Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șefii Loteriei Române, acuzați că își discriminează angajatele

Proces la Tribunalul Ialomița

Șefii Loteriei Române, acuzați că își discriminează angajatele

Egalitatea de șanse între femei și bărbați pare a fi un mit, mai ales la locul de muncă. O angajată din Ialomița a Loteriei Române acuză instituția de faptul că este discriminată la serviciu. Aceasta a deschis o acțiune împotriva angajatorilor săi la Tribunalul Ialomița în care reclamă faptul că nu îi sunt respectate drepturile de salariat pentru că este femeie. Potrivit informațiilor care se regăsesc la dosar, este primul proces care are acest obiect înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița.

Fără concediu de odihnă Din informațiile care se regăsesc în cererea de chemare în judecată a femeii, aceasta îi acuză pe reprezentanții Loteriei Române de încălcarea mai multor articole din Legea 202/2002, privind egalitatea de șanse între femei și bărbați. Ea s-a adresat instanței de judecată motivând faptul că fiind femeie nu îi sunt respectate drepturile de salariat, așa cum sunt prevăzute în contractul de muncă pe care l-a încheiat cu Loteria Română. Ceea ce femeia a reclamat în documentul transmis instanței este faptul că toate solici­tările sale privind cererea de a beneficia de concediu de odih­nă au fost respinse. Potrivit articolului 4 al Legii 202/2002, petenta le-a explicat judecătorilor Tribunalului Ialomița faptul că «prin discriminare directă se înțelege situația în care o persoană este tratată mai puțin favorabil, pe criterii de sex, decât este, a fost sau ar fi tratată o altă persoană într-o situație comparabilă». Mai mult, se pare că femeia ar fi fost amenințată de către superiori cu privire la faptul că va rămâne fără loc de muncă dacă situația sa va fi reclamată instituțiilor abilitate. Acest aspect este interzis prin actul normativ care prevedere egalitatea de șanse între femei și bărbați. Cazul este o premieră pentru Tribunalul Ialomița, instanță care în ultimii ani nu a avut înregistrat pe rolul său un proces cu un astfel de obiect. «Din practica noastră judiciară, putem aprecia că astfel de procese nu au mai fost la Tribunalul Ialomița. Cu siguranță el va fi judecat cu celeritate, conform legilor în vigoare...» au explicat reprezentanții Tribunalului Ialomița.

10 Iunie 2019, 11:30 (3232 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Om bun:
(12 Iunie 2019, 19:28)
Mda,ce sa zic,leștim pe toate...însă omul își caută dreptatea,aveți vreo problema?
romica:
(12 Iunie 2019, 17:57)
e simplu, am intrat pe site la judecatorie si tribunal si am gasit informatii. ce e greu sa cauti pe net ?
Om bun:
(12 Iunie 2019, 14:42)
Domnule ,,cetățean,, nu cred că e dezinformare,așa cum nu cred nici calificarea ,,procesomană,,. Nu cunoașteți detalii,asta e clar,dar e opinia dvs,respectiv punctul dvs de dvs. O cunosc pe persoană în cauza ( dvs se pare că știți că e femeie) și bineînțeles că nu e adevărat ce spuneți cu procese cu personal judecătorie,cu poliție....v-ați gândit că poate cine v-am informat va induce in eroare? Sau că poate ,chiar daca are ,,zeci de procese,,are dreptate? Sa nu uitam un aspect: legea pedepsește abuzul de drept sau lipsa de bună credință. O zi buna să aveți!
cetatean:
(12 Iunie 2019, 10:40)
Din pacate opinia publica este din nou dezinformata. Cum o fi discriminata pe motive de egalitate de  sanse intre femei si barbati o salariata care lucreaza intr-un mediu format din femei, cu o singura exceptie si acela nu e un sef???? Greu de demonstrat!!  D-na in cauza este procesomana , are zeci de procese cu loteria, cu salariatii, cu angajarii de la ITM , cu politistii, cu pesonalul de la judecatorie, cu oricine i se impotriveste sau o contrazice cat de putin. Asta pentru ca nu mai este sef..... V-ati facut de ras cu "stirea asta "....
Cineva interesat:
(12 Iunie 2019, 10:28)
Pentru ,,Romica,,..poate că ar trebui să cunoașteți problema in detaliu că sa afirmați ceva..
Biro Denzso:
(11 Iunie 2019, 00:22)
Nu am auzit de judecator sau procuror in judet care sa fie corect si impartial in referate, ordonante, sentintele date. Prin absurd sa fie vreunul dar ma indoiesc, interesele clanurilor mafiote politice primeaza, cetateanul simplu nu are cum sa gaseasca dreptate pe tot cuprinsul judetului.. Cand un nemernic cocotat politic in fruntea judetului da ordine, dicteaza instantei iar instanta executa intocmai inseamna ca sau dus sperantele cetatenilor.. Aratati dragii mei un judecator sau procuror fara bube sub nas corect si impartial cu contiinta curata nebatjocorita de sobolanii corupti. Gasim in spatiul public motor cautare google persoanele care sau opus legii raspunderi magistratilor, gasim vreunul din judet ? Trageti concluziile si vedeti voi ce sanse are femeia sa castige procesul. 0,01% dacaaaaaa
Nicu:
(10 Iunie 2019, 20:09)
Cine crede intr-o justitie corecta in Ialomita, ori este nebun scapat de la Socola ori este fugit de la dezalcolizare cu țuica in perfuzie.
romica:
(10 Iunie 2019, 20:02)
Dansa a avut multe procese cu Loteria si le-a pierdut pe toate
femeie:
(10 Iunie 2019, 18:23)
Bravo, Doamna, pentru curajul de a va revolta public!