din Andrășești (60 mii de lei), Parohia «Sfinții Împărați Constantin și Elena» din Piersica (50 mii de lei), Parohia «Sfântul Ierarh Nicolae» din Ungheni (40 mii de lei), Parohia «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril» din Stroiești, Parohia «Sfânta Treime» din Fetești (100 mii de lei). Proiectul a fost aprobat de către toți cei 28 de consilieri județeni, în pofida discursurilor membrilor Opoziției care au susținut că «banii publici ar trebui utilizați pentru susținerea unor proiecte de interes județean...».

Supervizorul Rafail Mâț Dată fiind miza votului, la ședința Consiliului Județean a fost prezent și vicarul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, părintele Rafail Mâț. Acesta a pledat pentru susținerea Bisericii, în contextul în care «fiecare dintre cei prezenți ajunge la Sfânta Biserică...». El a admis că sumele alocate sunt «frumușele», dar a explicat că necesitățile bisericilor din Ialomița sunt infinit mai mari: «Vă mulțumesc din suflet că ne-ați fost alături și ne-ați ajutat! Mânăstirile nu au un venit constant... Pot să mărturisesc public că la biserică, duminica, nu depășim 200 de lei venituri liturgice la altar în Mânăstirea „Sfinții Voievozi“... Să trăiești 12 oameni și să și întreții nu este ușor... De aceea, nu de puține ori apelez la domniile voastre și vă mulțumesc pentru că ne sunteți de ajutor! (...) Este normal să existe și anumite interpretări, căci totuși sunt sume frumușele. (...) Dar să știți că noi, la Mânăstirea „Sfinții Voievozi“ nu avem un lumânărar. Sunt nunți, sunt botezuri unde veniți dumnevoastră, vin copiii dumneavoastră... Avem doar cele două cutii de tablă...». Pe lângă destinația indicată de către vicarul Episcopiei, banii ar urma să fie utilizați pentru lucrări de consolidare  și restaurare, pictură bisericească și construcția de clopotnițe. Toate lăcașele de cult care au primit aceste fonduri vor trebui să facă dovada modului în care au fost utilizați banii până la sfârșitul anului în curs.

31 Mai 2019, 10:20 (1391 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Județean a alocat 1,7 milioane lei pentru finanțarea AFC Unirea ’04
Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos»
Nicolae Chiriță, sancționat și cu salariul diminuat prin votul consilierilor județeni PSD-ALDE
Bugetul localităților, repartizat după o formulă ministeriala «necunoscută și eronată»

Comentariile cititorilor:


@Eu:
(5 Iunie 2019, 12:31)
"A mers"deocamdata doar postarile tale. Da, te rog, exemple de "popi cu masini de lux", ca sa stim si noi care sunt aia si cam ce intelegi tu prin masina de lux.
Eu:
(5 Iunie 2019, 08:05)
Și șoselele, și gropile Traian Smirna ___, Grivita ___smirma reviga ___milosesti //popii cu mașinile de lux a mers pe rutele astea?
Eu:
(5 Iunie 2019, 08:00)
Și șoselele
privirea ta .......:
(3 Iunie 2019, 19:59)
Ce figura are acest om, e disperat cu privirea ratacita nu pare o persoana lucida si stapana pe ea. Ce e trist ca acest om conduce o foarte importanta institutie a acestui judet.
Mary:
(3 Iunie 2019, 09:48)
  Acum câteva zile am fost martori cu bucurie la sosirea în România a Snctității Sale Papa Francisc. Pe tot parcursul șăderii am văzut o modestie ieșită din comun emanată și afișată de Papa Francisc.
 Restul, vă las pe voi să judecați.