Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiții de 25 milioane de lei pentru plajele publice din Amara

Contract semnat cu ADR Sud Muntenia

Investiții de 25 milioane de lei pentru plajele publice din Amara

Luni, 3 iunie a.c., în prezența președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a fost semnat un contract de finanțare europeană în valoare de 25 milioane de lei pentru reabi­litarea Plajelor «Perla» și «Zorilor» din stațiunea Amara. Termenul de execuție al lucrărilor este de 3 ani, iar banii vor fi utilizați pentru «îmbunatățirea infrastructurii specifice activităților de agrement».

Mai e mult până departe Semnarea contractului dintre ADR Sud Muntenia și reprezentanții orașului Amara a fost prezidată de către preșe­dintele Victor Moraru, în calitate de inițiator al celor două proiecte. Proiec­tele vizează «îmbunătățirea infrastructurii specifice activităților de agrement» de pe cele două plaje publice din Amara, respectiv «Perla» și «Zorilor». Proiectul care vizează reabilitarea Plajei «Perla» presu­pune investiții de 14,78 milioane de lei, iar cel pentru Plaja Zorilor 9,71 mili­oane de lei. Nivelul de cofinanțare a investițiilor de către administrația locală se ridică la 2% din valoa­rea proiectului. Cele două plaje urmează să fie reabilitate în aproximativ 3 ani, urmând ca ulterior, administrația locală să gestioneze investiția pe o perioadă de 5 ani. Banii vor fi cheltuiți pentru alei carosabile, grupuri sa­nitare, observatoare pentru păsări, zone de picnic, pontoane și flotoare, sisteme de irigații, iluminat stradal, zonă de echipamente sportive pentru persoanele cu dizabili­tăți, etc. De asemenea, în cadrul proiectului s-au prevăzut cheltuieli pentru promovarea acestor investiții în mass-media și în mediul on-line. Miza acestor investiții o reprezintă creșterea numărului de turiști la nivelul stațiunii, în condițiile în care acum numărul lor nu depășește 20 mii anual.

La Amara nu e prima dată
Reamintim că administrația locală din Amara a semnat în 2017 cu ADR Sud Muntenia un proiect de finanțare pentru «reabilitarea și modernizarea grădinii de vară». Valoarea investiției este de 13,8 milioane de lei și presupune finalizarea lucrărilor într-un termen de 33 de luni de la semnarea contractului. Referitor la acest proiect, primarul Ion Măiță a declarat că speră ca lucrările să înceapă în luna august 2019, în acest moment procedura aflându-se «în faza de proiect tehnic».

Nu toți avem darul vorbirii
Înainte de semnarea contractului, cei trei oficiali, respectiv Liviu Mușat, directorul ADR, Victor Moraru și primarul orașului Amara, Ion Măiță, s-au întrecut în declarații privind viitorul stațiunii și importanța acestor investiții. Remarcabile în context rămân însă declarațiile primarului Ion Măiță, din care am spicuit pentru cititori un pasaj: «Vreau să mulțumesc (...) pentru că este foarte important să înțelegem că dezvoltarea unei stațiuni turistice se face numai în echipă. Discutăm de un turism durabil, e foarte important. Sunt cele mai importante proiecte pe care... spun... le așteptăm, este o necesitate și o oportunitate pentru Amara, să demonstrăm că plus­-va­loa­rea... pentru că cei mai importanți pentru noi sunt turiștii, cei care vine și tranzitează și care din punctul meu de vedere demonstrează feed-back-ul și plus-valoarea pe care o are la acest moment... ăăă... aceste proiecte... ăăă... vorrr... exact cum a punctat și domnul președinte și domnul director, sunt proiecte de suflet pentru noi și cele mai importante sunt în momentul în care vor fi puse în practică. Ne așteaptă, într-adevăr, o muncă foarte elaboroasă, o muncă foarteee... foarte dedicată și vreau să le mulțumesc încă o dată, cu riscul de a mă repeta, și să-i asigur că la Amara, pe proiectul regional pe axa 7.1 facem tot ce ne stă în putință să implementăm cât se poate deee... de rapid aceste proiecte».

4 Iunie 2019, 17:25 (1811 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Un contribuabil a descărcat remorca cu moloz în curtea Primăriei
Amara, stațiunea care plânge/râde cu un ochi
Localnicii din Amara, în pericol din cauza apei de la robinet

Comentariile cititorilor:


Revoltat:
(6 Iunie 2019, 08:44)
Primarul care este și președintele C J.mă intraba și pe mine ce sa facă cu impozitul meu ? Hotărăsc ei ce priorități are comunitatea visând noaptea ? Poate amarenii vor și ei gaze pe toate străzile , vor ajutor ca la alte primarii pentru reabilitarea blocurilor, vor apa mai buna și mai ieftina , vor o pluviala curata și în care sa nu i-ti rupi picioarele , vor servicii competente în simulacru de primărie care este ,vor asfalt pe străzi , vor ca stâlpi sa nu mai fie plini de fire ,vor în general o viață din ce în ce mai buna .Alesilor vin alegerile ,faceți ceva și pentru oameni ,nu numai pentru voi .Știm la nivelul vostru credeți ca moșteniți posturile astea ori trageți m alaiul pe ultima suta ?
Spp:
(5 Iunie 2019, 17:13)
Domnule presedinte la puscarie cu gasca ta ati fraudat fonduri la greu .ear vreti sa furati la puscarie cu voi
Gig:
(5 Iunie 2019, 17:03)
Alo bre dar ce mari lucrari de anvergura se fac de durează 3 ani sau la grădina de vara ,greu frate greu va miscări,apropo cu locurile de pe strada fermei preluate de la UAT Slobozia cind aveti de gând sa faceti cva acolo ca totusi impozite noi plătim acolo o oricare corecta ,un drum ca lumea ca de apa si alte utilități cred ca nici nu e cazu prea curând sa ne gândim!,,,,
Relu:
(5 Iunie 2019, 14:10)
A murit I.L.Caragiale si a renascut , Agamita Dandanache..Acesti indivizi ar trebui, sa vorbeasca in playback !
liviu:
(5 Iunie 2019, 08:36)
Domnule Presedinte shimba-l bre p-asta ca se chinuie rau.