Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În Ialomița drogații nu mor niciodată

În Ialomița drogații nu mor niciodată

Chiar și într-un județ sărac așa cum este Ialomița, fenomenul consumului de droguri este amplu. În rapoartele oficiale ale autorităților se vorbește deseori despre tragerea la răspundere penală a celor care distribuie stupefiante. În schimb, despre decesele înregistrate în rândurile consumatorilor nu există statistici. Serviciul de Medicină Legală Ialomița confirmă faptul că niciodată nu a avut în evidență persoane care au murit din cauza consumului de droguri. Analiza eficientă a acestor cazuri ar putea răspunde multor întrebări legate de modul în care trebuie elaborate politici anti-drog din țara noastră.

Cazuri ignorate de autorități
În ultimul an și jumătate, aproximativ 10 persoane au fost arestate sau trimise în judecată de către procurori pentru vânzarea ilegală de produse stupefiante. Victimele pe care aceștia le-au făcut sunt însă subiect tabu, despre care autoritățile refuză să vorbească. Surprinzător este faptul că deși Ialomița se confruntă cu fenomenul traficului și consumului de droguri, o evidență clară a persoanelor care au decedat din cauza dependenței de substanțe psihoactive nu există nicăieri. Acești morți nu sunt recenzați în niciun registru oficial, iar de cele mai multe ori cauza reală a deceselor este înlocuită cu bunăștiință. Potrivit statisticilor care se regăsesc în baza de date a Institutului Național de Medicină Legală «Mina Minovici», Serviciul Județean de Medicină Legală Ialomița a efectuat în utimii 3 ani, în medie, aproximativ 60 de autopsii/an. Dintre acestea, niciuna nu a vizat persoane a căror moarte a survenit din cauza consumului de droguri. «Noi nu avem așa ceva. Niciodată nu au fost aduse persoane care au murit din cauza drogurilor. Nu ascunde nimeni nimic, este o situație cu care nu ne-am confruntat!» au explicat reprezentanții Serviciu­lui de Medicină Legală Ialomița.

Autoritățile fug de responsabilitate
Unul dintre motivele pentru care decesele cauzate de consumul de droguri nu sunt cuprinse într-o statistică oficială este fuga de responsabilitate. Descope­rirea unui astfel de caz angrenează cel puțin 3 instituții publice a căror activitate vizează combaterea fenomenului drogu­rilor. Așa că în locul hârtiilor completate și a procedurilor care trebuie îndeplinite este preferată tăcerea. Ministerul Afacerilor Interne gestionează fenomenul drogurilor prin Agenția Națională Antidrog. Această entitate are o filială și la Slobozia, despre a cărei activitate nici măcar funcționarii care își desfășoară activitatea aici nu pot spune prea multe. «Vă rugăm să ne consultați pagina de internet, dacă vreți să aflați informații despre noi. Mai multe nu putem să vă spunem...» a declarat, laconic, o funcțio­nară din cadrul Centrului de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog din Slobozia, instituție aflată în subordinea Agenției Naționale Antidrog. Și totuși aspectele ce s-ar putea evidenția în urma analizei amănunțite a persoanelor care au decedat din cauza drogurilor sunt esențiale. În primul rând s-ar cunoaște mult mai detaliat componența substanțelor pe care aceștia le folosesc. Apoi aceste detalii ar putea ajuta la dezvoltarea unor programe și proiecte anti-drog mult mai eficiente decât cele care există în prezent.

11 Iunie 2019, 07:50 (2849 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Traficanți de droguri din Ialomița, anchetați de procurorii DIICOT Galați
Adolescenții din Ialomița sunt amatori de alcool și droguri
Scandal cu droguri de risc la Liceul Tehnologic «Sfânta Ecaterina» din Urziceni

Comentariile cititorilor:


Traian:
(13 Iunie 2019, 12:56)
Am înțeles. Nu s-a stat cu mâinile-n săn, ca la spectacol. Scuze, bine că au fost inițiative! Din școala și familie pleacă tot.
@traian:
(13 Iunie 2019, 06:53)
Au anuntat locatarii ca paznicul se plimba cu mos Ene,udau muscatele.Au stat acolo 2 ore politia,locala ai jandarmii. Ca veselii ziceau ca se arunca.Te pui cu liniutele?Doar cu pompierii i au dat de acolo pe albatrosi". Ideea este ca baietii baga in ei tigara,punga,legale sau nu,fenomenul fiind prezent in oras de mult insa politistii si xhiar sri ul tin sub pres povestea, ca e mai simpku.Nu avem asa ceva.Nu zau...
Traian:
(12 Iunie 2019, 09:24)
@scuzatorul...E grav ce spui!! A luat cineva măsuri? A anunțat cineva Poliția dacă ați văzut ce se petrece acolo? Iepuri din tufișuri!!! Ccți care nu au curaj să reclame la timp....
Scuzatorul de serviciu:
(12 Iunie 2019, 07:07)
Dar dilaii urcati pe acoperisul cladirii Episcopiei in urma cu o saptamana?Erau curati,"netrasi"? Au auzit vocea"Lasati copiii sa vina la mine"-si ai dracu direct langa clopotnita si au baut berea. Bine,ala ce tragea din punga a urcat de 2 ori a coborat de 3.Iar in punga pastreaza aerul dulce al copilariei,nu altceva.Iar"Vrabie"nu mai trage demult si nu se pune nici ala.Bine.
Maria:
(12 Iunie 2019, 06:15)
Din păcate, vârstele la care tinerii incep sa devina consumatori sunt foarte fragede. Numai familiilor lor știu prin ce drame trec. Autoritățile ignoră sau sunt depășite de situație.
Gabi:
(11 Iunie 2019, 12:01)
Da, are dreptate @ anonim!Dorogurile sunt numai in scoli iar moartea este peste tot,
anonymus: