Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Mocioniu plătește 2 milioane de lei anual pentru transportul public

La Slobozia, de dragul fondurilor europene

Administrația Mocioniu plătește 2 milioane de lei anual pentru transportul public

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a declarat public că va plăti peste 2 milioane de lei anual pentru funcționarea firmei de transport public înființată anul trecut. Transportul se va face cu autobuze închiriate, iar firma va fi subordonată Consiliului Local Slobozia. Înființarea serviciului de transport public la nivelul municipalității este o condiție obligatorie pentru accesarea fondurilor europene destinate achiziționării de autobuze electrice. Valoarea proiectului se ridică la 7 milioane de euro, însă administrația locală nu poate oferi garanții privind punerea lui în practică.

Laptele și mierea mai binelui public
Primarul Adrian Mocioniu susține că a făcut demersuri privind accesarea fondurilor europene pentru 11 investiții locale. Una dintre aceste investiții vizează achiziționarea de autobuze electrice pentru transportul public de călători la Slobozia. Valoarea proiectului, derulat în două etape, împreună cu Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice (MDRAP) se ridică la 7 milioane de euro. Banii sunt destinați pentru achiziționarea celor 13 autobuze electrice cu care administrația locală speră să revoluționeze transportul public la Slobozia. Pe lângă creșterea calității vieții cetățenilor municipiului, municipalitatea susține că autobuzele ecologice vor rezolva și o serie de probleme secundare ale orașului. Studiul de oportunitate realizat de către municpalitate precizează că principalele pro­bleme rezolvate vor fi: «redu­cerea emisiilor de carbon, înlo­cuirea parcului auto al munici­piului, accesul facil al cetățenilor la mijloacele de transport în comun și accesul persoanelor cu dizabilități la serviciile de transport public».

Mereu cu stângul la Primăria Slobozia
Accesarea celor 7 milioane de euro este însă condiționată de existența unui serviciu public de transport funcțional. Orașul Slobozia nu are un astfel de serviciu, transportul public fiind concesionat firmei Nick Touring până în vara anului 2019. Prin urmare, în anul 2017, administrația locală a înființat o firmă de transport public local care ar urma să opereze pe rutele concesionate de Nick Touring din această vară. Numai că vara a venit, procedurile privind accesarea fondurilor europene pentru cele 13 autobuze electrice trenează, iar municipalitatea este obligată să asigure trasportul public la Slobozia. În aceste condiții firma a decis să închirieze «niște autobuze» cu care să asigure transportul la nivelul orașului. În cadrul unei conferințe de presă desfășurată săptămâna trecută, primarul Adrian Mocioniu a precizat că valoarea cheltuielilor generate pentru asigurarea transportului public se ridică la 187,5 mii de lei lunar, respectiv puțin peste 2 milioane de lei anual. «Aceste cheltuieli sunt deplin justificate! Obligația noastră este să asigu­răm funcționalitatea acestui serviciu!» a precizat el.

Curat performanță, coane Mocioniule!
Tradusă, declarația primarului Adrian Mocioniu confirmă faptul că municipalitatea, pentru a putea accesa cele 7 milioane de euro, este obligată să asigure, indiferent de valoarea costurilor, transportul public de călători. Iar în realitate, costurile estimate sunt de două ori mai mari. «Con­sumul de carburant este cel puțin dublu, în condițiile în care vor fi închiriate autobuze mai mari, nu ca cele care operează în acest moment... Dar marea pro­blemă sunt biletele pe care călătorii le lasă șoferului. Din estimările mele, 40% din bilete sunt vândute de două ori... Este o situație care nu poate fi stopată. Eu le-am cerut sprijin în acest sens, am cerut Poliției Locale să se im­plice... Dar nu m-a ajutat nimeni. M-au tratat ca pe un angajat, nu ca pe un partener!» susține consilierul local PMP Nicu Pericli, patronul firmei Nick Touring. Adăugați la această declarație faptul că va­loarea costurilor a fost estimată doar pentru 2 din cele 5 trasee de transport ale orașului și veți putea ajunge la următoarea concluzie: fără a avea garanția accesării fondurilor europene pentru autobuze electrice, administrația Mocioniu va cheltui între 2 și 4 milioane de lei anual pentru a asigura transportul călătorilor cu autobuze închiriate. Asta da performanță!

12 Iunie 2019, 08:10 (1488 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»
Administrația Mocioniu a cheltuit 1 milion de lei pe studii de fezabilitate
Mocioniu e mincinosul mincinoșilor
Primăria Slobozia investește 5 milioane de euro în transportul public
Slobozia va avea societate proprie de transport public

Comentariile cititorilor:


busu:
(13 Iunie 2019, 10:17)
sustinatorii actualului sistem de transport in comun incearca sa ne spuna acum ca saracuta firma a mers in pierdere non-stop de prin anii 2010 pana in prezent? dar ar trebui sa continue tot ei? mai lasati-o jos ca macane, ce-i mult strica, v-ati batut joc de calatori si posibil si de soferi (salariu mic, etc). La inceput frecventa curselor era de 10 minute, iar biletul 1leu; apoi au rarit cursele pana s-a ajuns la 30 min/1 ora si au si marit pretul biletelor la 2 lei (deh, s-au scumpit toate, inclusiv motorina). Fara aer conditionat, caldura de mori vara, aglomerate la maximum, fiind putine si mici. Ramaneau prin statii elevi de clasa a 5a iarna, pe intuneric la 7 seara fiindca era prea aglomerat si ori nu mai aveau loc, ori nu mai opreau soferii. Concret, a fost si inca este un cosmar. Acum, ca firma primariei va merge pe pierderi, nimic nou: parcul industrial este pe pierdere inca de la infintare, alba, neagra cu statuile - platite doua, dar avem una, parcarea subterana - o gaura neagra pentru buget, tigania cu sarbatorile sloboziei nu este o pierdere? etc. Mai conteaza un procent de pierdere si la transportul in comun? macar sa fie asigurat civilizat pentru cetatenii orasului, curse frecvente, masini spatioase, locuri pentru cei mai multi, aer conditionat si soferi mai atenti.
In ceea ce priveste "furtul la bilete" se poate eradica prin implementarea unui sistem electronic la accesul in autobuz, deci mai lasati-o cu pierderea la bilete! cate bilete deconteaza de la primarie nictur pentru elevi? probabil toate, desi sunt folosite efectiv poate 30%. Asa, ca ajunge cu umilinta, poate ne mai desteptam si noi amaratii de locuitori si cerem conditii mai civilizate de trai in oras, ca doar platim si noi ceva taxe!
economul:
(13 Iunie 2019, 06:33)
e perfect. se mentine in capacitatile acestui diletant numit de psd primar al sloboziei.  potrivit studiilor de fezabilitate se vor cheltui 2 milioane lei si se vor incasa 1,4 milioane la care se vor mai adauga si diverse cheltuieli cu risc (neprevazute - accidentari, despagubiri, etc) si la final rezulta pierdere (PAGUBA). noi am semnalat CL slobozia aceasta, acum consilierii sa hotarasca daca vor sa isi bata joc in continuare de cetatenii sloboziei. firma care efectueaza acum transportul local merge pe minus numai pentru transportul din oras, norocul lor e ca au si alte curse in afara sloboziei care le echilibreaza bugetul altfel erau de mult in faliment.
cheltuiala:
(12 Iunie 2019, 09:53)
lasa sa cheltuiasca, macar asta sa se faca in oras! ce mai carcoteala, gratis nu se face nimic.sunt atatia cetateni obligati sa circule cu transport in comun, mi se pare normal sa se infiinteze, trebuia demult! mai lasati concertele, luminitele de craciun, prostiile si faceti ceva pt oamenii ai caror bani intra la bugetul orasului.
CETATEAN:
(12 Iunie 2019, 08:43)
Legat de trasnsport , am si eu o intrebare domnule primar.De ce autobuzele de la Comtrans nu mai au voie sa opreasca in statiile de pe varianta ,,iar soferii sunt amendati de Politia rutiera? Suntem cumva pedepsiti sa folosim mijlocele mizere ale domnului Pericli ? Nu vi se pare ca suntem umiliti pe banii nostri ?