Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

lupul paznic la mioare

lupul paznic la mioare

Fuseră și se duseră și sărbătorile astea. Ediția a XIX-a, în plină lună iunie, pe o căldură de se topește asfaltul ăla de nu-l mai așază nimeni în gropile orașului. După cum vedeți în imagine, la «Sărbători» a apucat să ajungă și primarul Adrian Mocioniu. Duminică, la spartul târgului, că a fost plecat cu treburi din oraș și i-a lăsat pe viceprimari cu grijile organizării. Dar a apucat împărțirea cupelor și premierea miss-urilor, că doar de-aia e primar. Și, spun martorii oculari, s-a descurcat onorabil, fiindcă n-a trebuit să vorbească, ci doar să privească și să evalueze. Iar la evaluat, știe tot orașul, Adrian Mocioniu e expert, că asta face de 3 ani, de când e în funcție. Evaluează tot ce prinde! Dar uite că ne luarăm cu vorba și uitam ce e mai important. În timp ce primarul evalua miss-urile, inspectorii Antifraudă din cadrul ANAF eva­luau activitatea economică a firmelor locale prezente la târg. Și au evaluat-o așa de în profunzime, că mai-mai să rămână slobozenii fără mici și și bere. Așa, au rămas doar co­mercianții fără profit și s-au jurat că a treia oară nu-i mai prinde nimeni la Sărbătorile Sloboziei, că doar ei nu fac din micul-mare mic-mic ca să-și facă «ăia de la Fisc» norma de amenzi. Dar domnul primar n-a văzut, că era absorbit de evaluare. Și uite (și) de-aia, ne dăm noi cu părerea, n-o să mai fie el primar în 2020. Că nu-l învață nimeni și pe el să nu mai amestece afacerile administrative cu plăcerea evaluării când are eșarfa tricoloră atârnată de umeri...

12 Iunie 2019, 13:40 (3098 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Paznic:
(16 Iunie 2019, 09:57)
Mai schimbați directorii! Concursuri, concursuri (!!?), dar sunt slabi rău! In general, proști și hoți.
contribuabil:
(15 Iunie 2019, 19:20)
El se plimba si conduce primaria T si A ,institutia ajuncind in prag de faliment iar el afirma ca are incredere deplina in acesti directori .Daca activitatea primariei merge tot asa cit de curind bate la usa falimentul .Bafta baieti .
@Haiduc :
(14 Iunie 2019, 09:09)
Sa va explic cum sta treaba. Dl.Primar a trecut la alt partid. Toate institutiile controlate acum de PSD, au trecut la atac. Pana anul asta nu vena nimeni in control. Trebuie ca oamenii sa inteleaga faptul ca acest partid functioneaza asemeni Camorrei, cine tradeaza, este executat.
ZOF MeGanE:
(14 Iunie 2019, 07:33)
Tot concursul,Mocio si a baut cafeaua in care a invartit cu degetu"sa amestece zaharul.A pleoscait si s-a sters la bot cu maneca de ziceai ca are morisca'brat!Acum se lanseaza o noua"dansatoare",cu jante roz,o noua misa,pentru viitorul politic si ziaristic al judetului!Don Victoras cunoaste!Macar o fotografa sa iasa!
David:
(13 Iunie 2019, 05:29)
Daca "stranuta" cineva in ANAF, "raceste" toata institutia.
Anonim:
(12 Iunie 2019, 21:33)
Prea băgați specimenul acesta in seamă.
Vecin:
(12 Iunie 2019, 14:02)
Știți orice despre primar.... pardon,știm.....Craiova,București .... Franța!!! Șoferul stieee....!!!