Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

«sistemul mafiot mizerabil» (I)

După ce «statul paralel» sau, pe înțelesul deputatului Trotinetă «deep state», a fost trecut în negura uitării de social-democrați, de aici, de pe plan local, din Ciulinii Bărăganului, a apărut sintagma «siste­mul mafiot mizerabil». Nu prea am înțeles exact cu ce se mănâncă nici această zicere, dar licuriciul de la capătul tunelului administrației pu­blice ne-a lăsat să înțelegem că sunt și ceva pesedei prin sistemul ăsta mafiot și mizerabil. Acuma, la câteva zile după lansarea noii sintagme, ca și tura trecută, când tov. infractor Dragnea rostea dezinvolt discursuri întregi despre «statul paralel» și Bully-Pop ne lămurea ce și cum cu «deep state», și de data aceasta deputatul Trotinetă a considerat că e bine să fie de acord. Astfel, pe feisbucul lui ăla de om dăștept, s-a raliat teoriei Președintelui, Soarele administrației publice nemaifiind singur în propagarea elucubrațiilor. Și, ca tacâmul pro românist să fie complet, și purtătorul de mape cu cod COR Marian a zis că înțelege. La fel ca în cazul «statului paralel» inventat de nea Livache, și despre «sistemul mafiot mizerabil» plămădit de Farul administrației publice de la Amara au avut cunoștință, în ordine, deputatul Trotinetă și pur­tătorul de mape cu cod COR Marian. La luptă cu «sistemul mafiot mizerabil»!

Proaspăt ușurat de povara presiunilor la care a fost supus de «sistemul mafiot mizerabil», Președintele ialomițenilor de pretutindeni se televizează în direct și în reluare mai ceva ca Dan Diaconescu. Normal că televizarea se produce la tembeliziunea finului, că respectivele contracte trebuie justificate și tanti prezentatoarea să fie satisfăcută. De răspunsurile Lui, ce credeați? Revenind la subiectul tembeliziunii finului, care s-a mutat cu tot cu (re)producător în noua locație de la centrala Potorelului după ce a fost evacuată potrivit legii din sediul Direcției Agricole, trebuie să transmitem națiunii următoarele. La ultima ședință de Consiliu Local s-a inventat un proiect de hotărâre prin care proprietarii de puncte termice/centrale să fie lăsați să desfășoare acti­vitățile economice pe care și le doresc. Căci, la momentul licitațiilor de achiziționare a obiectivelor, toate punctele termice/centrale aveau impuse de către Primărie doar anumite obiecte de activitate sub umbrela cărora să se desfășoare afacerile de către achizitori. Firesc, la centrala Potorelului nu exista drept cod CAEN impus «activități de televiziune», că nici Potore nu a fost atât de vizionar încât să prevadă că, peste ani, tembeliziunea finului va fi găzduită în locația respectivă. Acum înțelegeți de ce la ultima ședință de Consiliu Local a apărut proiectul cu pricina? Că, dacă era cineva interesat de subiect, nici în noua locație tembeliziunea finului nu își desfășura activitatea legal...

De la «sistemul mafiot mizerabil» care râvnea chiar la eliminarea Soarelui administrației publice locale de la Amara ne-a parvenit următorul mesaj. Cităm din clasici: «Anticipând iminenta schimbare a președintelui de către PSD, un manager uns de el s-a apucat deja să îi cânte prohodul pe la partid în speranța că va rămâne în continuare manager!». Desigur, se impun anumite interpelări publice. Spre exemplu, care dintre managerii «unși» de el știe slujba prohodului? O a doua chestie de întrebat la adresa de corespondență a «sistemului mafiot mizerabil» ar fi cum s-a ajuns ca respectiva persoană să fie «unsă» de El, în condițiile în care criteriile de competență ale funcției au fost stabilite de Vlădica? Ei bine, o a treia necunoscută care trebuie neapărat lămurită de «sistemul mafiot mizerabil» face referire la toate permutările de personal executate de Președintele ialomițenilor de pretutindeni, avându-se în vedere că același «sistem mafiot mizerabil» poate fi considerat vinovat chiar de propulsarea domniei sale în funcția deținută în prezent. Așadar, să înțelegem că Farul administrației pu­blice de la Amara este parte a «sistemului mafiot mizerabil»?

Și, gata! Promitem că mai scriem doar una și ne oprim. Este vorba despre șoferul Lui, care a zis că nu mai poate și și-a cerut transferul. În aceeași instituție, că vehiculele instituției sunt multe, unele mărunte, unele mai mari. Noi credem că tot «sistemul mafiot mizerabil» a produs și această ieșire din schemă a celui care L-a condus pe El print toți coclaurii, în căutarea aventurii administrative. Suplimentar, încă ne în­trebăm cum de a suportat atâta vreme orele suplimentare de noapte prin locali­tăți neialomițene, cu bonuri de alimentare de la instituție și fără diurnă...

7 Iunie 2019, 17:05 (2102 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 19 Aug 2019
127 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Polițiștii din Ialomița caută un bărbat evadat din sediul Poliției Budești, județul Călărași

Polițiștii din Ialomița sunt în altertă, după ce un bărbat de 46 de ani, din județul Călărași, a evadat în cursul zilei de marți, 13 august 2019, din sediul Poliției Budești. Oamenii legii au instituit ...[citește_toată_știrea]

14 August 2019, 15:07
(460 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

13 August 2019, 19:15


Slobozia: Cercetat pentru «violență în familie»

Luni, 12 august a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de o femeie, de 39 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că ar fi fost agresată pe stradă de concubinul ei, un bărbat de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 16:10
(463 vizualizări - 0 comentarii)


A fost înființată oficial Filiala PLUS Ialomița

Sâmbătă, 10 august 2019, în urma Convenției Județene PLUS Ialomița, care s-a desfășurat la Slobozia, a fost constituită oficial filiala PLUS Ialomița, alegându-se echipa de conducere a acesteia pentru următorii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 12:20
(587 vizualizări - 0 comentarii)


4

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 250000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 9-11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a ordinii și liniștii publice pe raza județului, precum și de prevenire și combatere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:25
(551 vizualizări - 0 comentarii)


5

Ialomița: Cercetați pentru încălcarea ordinelor de protecție

Duminică, 11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la încălcarea a două ordine de protecție. În primul caz, un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, a încălcat ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:20
(494 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Malu, Perieți și Lăcusteni

Un accident rutier s-a produs în localitatea Malu, evenimentul fiind înregistrat sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 22,00, când un pieton a fost acroșat de un autoturism. Victima, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:15
(585 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație la Slobozia și Fetești

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit în data de sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 11,30, pe un teren viran din Slobozia, Cartier Bora. Pentru stingerea flăcărilor au acționat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:10
(460 vizualizări - 0 comentarii)


8

Slobozia: Bătrână găsită moartă în propria locuință

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de duminică spre luni, 11/12 august 2019, puțin trecut de miezul nopții, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei femei de 79 de ani, cunoscută ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:05
(589 vizualizări - 0 comentarii)


9

ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Superstițiile din popor spun că, atunci când data de 13 (număr cu ghinion) coincide cu o zi de marți (ziua celor 3 ceasuri rele), aceasta se consideră a fi o zi cu adevărat  ghinionistă. Tocmai de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:50
(504 vizualizări - 0 comentarii)


10

DSVSA Ialomița: Controale pentru combaterea Pestei Porcine Africane

Pentru  prevenirea propagării Pestei Porcine Africane și în conformitate cu prevederi legale privind organizarea de acțiuni de control în trafic având ca obiectiv verificarea transporturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:20
(492 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

9 August 2019, 19:10


12

anunț angajare

AMPA Agri Slobozia angajează
REPREZENTANT VÂNZĂRI
UTILAJE AGRICOLE

pentru zona Ialomița-Călărași
Relații la telefon 0723/251.698

9 August 2019, 16:35


Jilavele: Depistat la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, pe raza localității Jilavele, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:20
(741 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:15
(710 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Naționali-Internaționali»

Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher anunță susținerea unei noi expoziții de pictură, «Naționali-Internaționali», semnată de Eugen Raportoru. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:10
(687 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 15:40
(705 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 10:50
(773 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, în colaborare cu polițiștii de Proximitate din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 18:08
(878 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Surprinși în flagrant la furat

În noaptea de miercuri spre joi, 7/8 august a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat în flagrant o femeie, de 30 de ani, și un minor de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:15
(834 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Ialomița: Lemne confiscate

Marți, 6 august a.c., polițiștii de Ordine Publică, împreună cu specialiștii silvici au desfășurat mai multe controale pe drumurile publice și la punctele de lucru de pe raza județului pentru combaterea ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:10
(814 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal între Stelnica și Fetești

În noaptea de 5/6 august a.c., pe DN3B, între localitățile Stelnica și Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 45 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:10
(1261 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de informare la Tabăra Amara

Marți, 6 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități de informare a elevilor aflați în Tabăra Amara. În ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:05
(795 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu un permis fals

Luni, 5 august a.c., polițiștii feteșteni au surprins în flagrant un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu fără a deține permis de conducere. Șoferul a ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:55
(888 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție emise de polițiștii ialomițeni

Marți, 6 august a.c., polițiștii alobozeni au emis două ordine de protecție provizorii pe numele a doi bărbați, de 29 și 30 de ani. În primul caz, polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele bărbatului ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:50
(839 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru depistarea transportatorilor neautorizați de persoane

În perioada 1-4 august a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au controlat 21291 autovehicule și 13 societăți comerciale în cadrul acțiunii pentru depistarea celor care efectuează transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:45
(768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

În perioada 2-4 august a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 66 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:40
(854 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un fals taximetrist


Sâmbătă, 3 august a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 54 de ani, în timp ce conducea un autoturism în regim «taxi» pe raza localității de domiciliu. La ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:35
(909 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu

Sâmbătă, 3 august a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii slobozeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Slobozia sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:30
(860 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 16,30, pe raza localității Movilița s-a produs o coliziune între un autoturism și o autoutilitară. Pentru salvarea celor trei victime, un minor de 7 ani, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:25