Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Focar de infecție la «groapa lui Stoica»

Se întâmplă la Slobozia

Focar de infecție la «groapa lui Stoica»

În fața Primăriei Slobozia, în groapa abandonată în care urmează să fie construită în 2021 intrarea în parcarea subterană, continuă să se acumuleze apă. Această stare de fapt a fost semnalată inițial în octombrie 2018, autoritățile constatând atunci că apa provine din rețeaua de canalizare. Acum, o posibilă explicație pentru balta apărută ar fi existența unor... izvoare subterane!

Mare e grădina administrației În octombrie 2018, în urma sesiză­rilor cititorilor, ziarul nostru consemna faptul că în groapa dintre sediul Primă­riei Slobozia și Prefectură a apărut «o baltă de urină și fecale»... Potrivit informațiilor oficiale furnizate atunci, vina aparținea Camerei de Conturi Ialomița, a cărui sistem de canalizare era defect. Situația a fost remediată de către Urban SA, iar ecologizarea zonei a fost amânată până la debutul lucrărilor pentru realizarea intrării în parcarea subterană. La înce­putul lunii mai 2019 însă, balta a reapărut. Contactat telefonic, Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA, ne-a declarat că o posibilă explicație pentru apariția apei în zonă ar putea fi... izvoarele subterane! «Noi am remediat situația la momentul respectiv... Nu am fost anunțați de reapariția problemelor. Vom verifica! Nu știu ce să vă spun. Poate or fi izvoare subterane...» ne-a declarat el. Cu sau fără izvoare subterane, de o lună încoace zona respectivă a redevenit focarul de infecție de anul trecut. Și vara bate la ușă...

Năstrușnicul Cilibeanu de la Urban SA
Nu este prima dată când directorul Valentin Cilibeanu lansează explicații hilare în spațiul public pentru a evita asumarea responsabilităților. În luna ianuarie a acestui an, pentru a justifica depășirea concentrației legale de triha­lo­metani în apa furnizată slobozenilor el a identificat drept cauză posibilă... cu­tremurul din decembrie 2018! «Nu știm exact cauza nici la această oră... Ne-am gândit că ar putea fi și acel cutremur cu magnitudinea de 5,8 grade pe scara Richter, produs înainte ca noi să facem analizele...» declara el atunci.

4 Iunie 2019, 08:05 (1979 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia trebuie să returneze Uniunii Europene 2 milioane de euro
Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu
Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(5 Iunie 2019, 18:02)
Sa candideze un independent ala face curatenie inte mizerabili , alo DNA luati parte daca ia un independent si ajutatil sa faca curatenie de mizeria care bintuie intre noi
cetatean:
(5 Iunie 2019, 18:01)
poate o da rusi o bomba sa nu mai fie infectie si ifecti care stiu duar sa fure si sa le fie lor bine?????????? un Putin va rugam sa vina presedinte la consiliu judetean sa vedeti ce da draci in ei cum fug pe strazi sa rezolve problemele................... si la primarie sa vina Gainusa care o stiti ca se rezolva totul va spune gogu
Gicu:
(4 Iunie 2019, 20:26)
Din ce relatati dv aici Slobozia este un oras Horror??.
Vali:
(4 Iunie 2019, 19:26)
Andrei,spune-mi te rog,pe cine ar trebui sa votam sa fie bine?dragos soare cu Gașca lui tinel,un corupt get-beget,alianța USR plus care momentan nu are un candidat de luat in seama pentru noi,alegătorii,pro romania lui Ponta,partid de reesapati?problema e ca nu avem alternative,la europarlamentare am votat pentru a da o lecție si am trimis in Parlamentul european gunoaie ca Blaga si alți corupți bătrâni care au schilodit tara cot la cot cu PSD -ul,prin rotatie.nu pleaca problemele doar de la primarie,sunt probleme peste tot,dadp,politia locala,mediu,nici o instituție nu funcționează in slujba cetateanului,toți vor sa parvina.Avem o problema,asta e a întregii societăți ,suntem nepasatori,nu Înțelegem normalitatea,nu dam doi bani pe mediu sau pe cei din jurul nostru,e fix tipologia politicianului roman adică a romanului.
andrei:
(4 Iunie 2019, 17:08)
Votati cetateni ai Municipiului Slobozia ....PSD  !!! Vin alegerile ....
Un cetatean:
(4 Iunie 2019, 10:09)
Doar la groapa lu stoica e focar de infectie?in ce oras traiti?in cartierul tineretului nu e?mirosul de la ciulnita,fumul de la expur,de la dadp,praful care umple străzile,animale in oras in curțile oamenilor cu toate ca legea zice altceva,străzi pline de balega,maidanezi si carute,asta e oras european,e normalitatea voastră?cand faceti un articol despre gunoiul din mijlocul cartierului intre reprezentanta husqvarna si adgarage?sau un articol despre garda de mediu care nu face nimic pentru un mediu curat in județul asta.sunt atat de multe probleme in Orășelul asta,poluare fonica,dezinteresul autorităților pentru binele cetățenilor in detrimentul asistatilor si multe altele,dar politica primează .
adina:
(4 Iunie 2019, 09:55)
Oare nu mai exista oameni competenti in tara asta ? Trebuie sa suportam la nesfarsit pe  cei care s-au lipit de niste scaune si salarii mari si atat ?