Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

100 de case inundate într-o oră

Dezastrul de la Săveni

100 de case inundate într-o oră

La Săveni, în noaptea de joi spre vineri, 30/31 mai 2019, o ploaie torențială a inundat peste 100 de case. Evenimentul a fost uitat aproape imediat, dar apa a rămas în curțile caselor. La o săptămână distanță, oamenii continuă să plângă, deznădăjduiți... Autoritățile sunt neputincioase în fața dezastrului provocat de ploaie. În casa lui nea Dobre apa a ajuns până sub ferestre.

Potopul de 130 litri/mp Noaptea de 30 spre 31 mai 2019 va rămâne întipărită în mintea locuitorilor din comuna Săveni. O ploaie torențială care a durat mai puțin de o oră a distrus 100 de gospodării. Grădini acoperite de apă, păsări înecate, case inundate... Aceasta este imaginea pe care a lăsat-o viitura în urma sa. Casa familiei Marin se află la marginea satului, într-o vale. De-a stânga și de-a dreapta sunt alte case inundate... În poarta uneia, nea Dobre, de 74 de ani, spune că nu i s-a întâmplat așa ceva până acum... Curtea lui e plină de apă. «De la ora 24,00 la ora 1,00... Atât a fost. O oră! S-au rupt norii. Vedeți și dumneavoastră cum băltește și acum apa în grădină...» susține Dobre Marin. «Niciodată nu am mai văzut așa ceva! În toată viața mea. Acum câțiva ani am renovat casa... Degeaba! Mi-a intrat apa în casă, baia nu putem să o mai folosim. Mi-e frică că se infiltrează apa și îmi ridică parchetul, gresia. Dezastru... Ce să vă mai zic? Asta este situația la noi aici. Așa este toată zona!» adaugă Maria Dobre. În timpul nopții, familia Dobre a scos apa. De dormit nici nu s-a mai pus problema... A doua zi, pompierii au venit și le-au dat o mână de ajutor. Aveau o grădină plină de legume și flori. Erau extrem de mulțumiți de recolta lor. Acum nu mai au nimic... «Nu avem cu cine să ne certăm. Așa a vrut Dumnezeu!» adaugă nea Dobre.

Despăgubiri de la Stat Peste stradă, ca în mijlocul unui lac, plutește casa familiei Anganu. Mariana Anganu are 4 copii, iar pentru ea viața nu va mai fi niciodată la fel. «În spate, acolo, mai avem și acum apă... De 10 ani de când ne-am mutat aici nu am pățit așa ceva. Au mai fost ploi, dar ca acum, niciodată!» susține Mariana Anganu. Unul dintre copiii acesteia, o fată de nici 6 ani, cu ochii albaștri ca seninul cerului, privește tăcută spre mama sa. Mariana Anganu este disperată. Apa i-a intrat în casă, până la genunchi. Urmele bocancilor pompie­rilor au rămas bine înfipte în podea. De cum au scos apa... «Degeaba am muncit atâtea luni de zile! Până la genunchi a fost. Am ridicat toate lucrurile pe șifoniere, pe dulapuri, pe unde am putut... De la haine până la încălțăminte. Și acum a rămas dunga de la apă. Nu știm ce vom face...» susține femeia îndurerată. În urma dezastrului provocat de ploaie, autoritățile din comuna Săveni au apelat la ajutorul Statului. Astfel, în funcție de gravitatea problemelor cauzate, locuitorii vor primi despăgubiri între 2000 și 5000 de lei. «Gospodăriile vor fi analizate și în funcție de pagubele materiale pe care aversele le-au creat, oamenii vor primi despăgubiri. Acestea vor consta în sume de bani, de la 2 la 5000 de lei pentru fiecare familie!» susține viceprimarul comunei Săveni, Marian Cristea.

Potopul din curtea Elenei Bulfaș
Casa Elenei Bulfaș a fost prima casă inundată din Săveni. În noaptea aceea, tot satul a ajutat-o să scape de furia apelor. Are beciul surpat, casa a plecat la vale, iar curtea e plină de apă... Elena Bulfaș luptă acum singură să salveze ce nu au distrus apele: «Nu mi-e frică de muncă, dar prea m-a tras Dumnezeu înapoi...».
Sub cerurile rupte de ploaie Gospodăria Elenei Bulfaș a fost, până înainte de potopul din 30/31 mai, un exemplu pentru tot satul. Femeie singură, mamă a două fete, Elena Bulfaș nu a știut altceva decât să mun­cească. Animale, păsări, curte, câmp... În fiecare zi de di­mineață până seara, fără s-o știe nimeni și fără să ceară nimic nimănui. Până la potop. Își aduce aminte că nici după ce a venit apa nu i-a venit a crede. «Toată casa a fost plină... Așa furie n-am văzut în toată viața mea. Fata cea mică spunea: „e peste tot mamă, e peste tot...“. Unde să ne mai ducem? Vedeam și nu credeam! Au venit vecinii, rudele, fata de la București... Toți m-au ajutat în noaptea aia. A venit și doamna primar, a chemat pompierii. Știți cum era aici?! Nuntă dacă făceam, nu era așa lume. Au tras cu furtunul două zile...». La două săptămâni distanță, Elena Bulfaș se plimbă năucă prin curte, blestemând potopul. Dimineața scoate vacile la câmp, păsări nu mai are, că s-au înecat... Iar speranță nu vine de nicăieri: «Nu mi-e frică de muncă, dar prea m-a tras Dumnezeu înapoi... Și tot în El îmi pun nădejdea să mă ajute, că n-am greșit cu nimica. Am tăcut și am muncit fără să mă știe nimeni, că așa m-au învățat părinții să nu știe nimeni necazurile mele și să nu le spun nimănui. Dar acum nu mai pot! Aș urla și nu mai am putere. Nu mai pot!» spune plângând fără lacrimi.

Dumnezeu dă cu ajutorul oamenilor
Elena Bulfaș și celelalte 100 de familii din casele inundate de la Săveni au rămas acum singuri. Autoritățile locale au decis, printr-o hotărâre de Consiliu Local, să le acorde între 2000 și 5000 de lei drept des­pă­gubiri pentru inundații. «Facem tot ce ne permite legea pentru a-i ajuta... Și am cerut ajutor de la autoritățile județene pentru a identifica noi surse de finanțare. Dar banii sunt puțini și nu pot acoperi pagubele. Acești oameni au nevoie de tot ajutorul pe care îl pot primi. De aceea facem un apel public pentru sprijinirea lor și suntem dis­puși să sprijinim orice demers public sau privat care le-ar putea ușura suferințele!» declară primarul comunei Săveni, Mirela Drăgoi. În așteptarea banilor, mulți-puțini, viața își urmează cursul firesc. Apele se retrag, în fiecare zi câte puțin, iar oamenii continuă să scoată în fiecare zi mâlul rămas prin case. În urmă rămâne însă mirosul persistent de fecale umane. Apa a răscolit wc-urile, transformând zona inundată într-un focar de infecție. Un alt motiv de îngrijora­re îl reprezintă calitatea apei. Deocamdată, situația este sub control, iar reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița susțin că doar în două dintre fântânile din zonă apa a fost contaminată. Comuna are însă rețea de apă și pericolul rămâne doar unul potențial. Adevăratul pericol e ca acești oameni să fie uitați înainte de vreme.

13 Iunie 2019, 13:50 (1653 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților

Comentariile cititorilor:


Darius G:
(14 Iunie 2019, 10:35)
Săracii oameni!!!:((( Poate dumnezeu își îndreaptă atenția asupra lor și in mod pozitiv, nu doar negativ . Pune și tu de vreo inundației pe la pepiniera și alte zone unde locuiesc “oameni cinstiti”.
CETATEAN:
(13 Iunie 2019, 14:58)
Cinste doamnei primar din aceasta comuna care se implica .La cativa kilometri de Saveni , in comuna Suditi jale mare.S-au netezit putin drumurile (nu toate),doar cele din centru si liniste.Fiecare sa-si repare acoperisul, sa-si scoata apa din casa, sa-si taie pomii cazuti,etc.Sa fii fost de vina weekendul ?