Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Moraru trebuie să plătească pentru dezastrul de la Dridu!»

Gheorghe Tinel colecționează plângeri penale

«Moraru trebuie să plătească pentru dezastrul de la Dridu!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a declarat în cadrul unei conferințe de presă că va iniția o plângere penală împotriva președintelui Victor Moraru pentru situația apărută la Dridu. Reamintim că, la în­ceputul săptămânii precedente, o parte din fundația podului de la Dridu s-a surpat, iar lu­crările de consolidare au fost reluate. «Vom face o plângere penală pentru că sunt bani mulți în joc... Moraru trebuie să plătească pentru dezastrul de la Dridu!».

Urmările unui dezastru anunțat Joi, 6 iunie 2019, în cadrul unei conferințe de presă, deputa­tul PNL Gheorghe Tinel a de­clarat că va depune o plângere penală împotriva președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, pentru situația apărută la podul de la Dridu peste râul Prahova. El a reamintit că avertismentul său privind gestionarea defectuoasă a lucrărilor a fost lansat încă din luna aprilie, însă oficialul administrației ju­dețene nu l-a luat în conside­rare. «Vom face o plângere penală pentru că sunt bani mulți în joc... Moraru trebuie să plătească pentru dezastrul de la Dridu! Cerem Parchetului de pe lângă Tri­bu­nalul Ialomița să se verifice modul în care au fost realizate aceste lucrări...». Deputatul Gheorghe Tinel a mai declarat că incidentul de la podul peste râul Prahova repre­zintă doar partea văzută a pro­blemelor de infrastructură. El a explicat că lipsa de viziune a autorităților județene va genera blocaje rutiere. «În perspectiva apariției pasajului de la Drajna, puțin probabilă, dar absolut necesară, autoritățile trebuie să se gândească la un mod de a fluidiza traficul rutier în zona Slobozia. Altfel nu facem decât să mutăm problemele dintr-un loc într-altul... Trebuie găsită o nouă cale, un nou drum peste râul Ialomița. (...) De aceea noi cerem public Consiliului Județean să demareze procedurile pentru construirea unui al doilea pod...» a mai declarat Gheorghe Tinel.

«Nu tânărul Pop este de vină!»
Gheorghe Tinel a comentat și situația apărută în PSD Ialomița după ședința Comitetului Executiv, în cadrul căreia președintele Victor Moraru a dat expli­cații pentru declarațiile sale care vizau «sistemul mafiot mize­rabil» care face presiuni asupra sa și prin intermediul unor lideri PSD. Reamintim că, imediat după această ședință, deputa­tul Andrei Pop a demisionat din toate funcțiile deți­nute în Organizație, rămânând «un simplu membru». Referitor la această demisie aparent inexplicabilă, deputatul liberal a declarat: «Am aflat cu surprindere că tânărul deputat Andrei Pop a demisionat din toate funcțiile din PSD Ialomița... Bine, nu sunt total surprins, deoarece de acum 3 ani, de când s-a hotărât să intre în PSD și să facă politică, nu de puține ori m-am întrebat ce caută el în PSD!? Cu siguranță demisia a venit ca urmare a unor presiuni din partea partidului, însă susțin cu tărie că pentru dezastrul administrativ, economic și social din Ialomița, nu tânărul Pop este de vină, ci alții care încă vor la conduce­rea acestui partid toxic și care încă se încăpățânează să rămână în scaune!».

11 Iunie 2019, 16:25 (1888 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Cabinet europarlamentar la Slobozia
«Moraru nu face nimic de 3 ani!»
PNL lansează candidatul pentru Slobozia după Paște

Comentariile cititorilor:


vasile:
(19 Iunie 2019, 15:30)
aloooo....domnul Tinel!!!!!!!! faceti cumva si verificati abuzurile facute de moraru, inclusiv cu acordarea salariilor, in 2017, sub nivelul minim pe economie!!!!! V.as fi recunoscator daca s-ar elucida aceasta ilegalitate
E amuzant:
(14 Iunie 2019, 14:17)
E amuzant sa vezi (de cate ori apare poza bietului Tinel) cum se umfla tarata-n psd-isti..
Unu:
(14 Iunie 2019, 09:01)
Din ”politician” în jălbar! Profundă transformare!
Mol:
(14 Iunie 2019, 07:29)
Savantule, pupatorule, lingaule, profitorule, doar amantele, hoții, acoperiții , copii, stergatori de parbrize, slugile și proștii au avut succes sa se angajeze in consilii judetene, prefectura, primarii si au intrat în politica românească. ”Ăsta e modelul de conducere implementat in politica în PSD, ALDE, PNL-PDL” Pana nu demult ridicai osanale PSD ca de binefacotorul lui fitu era acolo, cand a fugit ca ciocarlanul spre PNL ai cotitit-o si tu zmardoiule improvizat. Interezele financiare sunt mai mari decat locuitorii din zona, iar Tinel cel cu plopii stie bine povestea, ba chiar posibil sa si profite cu ceva banuti sponsorizari pentru partid. Podul de la Dridu daramat, nepracticabil produce bani mai multi decat daca ai putea trece pe el.
@Dridean:
(12 Iunie 2019, 22:25)
Umplutura aia face parte din fundatie/infrastructura constructiei. Fiindcă a cedat fundația (infrastructura) a rupt și covorul asfaltic (suprastructura), că d-aia l-au scos. De obicei, e bine sa taci când nu cunoști termenii tehnici, ca sa nu devii penibil sau cel putin ridicol.
Dridean:
(12 Iunie 2019, 14:58)
Un articol prost documentat sau rău-intenționat. Nu s-a surpat „o parte din fundația podului”. S-a surpat o porțiune de umplutură dinspre Dridu. Pilonii nu sunt afectați.
@Sandel:
(12 Iunie 2019, 12:11)
Chiar este de ras acest judet rosu. Gratie unor Sandeli si Dalidale, a asistatilor social, ciuma rosie continua sa dainuie prin Ialomita..
Prost de Poiana:
(12 Iunie 2019, 10:22)
Aceiasi catastrofa si cu asa zisul pod de la Poiana care cica a costat miliarde. Alo Primaria Ciulnita! De cit timp era podul vechi ...pe el erau dulapi fff grosi. Pe acesta de miliarde s-au pus niste surcele si voi vreti sa nu-l ia apa.
cetatean :
(12 Iunie 2019, 09:25)
Domnule Moraru va rog sa vorbiti cu cei care fac drumul Bucu- Marculesti sa puna odata acel asfalt intre podul raului Ialomita si Dn 2a .Numai suportam praful de la piatra de calcar pusa pe drum din cauza tirurilor care circula cu viteza ,fara nici o restrctie de viteza drum in lucru  ,ne distrug  casele. SA vedeti cum cum circula masinile inscriptionate CONSILIU JUDETEAN SI CUM SE LIVREAZA PIATRA   NU VERIFICA NIMENI CONSILIERI CE FAC.
Sandel:
(12 Iunie 2019, 00:34)
Chiar ca este de ras acest Tinel! Mai Tinele tu nu ai facut nimic pentru Fierbinți, județ și tara! Ar trebui sa dai toti banii pe care i-ai luat de la parlament si de la afaceriști in ultimii 8 ani!Esti de nimic mai băiatule! Pe Moraru nu ai cum sa-l învinui niciodată!
Dalida:
(11 Iunie 2019, 23:31)
Tinele ciocu mic, las-o moarta asa cum a cazut ori nu vrei sa prospere in continuare afacerea peravan cu caratul de oameni, doar esti prieten bun cu fostul invatator barbugiu,acum mason. Te faci ca nu stii pretenas Tinel sau te fenteaza si pe tine la bani. Ce dreacu bai moldovene l-ai racolat in 2016 cu un scop. Nu o mai da in diveste cu coima rosie Moraru cand stim cu dotii ca o dai in mangleala doar de ochii lumii. Cinstit Tinele care sunt contributiile lunare
Cetățeanul turmentat :
(11 Iunie 2019, 18:58)
Dl. Tinel zice bine ce zice, dar această idee cu un nou pod peste Ialomița este a doamnei Maria Petre, idee așezată pe hârtie în campania din 2008 pentru Primărie. Din păcate, după pierderea la mustață a alegerilor din 2004, doamna a fost spulberată de marele moldovean mustăcios și în 2008. În alte țări Ionașcu ar fi fost acuzat de genocid după afacerea cu apa. În România însă, el a ajuns și senator, și de atunci (din 2004) ne-a îngropat în sărăcie și prostie. Tuturor celor care au condus acest județ le urez un sincer și călduros : "să vă vină rândul și vouă!"