Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Parc de 70 mii de euro în orașul Țăndărei

Parc de 70 mii de euro în orașul Țăndărei

Orașul Țăndărei este beneficiarul unui proiect de 70 mii de euro, demarat prin intermediul Grupului de Acțiune Locală cu care se află în parteneriat, banii urmând a fi folosiți pentru reabilitarea parcului din oraș. «Este un obiectiv de care cetățenii au nevoie pentru a se relaxa și a-și petrece timpul liber...» ne-a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Parc reabilitat cu bani europeni
Parcul «Ialomița» are o suprafață de peste 3 hectare și reprezintă cea mai mare suprafață de spațiu verde din orașul Țăndărei. Autoritățile locale au avut în plan de mai mult timp să realizeze un proiect de reabilitare integrală a parcului, însă lipsa fondurilor au făcut ca lucrările să fie amântate. În urma unui parteneriat cu reprezentanții unui Grup de Acțiune Locală, administrația din Țăndărei a reușit să beneficieze de fonduri europene pentru modernizarea parcului. În total, este vorba despre suma de 70 mii de euro. «Suntem foarte încântați că, în cele din urmă, eforturile noastre au fost încununate cu succes! Și eu, dar și oamenii cu care am lucrat, ne-am dorit ca acest obiectiv să fie reabilitat pentru că este mare nevoie de el la nivelul orașului. Le mulțumesc tuturor partenerilor noștri pentru implicarea de care au dat dovadă...» ne-a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei. Conform proiectului, parcul va beneficia de alei asfaltate, bănci noi și moderne, dar și locuri de joacă pentru copii. «Este un obiectiv de care cetățenii au nevoie pentru a se relaxa și a-și petrece timpul liber. De asemenea, vor mai fi montate și mese de șah și table pentru vârstnicii din oraș, precum și gazon...» a adăugat primarul Nicoleta Toma. Cel mai probabil, lucrările de reabilitare se vor finaliza în toamna acestui an.

Zona verde din fața primăriei intră în reabilitare Suprafața de spațiu verde din fața Primăriei Orașului Țăndărei urmează, de asemenea, să fie reabilitată. Reprezen­tanții administrației locale au realizat două posibile proiecte prin care intențio­nează să valorifice acest spațiu. «Ne dorim foarte mult să realizăm acest proiect, pentru că Primăria Țăndărei are nevoie de o imagine mult mai frumoasă. În prezent avem două scenarii cu privire la modul în care ne-am dori să arate spațiul verde din fața instituției. În funcție de opțiunile partenerilor noștri vom decide care proiect va fi pus în practică și pe care îl vom realiza!» a mai spus Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

6 Iunie 2019, 12:05 (3053 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
O tradiție veche de 186 ani
Primăria Țăndărei modernizează străzile cu bani de împrumut
Investiție în asistență socială la Țăndărei

Comentariile cititorilor:


Cetatean:
(15 Iunie 2019, 08:23)
Bine ca avem locuri de munca.in rest ce ne mai trebuie.mu.e psd.
Locuitor:
(13 Iunie 2019, 11:05)
cu ȚÂNȚARII cum rămâne domnilor consilieri locali sau doamna primar? ne vor devora atât pe noi cât și pe copii....am tăiat copacii , pardon i-am toaletat...mai nou scoatem gazonul și punem pietricele.... parcul pentru copii se lăsă așteptat, străzile sunt ca după bombardament....dezastru....și noi defilam frumos și la tv și prin ziare....să vă fie rușine!
Maia:
(11 Iunie 2019, 10:30)
@noriega, bravo, omule! Cine vrea să înțeleagă!
Noriega:
(11 Iunie 2019, 02:52)
E bine că vin banii, nu contează de unde, azi puțin, mâine puțin, asa creștem la valoare. In fața primăriei puneti niste arbori seculari, să vă pomenească și urmașii...cum ar fi sa ramana in istorie ,,Stejarul lui Toma" sau ,,Bradul lui Cristi^ zis 6 X6
K1:
(8 Iunie 2019, 19:00)
si d-l vice ce zice ?
Raspuns Valea Ciorii:
(6 Iunie 2019, 15:31)
Noi locuitorii orasului Tandarei abia astept loc de joaca si spatiu verde!Abtineti-va de la comentarii!!!!Nu va e rusine?????unde ne ducem cu copiii?De cand ne sunt promise și vă treziti acum să vorbiți....
Mimi:
(6 Iunie 2019, 14:56)
De ce se investesc atatia bani in parcul din Tandarei? Cumva pentru a putea fi vandalizat iar de tigani? Din ce stiu eu in parcul din Tandarei s-au schimbat de-a lungul anilor atat bancutele cat si leaganele de mai multe ori.De ce? Pentru ca de fiecare data erau rupte si distruse noaptea de tigani. De ce nu se folosesc banii pentru construirea unei variante ocolitoare pt traficul greu al orasului,sau pt montarea semafoarelor in fata trecerilor de pietoni? Sau si mai bine de ce nu sunt investiti in proiecte din care sa reiasa locuri de munca? Nu vedeti ca tot tineretul incet incet pleaca din oras?!!
Rusinica!!!:
(6 Iunie 2019, 14:28)
EROII NU MOR NICIODATA!!!EI TRAIESC VESNIC IN SUFLETUL SI AMINTIREA  URMASILOR.Eu asa am invatat la ora de istorie,domnilor  profesori Roman,Ciuperca si Toma..Dragi citirori in orasul Tandarei se gasesc bani de zeci de mii de euero pentru tot felul de prostii,dar pentru comemorarea eroilor neamului nu se gasesc 1000 lei(nu euro).O coroana de flori si o pomenire a eroilor nu s-a facut azi in Tandarei.Rusine conducerii orasenesti.La data de 18 iunie se vor implinii 425 ani de la atestarea documentara a  orasului Tandarei,ziua de nastere a orasului.Sunt curios cum va fi serbat acest eveniment.Raspunsul este unul cert: se va serba ca azi,adica deloc.Rusine,rusine,rusine!!!
Vali:
(6 Iunie 2019, 14:23)
No comm aștept numai sa vad nu doar vorbe minciuni și promisiuni
Valea Ciorii:
(6 Iunie 2019, 13:41)
Ce-i lipsea chelului! Scump în draci! Parc in Țăndărei în concurență cu valoarea vilelor țiganilor! Nu mai aveți nimic altceva de rezolvat cu banii aceștia?!? Sau iar vreo hoție ialomițeană?