Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Noi concursuri pentru șefia instanțelor și Parchetelor din Ialomița

Noi concursuri pentru șefia instanțelor și Parchetelor din Ialomița

Ialomița are doar un singur candidat admis la con­cursurile organizate de Consiliul Superior al Magistraturii pentru ocuparea funcțiilor de conducere vacante din cadrul instanțelor și Parchetelor arondate acestora. Este vorba despre procurorul Marian Dima, prim procurorul în funcție al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița. Aflat sub conducerea procurorului Marian Dima, în ultimii 3 ani, Parchetul Județean Ialomița a intrat într-un con de umbră...

Șefi noi în instanțe și Parchete
În județul Ialomița, Consiliul Superior al Magistraturii a scos la concurs 7 funcții de conducere. Potrivit infor­ma­țiilor furnizate de reprezentanții instituției, 3 dintre funcțiile vacante sunt în cadrul Judecătoriei Slobozia și Judecătoriei Fetești. Prima instanță caută un nou președinte și un nou vice­președinte, în timp ce la Judecătoria Fetești este vacantă funcția de președinte. În ceea ce privește unitățile de Parchet, reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii au scos la concurs funcțiile de președinte în cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia și Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița. Tot la Parchetul Județean a fost scoasă la concurs și funcția de vicepreședinte. La testări și-au depus candidaturile doar doi magistrați ialomițeni. Este vorba despre procurorii Marian Dima, cel care ocupă în prezent funcția de prim procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, și Viorica Dinu, delegată să asi­gure conducerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. În urma analizei dosarelor, procurorul Marian Dima a rămas unicul candidat pentru postul de conducere al Parchetului Județean. Consiliul Superior al Magistraturii i-a respins dosarul Vioricăi Dinu, invocând faptul că aceasta nu acumulează vechimea necesară pentru a se înscrie la o astfel de testare.

Un procuror de nota 7,90
Procurorul Marian Dima a preluat conducerea Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița în vara anului 2016, acesta reușind să obțină nota 7,90 la examenul pentru ocuparea funcției de conducere a celui mai mare Parchet din județ. Condus cu mână de fier în trecut, în timpul mandatului procurorului Marian Dima Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița a intrat într-un con de umbră... În ultimii 3 ani, instituția nu s-a remarcat prin nicio investigație notabilă, care să surprindă atenția opiniei publice. Chiar și anchetele care intră în competența instituției se desfășoară într-un ritm lent, o mare parte dintre ele fiind abia la început. De notorietate sunt scandalurile iscate în ultimii 3 ani de către membrii comu­nității rome din Țăndărei, care nu au fost puși sub acuzare până acum. Rămasă fără finalitate este și ancheta deschisă în cazul omorului comis în vara anului trecut în Cartierul Bora din Slobozia, iar exemplele pot continua. În medie, în perioada 2016-2018, potrivit Rapoartelor de activitate ale Parchetului Județean Ialomița, numărul dosarelor so­luționate prin rechizitorii (adică anchete trimise în judecată) a fost de aproximativ 60/an, în condițiile în care, în anii precedenți, numărul faptelor tri­mise spre judecare a fost vizibil mai ridicat.

7 Iunie 2019, 08:10 (2445 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Medii de 7,90 și 9,07 la concursurile pentru șefia Parchetelor din Ialomița

Comentariile cititorilor:


Cetatean:
(13 Iunie 2019, 07:58)
@Dan, Giani, Dorel, Robisau cum iti zice, pai tu crezi ca degeaba au facut aia serialul LAS FIEBINTI ? Au ales zona bine cu intelectuali ei cu tot ! Ba unii nu meritati sa respirati la cata prostie aveti la mansarda, mai aveti si drept de vot ...., Tu nu vezi ma ametitule de tuica, ca 6, 7, 7 si ceva iti face soarta, interpreteaza si aplica legea. Gata ca mie sila
Dan:
(11 Iunie 2019, 10:28)
Cine înțelege ce scrie HAI HUI, rog să transcrie pentru românii cu carte! Poate o fi ceva idee in acea mâzgă, să nu pierdem o genialitate de părere a lui HAI BLEAU!!!
Hai hui:
(11 Iunie 2019, 09:16)
@Dan tu sigur esti ala care sa autoaccidendat in drum spre casa, lovind cainele sau aia de circula fara rovinieta pe drumurile patriei care ia amenzi si profitand de functie la castiga in instanta a carui salariat bugetar este. Mosie personala drumurile publice si instanta de judecata.
cititor:
(10 Iunie 2019, 21:45)
toti o apa si pamint te asculta si cu STATUL TINE TOTI HOTI NUMAI BANI SCRIE PE EI INTERESE DE STAT RUSINE MARE TUTUROR MAGISTRATILOR HUUUUUUU

@Kogalniceanu:
(8 Iunie 2019, 12:34)
Toate institutiile au nevoie de oameni corecti, onesti, competenti. In justitie intotdeauna (jumatate din clienti) vor fi nemultumiti: cei care pierd procesele. Ai o sansa, @Kogalnicene, sa intri in sistem(daca ai facut deja dreptul), sa devii judecator si sa ne arati ce inseamna sa fii corect, impartial si competent ca sa-ti meriti salariul. Bafta!
Kogălniceanu :
(8 Iunie 2019, 09:28)
Nu numai justițiarii sunt slabi. Au salarii uriașe, au pensii la fel de mari. Țin 10 ani un dosar simplu până îl hotărăsc, umblă cu pile....Destui români nu mai au încredere în judecată. E nevoie de concursuri exigente și oameni corecți in Judecătorii, parchete, tribunale și ce-or mai fi ele...O armată prea bine plătită ca să nu ia mită. Ca și doctorii....
Dan:
(7 Iunie 2019, 20:51)
@raluka a terminat dreptul la Spiru Haret?
@Raluca:
(7 Iunie 2019, 19:58)
 Apropo de invatatura, ia-o de la inceput: Ana are mere, ma-ta si tac-tu au cratima..Daca acum justitia(cap-coada) este"FAKE" ce cauta Mazare si Dragnea la puscarie?
Lăutarul:
(7 Iunie 2019, 19:35)
Au zeci de ani când era la modă Dreptul. S-au dus toți și toate nimicurile. Au și terminat, dar, surpriză! Nu-și practică meseria că nu o cunosc...
Liliana:
(7 Iunie 2019, 19:31)
Eu cred că notele din facultate nu sunt relevante. Se aruncă aiurea ca și in preuniversitar, cu note babane pentru toți sau pe șpagă! Oricum, facultățile de drept particulare au interes de a aduna “studenți” pentru taxe. In rest, se descurcă ei! Nu cred in tot ce scrie @raluca!! Cei pregătiți răzbesc în țară. Justiția merge încet și prost.
abb d:
(7 Iunie 2019, 18:14)
Cand cu nota, 7,2 ~ 7,6~ 7 si ceva esti sef, da-oo in mamai ei de treba. In schimb tinerii cu 8, 9 si 10 de la faculatile de DREPT lucreaza ca vanzatori la butikcul din colt sau comisionari la produse lactate, bodyguarzi,soferi distributie. Frumos tare.....
Raluca:
(7 Iunie 2019, 17:24)
Nimic mai fals, @parere. Absolventii de drept buni nu au loc de cei cu neamuri in justitie. Hai sa-ti zic ceva, in facultate te intreaba profesorii pe cine ai, tactu, mata sunt procurori, judecatori, renumiti avocati ? Raspunsul nu, dupa care ti se spune verde in fata, ce cauti tu aici? Pam, pam? Mai departe esti intrebat, are mata, tactu 50 mii euro sa intri la INM? Raspuns, nu are,atunci ce cauti aici? E si asa capetele luminate trec de toate probele scrise la INM, mai putin ultima proba interviul. Cacam asa stau lucrurile pe la magistratura si ne miram, de ce? Pai uite din cauza finca pai daia, copii staluciti nu au loc si prefera sa o taie catre mai bine. La o simpla cautare o sa gasiti pe gogăl, tineri romani abolventi de drept cu mastere si doctorate, care sunt angajati pe la diferite institutii ale altor state, fac cariera, sunt sefi de birouri, structuri guvernamentale, agentii ale altor guverne, organizatii internationale, TPI, ONU, multi natationale. Acum, Romania, justitia cap, coada este FAKE. Nu crezi? Sondeaza terenul ?
Părere:
(7 Iunie 2019, 11:17)
Nu sunt pregătiți! Nu au curaj pentru că nu se simt pregătiți. Județul are mari probleme, prea multe, nu fac față responsabilităților. Absolvenți de DREPT sunt, dar ce facultăți au făcut? Concursurile și rezultatele lor vorbesc...