Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat un proiect ilegal

Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat un proiect ilegal

bonus: Adrian Mocioniu, somat să-și ceară scuze pentru denigrarea unui consilier local PSD

Performanță negativă a consilierilor locali ai Primăriei Slobozia. În cadrul ședinței ordinare desfășurată joi, 30 mai 2019, aceștia au aprobat un proiect pentru care nu există temei legal. Este vorba despre o inițiativă care vizează schimbarea destinației centralelor și punctelor termice, vândute de Primăria Slobozia între 2009 și 2014. Aspectele cu privire la legalitatea proiectului au fost sesizate printr-un Referat inițiat de Serviciul Patrimoniu, document tratat cu indiferență de consilieri.

Proiect ilegal, dar aprobat Pe lista proiectelor supuse spre aprobare în ședința ordinară a Consiliului Local Slobozia desfășurată joi, 30 mai 2019, la poziția a 12-a s-a regăsit «Proiectul de hotărâre privind schimbarea de desti­nație a Punctelor și Centralelor Termice vândute de Municipiul Slobozia, precum și modificarea contractelor de vânzare ale acestora». El a fost inițiat de viceprimarii Rudolf Gradea și Gabriel Mușat, alături de consilierul local PSD Sorin Brânză. În susținerea proiectului, inițiatorii au precizat că: «ținând cont că drepturile proprietarilor acestor imobile, consfințite de Constituția României și prin Declarația Europeană a Drep­turilor Omului sunt îngrădite în ceea ce privește desfășu­ra­rea în acestea și a altor acti­vități decât cele stabilite prin destinație la data contractelor de vânzare-cumpărare, consi­derăm oportună aprobarea Hotărârii de Consiliu Local prin care să se permită modificarea destinației acestor imobile». Pentru realizarea proiectului s-a cerut și un punct de vedere din partea Serviciului Patrimoniu al Primăriei Slobozia. Referatul anexat inițiativei a atras atenția cu privire la problemele de legalitate pe care le are proiectul: «considerăm că destinațiile acestor imobile nu pot fi schimbate, iar baza legală pentru acest proiect nu este suficientă». La rândul său, consilierul local PNL Mihaela Stoica a atras atenția cu privire la această situație: «să nu uităm că la semnarea contractului, cei care au cumpărat aceste imobile și-au asumat și semnarea pactului comisoriu de gradul 4. Acest pact inter­zice practic schimbarea destinației lor!». În ciuda polemicilor iscate, proiectul a fost aprobat cu 14 voturi «pentru».

Adrian Mocioniu, somat să-și ceară scuze pentru denigrarea unui consilier local PSD
Joi, 30 mai 2019, consilierii locali ai municipiului Slobozia s-au reunit în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local. Pe lista proiectelor supuse spre aprobare s-au aflat 34 de inițiative. La începutul ședinței, consilierul PSD Vasile Caragioiu i-a cerut primarului Adrian Mocioniu să-și ceară scuze public pentru declarațiile ofensatoare pe care le-a adus consilierilor locali PSD într-un articol apărut în presa locală Slobozia. «Aveți dreptul să vă adresați instanței de judecată!» a fost replica edilului.
«Aveți la dispoziție o săptămână!» Schimbul de replici dintre primarul Adrian Mocioniu și consilierul local PSD Vasile Caragioiu a vizat proiectul inițiat de acesta cu privire la modifica­rea organigramei din cadrul Primăriei Slobozia. Surse administrative au precizat că în spatele acestui proiect s-ar ascunde încercarea consilierilor locali PSD de a-i lăsa fără funcții pe Gheorghe Puia, administratorul public al orașului și consilierii personali ai edilului. Înainte de ședință, Adrian Mocioniu a criticat public acest proiect, precizând în cadrul unui interviu acordat unui site local de știri faptul că a fost conceput «la un șpriț». Declarația lui Adrian Mocioniu l-a iritat pe consilierul PSD Vasile Caragioiu care, în timpul ședinței, i-a cerut acestuia să-și ceară scuze pentru afirmațiile pe care le-a făcut: «Aș vrea să-i cer domnului primar să-și ceară public scuze pentru afirmațiile pe care le-a făcut! Aveți la dispoziție o săptămână... Dacă într-o săptămână nu veți face asta, mă adresez instanței și vă cer daune morale pentru știrbirea imaginii...». Replica primarului Adrian Mocioniu a venit imediat: «Puteți să mergeți în instanță... Da, ar fi și acesta un precedent!». Cu toate acestea, proiectul care a încins spiritele a fost retras chiar de către inițiatorul său.

10 Iunie 2019, 08:05 (2676 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia
Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»
Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei
Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020

Comentariile cititorilor:


Nescu Anto :
(12 Iunie 2019, 07:02)
Locatarii blocurilor 36 si 55 ce se invecineaza cu blocurile UGIRA nu vor schimbarea vreunui cui a centralei termice din apropiere fiindca toata sleahta de baroi,jucatori de remy,comentatori in noapte,puradei si plozi,facuti doar pentru alocatii,si-ar face iarasi nevoile(treaba mare) pe trotuare,printre masinile parcate.E bine asa,cu centrala abandonata,acolo stau si cainii,nu e rau.Nu e focar de infectie centrala aia,nu,este exact ce trebuie in zona.
cetatean:
(11 Iunie 2019, 07:31)
Caragioiu...........sa ajungi si tu la 63 de ani ?! sa-ti dea cu piciorul cei din jur ......esti varza daca asa comentezi ?! discuta despre problemele urbei serios nu asa...........
caragioiu:
(10 Iunie 2019, 14:55)
are 100 de ani acest domn, poate fi consilier local la varsta asta?ce discernamant mai poate avea un om la o anumita varsta? ca sa poata vinde casa, peste 63 de ani ai nevoie de asistent social al primariei, dar sa iei hotarari legate de proprietatea altora mai poti dupa varsta asta????/la table, in parc, nea vasile! IL TRIMITETI PRIN CONSILII DE ADMINISTRATIE SI SE IA DE FEMEI DOMNUL ASTA....sa si ceara scuze ca face umbra pamantului
Mary:
(10 Iunie 2019, 13:55)
   Domnul primar nu poate să își ceară scuze deoarece încă nu a ieșit din gropile din asfaltul Sloboziei!! Cei de la DADP, ori își bat joc de primar, ori de noi, ori de ei, ori au angajați muncitori cu deficiențe în vedere, ori sunt țâmpiți!!! Observați groapa făcută de cei de la URBAN pe strada Coloanelor, lângă benzinăria luț Colhoz, înaintea trecerii de pietoni, este asfaltată superficial, iar la doar o jum[tate de metru este o gură de canal cu găuri pe lângă căminul acestuia care sunt în așteptarea unei lopeți de bitum asfaltic de mulți ani!! 
 Cum este posibilă atâta indolență și bătaie de joc???!!!