Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Viața la bloc

Viața la bloc

Într-un oraș cu peste 300 de blocuri precum Slobozia, întreținerea lor n-ar trebui să reprezinte o pro­blemă. Cu toate acestea, multe dintre imobile au ajuns în pragul dezastrului din cauza locatarilor care le tratează cu indiferență. Scările murdare, subsolurile pline de mizerie sau acoperișurile prin care plouă alcătuiesc peisajul sumbru al blocurilor din oraș...

Dezastrul ecologic de la T4
Blocul T4 este situat în imediata apropiere a Cartierului «500» din Slobozia și are două scări, fiecare cu probleme la subsol. Locatarii au și uitat de când trăiesc cu țevile sparte, însă au sesizat că ceva rău se întâmplă abia când apa și mizeria au inundat spațiul verde din spatele imobilului. Zona este un adevărat dezastru ecologic, iar ca să treci pe aici trebuie obligatoriu să te ții de nas. Pentru cei care locuiesc la etajele inferioare este și mai rău. Oamenii sunt obligați să stea cu geamurile în­chise din cauza mirosului greu emanat de mâlul amestecat cu fecale care le-a ajuns până la geam. «Ne-a disperat mirosul ăsta pe toți. Nici nu ai cum să lași geamul deschis că se umple toată casa de miros. Ne e frică să nu ne îmbolnăvim... Eu am doi copii mici, spațiul în casă este mic. Am tot fost să cerem ajutorul la Primărie, dar nu ne ia nimeni în seamă, pentru că suntem proprietari...» a explicat situația Aurelia Mocanu, o femeie care locuiește într-un apartament situat la parterul blocului T4. De la etajul 1, o bătrână iese pe geam ținându-și fața acoperită într-o batistă. «Mă scuzați că vorbesc așa cu dumneavoastră, dar nu mai pot de miros. Vă rugăm să faceți ceva și pentru noi...» spune ea. Situația de la blocul T4 este generată de indiferența cu care chiar locatarii tratează această pro­blemă. Singura soluție ar fi implicarea comună a tuturor proprietarilor de apartamente. Dar despre așa ceva nici nu poate fi vorba... «Nu ai, dom’le cu cine să discuți! Noi trebuie să facem, dar cu cine să faci?! Eu, doamna de la parter și alți câțiva am vrea să facem, dar ne trebuie sprijinul tuturor, iar să-i convingi pe toți să contribuie este imposibil, pentru că nu vor...» ne explică Ion Ene, fost președinte al scării B din incinta blocului T4.

Ignorat de vecini
Tot pe scara B locuiește și Tonel Lazăr. Are 52 de ani și coboară și urcă scările folosindu-se de mâini. În urmă cu 20 de ani a fost implicat într-un accident de muncă și a rămas fără picioare. A încercat de nenumărate ori să-i convingă pe vecini să aprobe amenajarea pe scară a unei rampe pentru scaunul cu rotile, însă solicitarea omului a fost tratată cu indiferență. Avea nevoie de câteva semnături din partea vecinilor, însă a fost ignorat. «M-am obișnuit așa să cobor de la etajul 1, în mâini. Am rugat vecinii să mă ajute să construiesc și eu rampa pentru cărucior aici în față, dar nimeni n-a vrut să asculte... M-am resemnat, pentru că nu am ce face. Pe cine să trag la răspundere?! Eu mă bucur că Dumnezeu mi-a dat zile să trăiesc. Mă descurc cu ajutorul familiei pe care o am...» spune bărbatul. Omul ia o cârpă îmbibată în apă și lustruiește roțile din spate ale scaunului cu rotile.

Antena care învrăjbește oamenii De când pe acoperișul blocului V11 a fost montată o antenă de telefonie mobilă, între locatarii celor două scări ale imobilului nu mai este liniște. Cei de la scara A își acuză vecinii de la scara B că încasează chiria pe care com­pania de telefonie mobilă o plătește pentru respectiva antenă fără drept. Între timp, situația scării B s-a schimbat vizibil. La intrare sunt uși de termopan și gresie, iar subsolul este curat. De asemenea, pe scară miroase frumos, iar pereții par proaspăt văruiți. Pe scara de lângă este greu să răzbați din cauza mizeriei și a mirosului greu emanat de la subsol... O locatară își face curaj și deschide ușa: «Uitați și dumneavoastră în ce mizerie trăim noi aici! La ei normal că e mai curat, pentru că încasează chiria de care și noi ar trebui să beneficiem...» spune femeia supărată. «Am încercat să discutăm cu dânșii să ne ajute și pe noi, dar nu vor nici în ruptul capului! Țin ei banii din chirie să reno­veze doar scara lor. Pe noi ne lasă așa!» reclamă Vasile Bran, locatar al scării A din incinta blocului V11.

9 Iunie 2019, 10:10 (2466 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Anonim:
(11 Iunie 2019, 08:14)
In primul rand,blocul are 4 scari,iar domnul care nu ii ofera nimeni sprijinul pentru rampa aceea si sa coboare din casa il puteti intreba ce masina are parcata pe locul destinat din fata scarii.

PROASTA INFORMARE
alexa:
(10 Iunie 2019, 12:37)
Problemele au inceput cand administratorii de asociatii nu au vrut sa se mai implice.Doar sa-si incaseze comisioanele si atat. .Eu stau la et.4 si de cate ori am cerut sprijin la asociatie am fost refuzata.De 35 ani de cand locuiesc in acest oras , am platit apa mai mult decat am consumat , caldura mai mult decat am primit.Cei datornici stau si acum la scara cu berea in mana si ne sfideaza .

Gina:
(9 Iunie 2019, 15:13)
Băăăă, avem sărbătorile Sloboziei! Ce mai vreți nesătuilor??
Mocio Flocio Slobocio:
(9 Iunie 2019, 12:50)
Sunteti nesimtiti dragilor! Ăia de la parter ar vrea sa nu plateasaca izolatia hidro, ăia de la patru sa nu participe la reparatia subsolului.Nu va suna cunoscut?Va plangeti ca nu aveti bani,ca va e greu,ca sunteti pensionari dar tigari,cafele si bere sunt nelipsite si au imporyanta in viata voastra! IGIENA =ZERO! !Sa adaugam caimii si pisicii adapostiti in apartamente? Plus rahatii din iarba si trotuare?? Sunteti nesimtiti si meritati sa va suportati duhorile revarsate din subsoluri! Scari insalubre ,pline de duhori si gandaci,de vecini nespalati, ce declara 1 mc apa la 2 persoane/luna(!!!!),ce duhnesc a transpiratie ca sapunul e scump,de cucoane ce fumeaza pe scari,asta e Slobozia!O fi alta Slobozie pe undeva?De 3 seri avem si invazie de tantari.Sa fie tacam complet.Zero insecticide din impozite...