Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Pilot de curse la 14 ani

Campionatul Național de Autoslalom la Slobozia

Pilot de curse la 14 ani

Motoare turate, adrena­lină, stegulețe fluturând și mașini care mai de care mai tunate. Pentru prima dată, Cam­pionatul Național de Autoslalom s-a desfășurat la Slobozia. 17 concurenți de la cele mai mari cluburi din țară și-au prezentat îndemânarea pe pista amenajată în Parcul Industrial din Slobozia.

Pe locuri, fiți gata... START!
Premieră absolută la Slobozia. Etapa a doua a Campionatului Național de Autoslalom, în organizarea Federației Române de Automobilism Sportiv, s-a desfășurat sâmbătă, 25 mai 2019, în Parcul Industrial. O pistă special amenajată și 17 concurenți de la cele mai importante cluburi din țară și-au prezentat îndemânarea la volanul unei mașini tunate. Bacău, București, Galați, Brăila sunt doar câteva dintre județele participante în acest concurs. «Campionatul Național de Autoslalom este unul ușor, mai accesibil... Este deschis juniorilor sau participanților cu mașina din curte sau de stradă. Pilotul trebuie să aibă o mașină normală, echipată cu anvelope de stradă sau performante, cu centură la minim 3 puncte, un combinezon, o cască de protecție și să citească Regulamentul concursului!» declară Valentin Nemțanu, președintele Comisiei de Autoslalom din cadrul Federației Române de Automobilism Sportiv. Pasiunea pentru mașini l-a determinat pe un concurent ce locuiește de 8 ani de zile în Elveția să participe la acest Campionat. «De 8 ani locuiesc în Elveția... Mi-am luat concediu de la muncă ca să vin în România, să particip la Campionat. Este ca un drog pentru mine!» susține concurentul cu numărul 58 în concurs. Nu a vrut să își spună numele, consideră că mașina pe care o conduce este mai importantă decât el. Participantul conduce o mașină propulsată de un motor de 3800 cmc.

De la mic la mare, aliniați la start
La startul Campionatului Național de Autoslalom, etapa a II-a, de la Slobozia au participat și doi juniori. Aceștia au fost asistați pe toată perioada de desfășurara a etapei de părinții lor. Unul dintre ei este Gabriel Solcă. La Slobozia a fost debutul său automobilistic. La doar 14 ani ai săi, băiatul are mai multe cunoștințe în materie de mașini decât mulți dintre adversarii săi. «Astăzi este o zi importantă pentru mine... Voi concura pentru prima dată într-un concurs atât de important. Mașina pe care o voi conduce este un Tico... Este o mașină pe care am cumpărat-o în urmă cu câteva zile și cu care sper să câștig!» susține tânărul. De partea cealaltă a pistei este Mihai Alexandru. Concurentul are 65 ani și este cel mai longeviv participant al Campionatului. Concurează din anii ’74. Cu o Dacie 1300... A fost campion național de îndemânare în anul 1977, iar 2 ani mai târziu participa la secțiunea viteză pe circuit la categoria Dacie nemodificată. «Am fost campion 3 ani la rând! În paralel, am alergat și în Campionatul de Coastă al epocii, unde am obținut numai locurile 2 și 3... Niciodată nu am obținut premiul I pentru că mi-era frică. E mult mai periculos. Sunt râpe, sunt parapeți, iar acolo o greșeală se plătește scump... Din anul 2011 m-am apucat de Campionatul de îndemânare. Anul acesta fac 40 de ani de când am ieșit prima dată campion...» susține Mihai Alexandru. În cadrul Campionatului de la Slobozia, concurentul a participat cu un Volkswagen Lupo, la clasa cea mai mică, 1400, cu 100 CP.

Atenție! Doamnă la volan! Dana Covalschi este din Brăila și este una dintre cele două femei care participă la Concursul Național de Autoslalom. Concurează doar de un an, dar o singură etapă de autoslalom i-a fost de ajuns ca să devină dependentă de mașini. «Am permis de 10 ani... Îmi place să conduc. Din păcate, în drum spre Slobozia, mi s-a stricat motorul, iar astăzi voi participa la volanul unei mașini împrumutate. De obicei, concurez cu un Audi A3...» susține participanta.

8 Iunie 2019, 09:05 (1103 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


tristul:
(11 Iunie 2019, 08:57)
Si eu sunt trist ca sunt roman, Andrei, insa tu te certi cu noi toti, mai putin cu cei cu care chiar trebuie!
Inteleg ca nu vrei sa dai vina pe primarie (cu p mic, in acest caz), pe psd/judet, etc. Tu dai vina pe presa si pe cetateni? Pai noi trebuia sa iti organizam evenimentul? Pustietatea aia de parc, este a noastra sau a presei? Nu cumva este a primariei? A sterilizat si colectat cumva primaria cainii ca sa nu te incurce pe tine? chiar crezi ca pentru primar, viceprimari, dadp, conteaza faptul ca aceste animale nefericite mor in chinuri in parcul industrial, sau striviti si agonizand pe soselele de la marginea si din interiorul orasului, uneori provocand accidente rutiere? Nu-i intereseaza prietene, asa ca poti sa-i intrebi direct pe cei responsabili de ce si-au batut joc prin indiferenta de evenimentul tau? Noi ii intrebam degeaba, ca nu raspund; sper doar sa le dam un raspuns pe masura, in ziua votului!
Pentru a evita ca pe viitor sa mai traiesti aceasta experienta neplacuta, afla ca exista o pista de curse la Adancata/Ialomita; incearca acolo, dupa ce in prealabil iti organizezi evenimentul pe retelele de socializare cu pasionatii acestui sport. Si nu te supara pe public, unii prefera alte sporturi, altora le este frica sa nu fie accidentati de vreo masina scapata de sub control. Succes!
@Andrei:
(10 Iunie 2019, 13:25)
Iti intelegem frustrarea, Andrei, dar, daca pt tine a fi roman inseamna sa te simti prost, ai libertatea de a renunta la aceasta "calitate" si de a  pleca unde vezi cu ochii. Bafta, flacau! Sunt multi pe aici care nu vad slobozeni vizitand standuri de pictura sau ascultand muzica simfonica, dar continua in pasiunea lor fara sa se simta mai tristi sau mai prosti..
Andrei:
(10 Iunie 2019, 11:34)
" Campionatul Național de Autoslalom la Slobozia
Pilot de curse la 14 ani
Motoare turate, adrena­lină, stegulețe fluturând și mașini care mai de care mai tunate. Pentru prima dată, Cam­pionatul Național de Autoslalom s-a desfășurat la Slobozia. 17 concurenți de la cele mai mari cluburi din țară și-au prezentat îndemânarea pe pista amenajată în Parcul Industrial din Slobozia.Campionatul Național de Autoslalom la Slobozia"

     Ce nu ma bucura este faptul ca am ramas tot in stadiul de indiferenta,am ramas tot in stadiul de nesimtire din Baragan .Toti ne confunda cu spirirul de veche satra (acum satra este uneori mai simtita decat noi).Draga presa independenta ? cred ca voi nici nu ati dat pe acolo sau pozele le-ati primit prin bunavointa altora. Oare nu ati vazut numerosii caini care populau stabilimentul si puneau in pericol masinile,concurentii si insasi cursele ? Oare nu ati anticipat ca sunt posibile si accidente? Oare nu se puteau inchide pe durata concursului ? Oare nu ati observat ca acest minunat raliu , a fost stropit (udat ) cu indiferenta ? Hai sa dam vina pe Primarie, pe PSD, pe judet , pe oricine , numai noi sa nu ne cerem scuze public, in fate celor care ne-au oferit spectacol si noi am fost idioti. Nu am fost in stare sa facem evenimentul public sau suparam cainii venind cu copii la raliu.Dragi organizatori , oare de ce in nesimtiti din vest sau peste ocean, aceste evenimente sunt punctate cu cantece si dansuri de deschidere ? Sunt trist , uneori ca sunt roman.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
22 Sep 2019
146 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

20 Septembrie 2019, 16:15


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 23-27 septembrie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2019, 15:20
(156 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Servicii Publice Slobozia SRL
vă face cunoscut faptul că,
în perioada 05-06.10.2019,
se vor desfășura
«Zilele Recoltei»
în incinta Pieței Agroalimentare Ialomița

20 Septembrie 2019, 08:10


3

Biciclist acroșat de o mașină între Bucu și Ograda

Miercuri, 18 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident produs pe DN2A, între localitățile Bucu și Ograda. În timp ce un bărbat, de 39 de ani, din Țăndărei, conducea ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 17:10
(192 vizualizări - 0 comentarii)


4

Urziceni: Acțiune de prevenire a furturilor de și din autovehicule

Miercuri, 18 septembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea furturilor de și din autovehicule pe raza localităților ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 17:05
(160 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite joi, 19 septembrie 2019, la nivelul unui branșament de pe strada Garofiței, din orașul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA este nevoită să întrerupă furnizarea de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 09:55
(201 vizualizări - 0 comentarii)


Activitate desfășurată de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot»

Activitate desfășurată de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot»

Miercuri, 18 septembrie 2019, părintele protopop Laurențiu Cioranu, împreună cu părintele Daniel Ferbințeanu de la Parohia Ograda au săvârșit Slujba sfeștaniei, Sfințirea cea mică a apei și au rostit rugăciuni ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 09:50
(237 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița: 21 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 18.09.2019, pe raza județului Ialomița sunt declarate 21 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 17:30
(179 vizualizări - 0 comentarii)


8

Ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat din Manasia


Marți, 17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 41 de ani, din Manasia, și-ar fi agresat și amenințat fosta soție. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 17:25
(152 vizualizări - 0 comentarii)


9

APM Ialomița: Zi pentru combaterea ambroziei

Conducerea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului a propus ziua de sâmbătă, 28 septembrie a.c., o zi a mișcării civice pentru mediu și sănătate cu implicare națională când, într-o singură zi, prin ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 17:20
(156 vizualizări - 0 comentarii)


10

Gheorghe Lazăr: Beat la volan

Marți, 17 septembrie 2019, polițiștii ialomițeni au depistat în trafic un bărbat, de 29 de ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe DN2A, deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 17:15
(177 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Clean Stations»

Miercuri, 18 septembrie a.c., la nivel național, Poliția Română, prin Direcția de Poliție Transporturi a desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în zona stațiilor CFR. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 17:10
(168 vizualizări - 0 comentarii)


12

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

17 Septembrie 2019, 18:20


AJOFM Ialomița: 320 locuri de muncă în Europa

Angajatorii din Spațiul Economic European oferă, prin intermediul rețelei EURES România, 320 locuri de muncă vacante. Țările vizate sunt Austria, Franța, Germania, Irlanda, Norvegia, Olanda, Polonia și ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 17:10
(239 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 83 mii de lei, 12 permise reținute

Luni, 16 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza întregului județ pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică. Astfel, polițiștii au intervenit la 98 evenimente, cele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 16:55
(234 vizualizări - 0 comentarii)


Târgul «Pâinea și Vinul» la Muzeul Agriculturii

În perioada 20-22 septembrie 2019, orele 11,00-18,00, la Muzeul Național al Agriculturii se va desfășura, în cadrul Târgului «Pâinea și Vinul», expoziția și lansarea albumului «Pâinea noastră cea de toate ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 16:50
(233 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămâna Mobilității Europene», la Slobozia

În perioada 16-22 septembrie a.c., se desfășoară la nivel european Campania «Săptămâna Mobilității Europene». Astfel, Primăria municipiului Slobozia, prin Direcția Educație, Cultură și Tineret, în parteneriat ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 16:45
(218 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Luni, 16 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic doi conducători auto, de 22 și 39 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice fără a avea acest drept. În fapt, polițiștii Secției ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 16:40
(214 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie vaccinare vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor informează locuitorii județului că, începând cu data de 23 septembrie 2019, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2019, 16:35
(312 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la ieșire din Slobozia, două persoane decedate

Accident rutier grav la ieșire din Slobozia, două persoane decedate

Grav accident de circulație produs în seara zilei de vineri, 13 septembrie 2019, la ieșirea din Slobozia către Constanța. Trei persoane au fost grav rănite, în urma impactului a două mașini. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2019, 18:20
(2352 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


ISU Ialomița: 13 Septembrie-«ZIUA POMPIERILOR DIN ROMÂNIA»

În luna iunie a anului 1848 unda de șoc revoluționară din Franța s-a propagat rapid în Țara Românească. După 3 luni de conflicte, la 13 septembrie 1848 a avut loc Bătălia din Dealul Spirii, ultima confruntare ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2019, 17:45
(282 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «10 PENTRU SIGURANȚĂ»

IPJ Ialomița: Campania «10 PENTRU SIGURANȚĂ»

Polițiștii ialomițeni, însoțiți de reprezentanți ai structurilor teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne au desfășurat activități informativ-preventive în școlile de pe raza județului, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2019, 17:10
(338 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a Pestei Porcine Africane

DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a Pestei Porcine Africane

Noua epidemie de Pestă Porcină Africană aduce și sancțiuni pentru crescătorii de animale din Ialomița. În ultimele săptămâni, au fost aplicate amenzi de peste 30 mii de lei din cauza nerespectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2019, 17:05
(460 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Început de an școlar, în siguranță

IPJ Ialomița: Început de an școlar, în siguranță

Peste 180 de polițiști au fost în misiune, în zona grădinițelor, școlilor și liceelor din județul Ialomița, pentru un început în siguranță al noului an școlar. Polițiștii prezenți la festivitățile specifice ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2019, 16:20
(384 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 9-14 septembrie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:30
(566 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Accident rutier soldat cu două victime

Joi, 5 septembrie a.c., în jurul orelor 5,30, pe raza localității Lilieci s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. În timp ce un bărbat, de 57 de ani, din București, conducea pe ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:25
(452 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Ialomița: La volan, fără permis

Joi, 5 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic un bărbat, de 26 de ani, din Bărbulești, în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Ciochina, deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:20
(377 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa

IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa

Un luptător al Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a devenit «părinte spiritual» pentru patru copii din satul Bucșa. Cristi Stan ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 15:25
(527 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: Proiectul «Vreau să merg la școală»

În perioada 30 august-6 septembrie 2019, Protopopiatul Slobozia, împreună cu Părintele Laurențiu Cioranu au organizat a V-a ediție a proiectului social-filantropic «Vreau să merg la școală». Scopul proiectului ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 15:15
(356 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,76%-rata șomajului în luna iulie 2019

La sfârșitul lunii iulie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4506 șomeri (din care 2093 femei), rata șomajului fiind de 4,76%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2019, 17:25