Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Se întâmplă în Ialomița

Firmele dispar treptat, dar sigur

Ultimul raport al Oficiului Național al Registrului Comer­țului denotă lipsa unor măsuri eficiente pentru a fi atrași investitori ialomițeni. Astfel, la nivelul județului, doar 123 de firme au fost înmatriculate luna precedentă. Cu toate acestea, la capitolul radieri și dizolvări, procentul firmelor depășește 68%, procent raportat la numărul firmelor înmatriculate. Doar în luna aprilie...

Statistici îngrijorătoare La capitolul dezvoltare economică, în județul Ialomița sunt active 4271 firme, cu peste 4642 membri asociați. Dintre acestea, doar în anul 2019 au fost înmatriculate 556 firme. Raportat la aceeași perioadă a anului trecut, numărul firmelor înmatriculate a crescut cu încă 132. Cifra nu este deloc îmbucurătoare. Potrivit ultimelor date statistice făcute publice de reprezentanții Registrului Comerțului, la nivelul județului, în perioada ianuarie-aprilie 2019, 72 firme au fost dizolvate. Astfel, se demonstrează faptul că numărul firmelor care au dispărut de pe piața economică locală este în scădere, comparativ cu perioada similară a anului precedent, când 92 de agenți economici erau dizolvați. Și suspendările de activitate s-au încadrat în același trend, descrescător. Astfel, dacă în primele 4 luni ale anului 2018, 32 de firme își suspendau acti­vitatea, în primul trimestru al anului 2019 numărul acestora a scăzut la 25. Cu toate acestea, scăderea economiei ialomițene se accentuează la capitolul radieri. Comparativ cu aceeași perioadă a anul precedent, numărul radierilor de societăți comerciale aproape că s-a dublat. Acesta a crescut de la 197 la 391.

O ultimă speranță Potrivit Hotărârii de Guvern nr. 166/2003, studenții care doresc să înființeze o afacere proprie sunt scutiți de plata anumitor taxe și impozite. Raportat la nivelul județului, din totalul de 160 de firme înființate de studenți, doar 64 au rămas în funcțiune. Cele mai multe dintre acestea au fost radiate, respectiv 96. Situația este îngrijorătoare ținând cont de faptul că, în luna aprilie, nicio firmă cu a fost înființată de vreun student.

6 Iunie 2019, 10:50 (1102 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: ONRC statistică
Citiți și:
Mediul de afaceri din Ialomița, în pragul radierii
Ialomița: A scăzut numărul firmelor insolvente
Mediul de afaceri din Ialomița se revigorează

Comentariile cititorilor:


dacian:
(27 Iunie 2019, 10:05)
Din pacate taxele percepute de stat is foarte mari nu merita sa iti faci o firma in ziua de azi
controalele is la tot pasul spaga e in floare incet incet firmele mici is pe cale de disparitie  
creste somajul si oameni vor placa din tara sre un trai mai bun.
K1:
(8 Iunie 2019, 19:08)
nu-i spirit liberal.
Vlad :
(7 Iunie 2019, 00:27)
"Economia tarii creste se aude zornaitul banilor in buzunarele românilor , occidentali sint invidiosi pe noi ca avem comune mai frumoase , a inceput programul de sprijinire a celor care cultiva rosii romanesti , s-a demarat constructia autostrăzilor, au început pensionarii sa mănânce la restaurant (mătușile lu Codrin ) " .....- citat dintr -un contemporan pardon un mincinos care ne ia pe toti de prosti. Cu regret o spun ne meritam soarta . Ciuma rosie a câștigat detașat în ialomita .
Logic!:
(6 Iunie 2019, 18:56)
Ce firma să vina și să mai și supraviețuiasca in corupția administrativă de la Ialomița instituită de Ciuperca și menținută de Moraru?! ANAF Slobozia trece lunar pe la toate firmele din judet să-și încaseze tainul. Iar oamenii n-au încotro, că li se fabrică dosare, li se pune sechestru pe conturi și intră în faliment.