Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ordin de evacuare pe numele a doi foști polițiști din Ialomița

Ordin de evacuare pe numele a doi foști polițiști din Ialomița

Război în instanță pentru locuințele de serviciu administrate de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Instituția cere judecătorilor emiterea unui ordin de evacuare pe numele a doi foști angajați, în prezent pensionari, care refuză să părăsească imobilele de care au beneficiat.

Un proces în curs Reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a deschis acțiunea la Judecătoria Slobozia, în urmă cu aproximativ o săptămână. Oficialii instituției susțin faptul că doi foști angajați, un ofițer și un agent, refuză categoric să părăsească locuințele de serviciu pe care le-au primit la momentul angajării. După ce au lucrat mai bine de 20 de ani în structurile IPJ Ialomița, cei doi foști oameni ai legii au ales să iasă la pensie în cursul anului trecut. Deși actele normative îi obligă să renunțe la toate drepturile și bunurile pe care le-au avut în timpul exercitării profesiei, aceștia nu au părăsit însă locuințele de serviciu. Pentru că între instituție și aceștia nu a existat o cale de înțelegere, a fost nevoie de inițierea unei acțiuni în instanță. «În funcție de decizia pe care o va lua instanța de judecată, vom aplica măsurile care au fost dispuse prin hotărârea definitivă. Este adevărat că s-au făcut demersuri pentru a nu se ajunge în această situație, dar totul a fost în zadar...» explică reprezentanți ai Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Estimativ, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița are în administrare 10 locuințe de serviciu. Acestea au fost date în folosință noilor angajați repartizați în județul Ialomița, în urma absolvirii școlilor de Poliție.

Ordine de evacuare fără număr
Problemele generate de nerespectarea condițiilor privind spațiile locative au făcut ca numărul proceselor privind emiterea ordinelor de evacuare să crească. Zeci de proprietari au cerut în primele 4 luni ale anului emiterea unor astfel de documente. Cele mai multe procese au fost înregistrate pe rolul Judecătoriei Slobozia.

5 Iunie 2019, 10:10 (3978 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Polițiștii ialomițeni se pregătesc de pensionare
Polițiștii ialomițeni își primesc drepturile salariale în «rate»

Comentariile cititorilor:


Ha ha ha:
(6 Iunie 2019, 20:16)
Gata cu beneficiile, la boscheti cu voi sau la manastire calugariti-va. Gata cu popenile si asa aveti pensii nemeritate, nu ati platit niciodata impozite pe salariu ati avut numai beneficii. Luati acum spor de antena din bordeie. Rasul lumii va dati in judecata si va evacuati. Ce ma bucur sa aud cum sufera un militian, e militistilor cand o berbeleati cu infractorii va luati cascaval de ce nu ai pus acolo la saltea sati cumperi o casa, teai invatat la pomeni militistule. Chiar ma bucur sa vad cum atrata un militian boschetar.
romica:
(6 Iunie 2019, 14:15)
Domnita ajunge la rutiera la nasu ei
Ordo et lex. Cu sex! :
(6 Iunie 2019, 06:29)
Ia te uita,ati fi vrut sa gasim in Ialomita intruchiparea corectitudinii taman la niste politai angajati in plina ascensiune pesedista!Oamemii s au atasat de vecini,au botezat generatii intregi de gandaci de bucatarie,au pus pe pervaz paine pentru gugustuci,fiind si martori la nuntile si botezurile dintre inaripate!Daca legea a fost intocmita gresit?Nu fiti rai!Permiteti celor doua familii sa fie alaturi inca 30 ani in acele locuinte,lasati tinerii angajati IPJ sa se descurce,ca iubirea de locuinta in Romania e mai presus ca legea!
Tepelus:
(5 Iunie 2019, 21:28)
Altii politai sunt mai smecheri, cauta in camuna in care a fost repartizat cate un batran amarat cu venituri mici care are teren si casa babana, chipurile are grija de el si gata contracul de vanzare cu ururfruct viager. Mosulica acum isi plange soarta cu Alfredo politaiul. Oare cei 2 care devin curand boschetari nu au fost atat de gospodari si au bauta colecta de nu au fost capabili sa cumpere case. Bai viitorilor bo sche tari canalele de la gara au fost sudate dar gasiti corturi ieftine la talcioc. Nu vreti ma atarnatorilor la moka si statui. Ce ai dat aia ai, blestemele ba politistilor
@@haiduc:
(5 Iunie 2019, 20:36)
Am auzit ca s-a transferat la ipj o domnita care a spart cateva case la pompieri si ca sa fie bine e la un post caldut ca nu poate pe strada. Sunt curios cate case sparge la noul loc de munca
@Haiduc :
(5 Iunie 2019, 18:25)
Ca sa nu mai zic de faptul că înainte cu 6 luni de a ieși la pensie, daca esti pe bune cu șeful, iei toate sporurile posibile, și in functie de astea 6 luni ti se calculează pensia. Super șmecherie! E un fel de evaziune a poliției asupra bugetului?
Fost politist:
(5 Iunie 2019, 15:32)
Pentru asa ceva faceti demersuri imediate, dar pentru drepturile restante pe care trebuie sa le platiti nu spuneti nimic? Va faceti ca nu stiti!
@Haiduc:
(5 Iunie 2019, 14:28)
Din pacate, asta e nivelul oamenilor angajați în această instituție. Nu au uniforme, nu au armament, sunt supraponderali 80% din ei. În afară de cei de la circulație și cei câțiva de la ordine publică, toți plimba hârtii, mai ceva ca la Primărie. Si nu e normal ca merita sa iasa la pensie la 40 de ani ?