Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Pilot de curse la 14 ani

Campionatul Național de Autoslalom la Slobozia

Pilot de curse la 14 ani

Motoare turate, adrena­lină, stegulețe fluturând și mașini care mai de care mai tunate. Pentru prima dată, Cam­pionatul Național de Autoslalom s-a desfășurat la Slobozia. 17 concurenți de la cele mai mari cluburi din țară și-au prezentat îndemânarea pe pista amenajată în Parcul Industrial din Slobozia.

Pe locuri, fiți gata... START!
Premieră absolută la Slobozia. Etapa a doua a Campionatului Național de Autoslalom, în organizarea Federației Române de Automobilism Sportiv, s-a desfășurat sâmbătă, 25 mai 2019, în Parcul Industrial. O pistă special amenajată și 17 concurenți de la cele mai importante cluburi din țară și-au prezentat îndemânarea la volanul unei mașini tunate. Bacău, București, Galați, Brăila sunt doar câteva dintre județele participante în acest concurs. «Campionatul Național de Autoslalom este unul ușor, mai accesibil... Este deschis juniorilor sau participanților cu mașina din curte sau de stradă. Pilotul trebuie să aibă o mașină normală, echipată cu anvelope de stradă sau performante, cu centură la minim 3 puncte, un combinezon, o cască de protecție și să citească Regulamentul concursului!» declară Valentin Nemțanu, președintele Comisiei de Autoslalom din cadrul Federației Române de Automobilism Sportiv. Pasiunea pentru mașini l-a determinat pe un concurent ce locuiește de 8 ani de zile în Elveția să participe la acest Campionat. «De 8 ani locuiesc în Elveția... Mi-am luat concediu de la muncă ca să vin în România, să particip la Campionat. Este ca un drog pentru mine!» susține concurentul cu numărul 58 în concurs. Nu a vrut să își spună numele, consideră că mașina pe care o conduce este mai importantă decât el. Participantul conduce o mașină propulsată de un motor de 3800 cmc.

De la mic la mare, aliniați la start
La startul Campionatului Național de Autoslalom, etapa a II-a, de la Slobozia au participat și doi juniori. Aceștia au fost asistați pe toată perioada de desfășurara a etapei de părinții lor. Unul dintre ei este Gabriel Solcă. La Slobozia a fost debutul său automobilistic. La doar 14 ani ai săi, băiatul are mai multe cunoștințe în materie de mașini decât mulți dintre adversarii săi. «Astăzi este o zi importantă pentru mine... Voi concura pentru prima dată într-un concurs atât de important. Mașina pe care o voi conduce este un Tico... Este o mașină pe care am cumpărat-o în urmă cu câteva zile și cu care sper să câștig!» susține tânărul. De partea cealaltă a pistei este Mihai Alexandru. Concurentul are 65 ani și este cel mai longeviv participant al Campionatului. Concurează din anii ’74. Cu o Dacie 1300... A fost campion național de îndemânare în anul 1977, iar 2 ani mai târziu participa la secțiunea viteză pe circuit la categoria Dacie nemodificată. «Am fost campion 3 ani la rând! În paralel, am alergat și în Campionatul de Coastă al epocii, unde am obținut numai locurile 2 și 3... Niciodată nu am obținut premiul I pentru că mi-era frică. E mult mai periculos. Sunt râpe, sunt parapeți, iar acolo o greșeală se plătește scump... Din anul 2011 m-am apucat de Campionatul de îndemânare. Anul acesta fac 40 de ani de când am ieșit prima dată campion...» susține Mihai Alexandru. În cadrul Campionatului de la Slobozia, concurentul a participat cu un Volkswagen Lupo, la clasa cea mai mică, 1400, cu 100 CP.

Atenție! Doamnă la volan! Dana Covalschi este din Brăila și este una dintre cele două femei care participă la Concursul Național de Autoslalom. Concurează doar de un an, dar o singură etapă de autoslalom i-a fost de ajuns ca să devină dependentă de mașini. «Am permis de 10 ani... Îmi place să conduc. Din păcate, în drum spre Slobozia, mi s-a stricat motorul, iar astăzi voi participa la volanul unei mașini împrumutate. De obicei, concurez cu un Audi A3...» susține participanta.

8 Iunie 2019, 09:05 (1332 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


tristul:
(11 Iunie 2019, 08:57)
Si eu sunt trist ca sunt roman, Andrei, insa tu te certi cu noi toti, mai putin cu cei cu care chiar trebuie!
Inteleg ca nu vrei sa dai vina pe primarie (cu p mic, in acest caz), pe psd/judet, etc. Tu dai vina pe presa si pe cetateni? Pai noi trebuia sa iti organizam evenimentul? Pustietatea aia de parc, este a noastra sau a presei? Nu cumva este a primariei? A sterilizat si colectat cumva primaria cainii ca sa nu te incurce pe tine? chiar crezi ca pentru primar, viceprimari, dadp, conteaza faptul ca aceste animale nefericite mor in chinuri in parcul industrial, sau striviti si agonizand pe soselele de la marginea si din interiorul orasului, uneori provocand accidente rutiere? Nu-i intereseaza prietene, asa ca poti sa-i intrebi direct pe cei responsabili de ce si-au batut joc prin indiferenta de evenimentul tau? Noi ii intrebam degeaba, ca nu raspund; sper doar sa le dam un raspuns pe masura, in ziua votului!
Pentru a evita ca pe viitor sa mai traiesti aceasta experienta neplacuta, afla ca exista o pista de curse la Adancata/Ialomita; incearca acolo, dupa ce in prealabil iti organizezi evenimentul pe retelele de socializare cu pasionatii acestui sport. Si nu te supara pe public, unii prefera alte sporturi, altora le este frica sa nu fie accidentati de vreo masina scapata de sub control. Succes!
@Andrei:
(10 Iunie 2019, 13:25)
Iti intelegem frustrarea, Andrei, dar, daca pt tine a fi roman inseamna sa te simti prost, ai libertatea de a renunta la aceasta "calitate" si de a  pleca unde vezi cu ochii. Bafta, flacau! Sunt multi pe aici care nu vad slobozeni vizitand standuri de pictura sau ascultand muzica simfonica, dar continua in pasiunea lor fara sa se simta mai tristi sau mai prosti..
Andrei:
(10 Iunie 2019, 11:34)
" Campionatul Național de Autoslalom la Slobozia
Pilot de curse la 14 ani
Motoare turate, adrena­lină, stegulețe fluturând și mașini care mai de care mai tunate. Pentru prima dată, Cam­pionatul Național de Autoslalom s-a desfășurat la Slobozia. 17 concurenți de la cele mai mari cluburi din țară și-au prezentat îndemânarea pe pista amenajată în Parcul Industrial din Slobozia.Campionatul Național de Autoslalom la Slobozia"

     Ce nu ma bucura este faptul ca am ramas tot in stadiul de indiferenta,am ramas tot in stadiul de nesimtire din Baragan .Toti ne confunda cu spirirul de veche satra (acum satra este uneori mai simtita decat noi).Draga presa independenta ? cred ca voi nici nu ati dat pe acolo sau pozele le-ati primit prin bunavointa altora. Oare nu ati vazut numerosii caini care populau stabilimentul si puneau in pericol masinile,concurentii si insasi cursele ? Oare nu ati anticipat ca sunt posibile si accidente? Oare nu se puteau inchide pe durata concursului ? Oare nu ati observat ca acest minunat raliu , a fost stropit (udat ) cu indiferenta ? Hai sa dam vina pe Primarie, pe PSD, pe judet , pe oricine , numai noi sa nu ne cerem scuze public, in fate celor care ne-au oferit spectacol si noi am fost idioti. Nu am fost in stare sa facem evenimentul public sau suparam cainii venind cu copii la raliu.Dragi organizatori , oare de ce in nesimtiti din vest sau peste ocean, aceste evenimente sunt punctate cu cantece si dansuri de deschidere ? Sunt trist , uneori ca sunt roman.