Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Slobozia, capitala fotbalului juvenil

Fotbal

Slobozia, capitala fotbalului juvenil

bonus: Kinder Constanța s-a impus la «2005»

Colaborarea dintre AFC Unirea ’04 Slobozia și Asociația «E Pluribus Unum» a mers încă o dată foarte bine. Din aceasta a ieșit cel mai puternic turneu de fotbal juvenil desfășurat vreodată în județul nostru: «Ialomița Youth Coup». Privit cu suspiciune chiar de unii oameni din fenomen, turneul a depășit așteptările prin participarea a peste 400 de sportivi și prin spectacol, în ciuda faptului că vorbim despre cei mai mici practicanți ai fotbalului. Bucuria de a face sport a invadat timp de 3 zile arenele din Slobozia și împrejurimi. Prin acest turneu suntem pe harta fotbalului românesc, ștacheta fiind ridicată dintr-un foc la un nivel înalt. Ediția a II-a va veni cu așteptări mai mari din partea celor prezenți, dar în mod sigur și cu o participare mai numeroasă. Iar acum, dacă a fost fotbal, să vorbim despre fotbal.

Podium slobozean la «2010» Copiii vin la fotbal, cel puțin la Slobozia și acest aspect s-a văzut și la «Ialomița Youth Coup». Numai la Grupa 2010 a Unirii Slobozia, coordonată de Adrian Cristea, sunt 35 de copii. Cu «casa închisă» sunt la această categorie și centrele de la CSS și Abatorul. De aceea, faptul că Slobozia a monopolizat podiumul, nu a surprins pe nimeni. În finală, Unirea Slobozia a trecut de CSS Slobozia cu 4-2, iar finala mică a fost jucată de Abatorul Slobozia și Athletic Călărași, slobozenii impunându-se. Tot cei din Slobozia au acaparat și lista superlativelor. Cel mai bun portar a fost desemnat Amir Tarabya de la Abatorul, iar colegul său Lucian Ivănescu a fost golgheterul competiției. Luca Mocanu, de la Unirea Slobozia, un puști extrem de tehnic pe al cărui viitor frumos în fotbal am pariat cu ceva timp în urmă, a fost desemnat Jucătorul Turneului.

Unirea, victorioasă și la 2009 Și la Generația 2009 a fost totalmente ialomițean. Au câștigat băieții antrenați de Dumitru Gheorghe, de la Unirea Slobozia, care s-au impus în actul final cu 5-2 în fața plăcutei surprize CSM Fetești. CSS Slobozia a ocupat ultima treaptă a podiumului, după victoria cu 4-0 în fața celor de la Academica Clinceni. Cel mai bun portar al acestei categorii a fost desemnat Rareș Coman, de la CSS Slobozia. Mircea Cosmin, de la Unirea Slobozia, a fost golgheterul turneului, iar colegul său de echipă, Luca Baltă, a fost desemnat cel mai bun jucător.

Buzăul ia Trofeul «2007-2008» Finala mare a turneului rezervat categoriei 2007-2008 a fost tranșată în mod categoric de cei de la Gloria Buzău, care au trecut cu 6-0 de Unirea Slobozia. Finala mică a fost prima afacere care nu a inclus nicio echipă ialomițeană. Sporting Galați a trecut de Academica Clinceni cu 2-0. Buzăul a dominat și capitolul superlati­velor. Cel mai bun portar a fost desemnat Cosmin Niță, de la Gloria, iar coechipi­erul său, Florin Buda, a fost desemnat cel mai bun fotbalist. În schimb, Unirea Slobozia a dat cel mai bun marcator al categoriei în persoana lui Andrei Țărău.

Kinder Constanța s-a impus la «2005»
Așa cum era de așteptat, competiția Categoriei 2005, singura în care s-a jucat 11 contra 11, a avut cea mai interesantă desfășurare. Kinder Constanța s-a dovedit în final cea mai bună echipă. Și-a câștigat grupa, a obținut scorul competiției, iar în finală s-a impus cu 2-0 în fața Oțelului Galați. Finala mică s-a jucat între Gloria Buzău și Unirea Slobozia. Buzoienii s-au impus la limită, 1-0, lăsând Slobozia în afara podiumului. Distincțiile individuale au fost împărțite între finaliste cu o mică imixtiune din partea Stelei. Astfel, cel mai bun portar a fost Răzvan Nache, de la Kinder, golgheterii tur­neului au fost la egalitate, Luca Apostol, de la Steaua și David Udrea, de la Kinder. Jucătorul turneului a fost Alexandru Munteanu, de la Oțelul Galați, un nume de care cu siguranță vom mai auzi. «Au fost 3 zile în care s-a jucat fotbal de dimineață până seara și, cred eu, o competiție reușită... Am primit aprecieri din partea tuturor participanților pe care mi-ar plăcea să-i văd alături de noi și la edițiile viitoare. A fost o co­laborare excelentă cu Asociația „E Pluribus Unum“. Vreau să mulțumesc CSM, DJST, AJF și tuturor partenerilor noștri pentru sprijinul acordat!» a declarat președintele Unirii Slobozia, Ilie Lemnaru.

11 Iunie 2019, 14:45 (1796 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Unirea și Recolta și-au aflat adversarele
«Grupa 2005», triumf la Memorialul «George Isac»
Atacanții au ieșit la rampă
«Ialomița Youth Cup», maraton al fotbalului juvenil la Slobozia

Comentariile cititorilor:


Pentru suporter :
(15 Iunie 2019, 13:10)
Si eu ma gandeam la asta! Dar ce stiu este ca au bagat grupa lui Tomita de umplutura, sa fie la numar acolo! Probabil sa nu zica parintii ca pe ei nu -i baga in turnee! Vorba unuia din alt articol "sunt curios daca i-or mai inscrie in alta competiție pe acei copii ai domnului Toma! " Pentru ca sunt aceeasi ani ca grupa lui Nelu Ionescu si ar trebui ca ambele echipe sunt la juniori C si ar trebui ca ambele echipe sa fie inscrise la aceleasi turnee sa nu se faca diferențe!
Suporter :
(13 Iunie 2019, 16:42)
Nu am văzut grupa de la Amara ce sa intamplat nu ia primit s-au au intrat în vacanță. Mai nou am auzit că intră în cantonament la Eforie. Cred că au fost premiați pentru rezultatele obtinute.
Alex:
(13 Iunie 2019, 11:48)
Felicitări organizatorilor și succes pe viitor!
Andrei:
(13 Iunie 2019, 11:48)
Ne-am bucurat de un spectacol în aceasta comunitate! Galeria și suporterii au fost minunați! Meciuri de excepție.. Multumim celor implicați!
Mihaela:
(13 Iunie 2019, 11:46)
Felicitări pentru organizare! Este mare lucru pentru acest oraș!
bbb:
(12 Iunie 2019, 05:38)
Nea ioane eu zic sa nu bagi in seama rautatile unora si sa continui pe drumu pe care il sti..In viata unui sportiv mai sunt si esecuri.Capu sus
Dan: