Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DADP asfaltează 5 străzi cu manageri de «baruri și activități de servire a băuturilor»

Se petrece la Slobozia

DADP asfaltează 5 străzi cu manageri de «baruri și activități de servire a băuturilor»

Primarul Adrian Mocioniu a anunțat cu mândrie edilitară că anul acesta va asfalta primele 5 străzi din cariera lui de primar. Asfaltarea are ca beneficiar Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia și este executată de o firmă al cărei obiect de activitate principal este «servirea băuturilor».

Asfalt «lounge&drinks» din fonduri publice
Potrivit anunțului «în data de 17.05.2019 a fost semnat contractul de achiziție publică de lucrări (execuție) privind realizarea obiectivului de investiții „Modernizare străzi din Municipiul Slobozia“, între Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia, ca beneficiar, și SC Magnum Contrans SRL din județul Ilfov, Comuna Glina, sat Glina». Străzile vizate sunt Redutei din Slobozia, str. Unirii și Cimitirului din Cartierul Slobozia Nouă, precum și Sălcii și Arh. Radu Vulpe din Cartierul Bora. Contractul are o valoare de 2 milioane de lei. Până aici toate bune si frumoase, mai ales că firma Magnum Contrans a câștigat licitația legal, pe SICAP, «fără ca să-l cunoască pe primar», după cum ne-a precizat ulterior unul dintre reprezentanții ei. Numai că SC Magnum Contrans SRL, înființată în 2011, are ca obiect de activitate «baruri și activități de servire a băuturilor». Și niciun angajat. În anul înființării a avut pierderi de 137 de lei, în 2012 și 2013 nu a avut activitate, în 2014 a înregistrat din nou pierderi, de 616 lei, de data asta, iar în 2015 pierderile au crescut la 3089 lei... Abia în 2016 firma a înregistrat pentru prima oară un profit de 2789 de lei, iar în 2017, când a apărut și primul angajat, profitul a crescut exponențial, atingând 133542 de lei. În condițiile date, am avut curiozitatea de a solicita reprezentanților firmei un punct de vedere oficial cu privire la modul de execuție al lucrărilor. Unul dintre cei doi cu care am discutat, Vasile Neagu, s-a recomandat drept «manager al societății», susține că lucrează în branșă de 6 ani și că a executat numeroase lucrări de asfaltare în mediul public și privat. În pofida insistențelor noastre, Vasile Neagu nu a putut preciza care sunt lucrările executate de firma sa, însă ne-a declarat: «Societatea noastră a luat ființă în 2011. Atunci a fost deschisă pentru o altă idee... Apoi activitatea a stagnat. Mai târziu am văzut că se pot face bani și am intrat în lucrările de drumuri... Facem asta cam de 6 ani de zile și am lucrat pentru particulari și pentru primării. Ne-am angajat specialiști, oameni, avem utilajele noastre... Suntem vreo 40. Și nu o să subînchiriem lucrările, o să vedeți! Le lucrăm cu oamenii noștri și o facem repede că nu vrem să rămânem prea mult la Slobozia...». Atât primarul Adrian Mocioniu, cât și directorul DADP Slobozia, Valeriu Roșca au refuzat să comenteze situația, susținând obsesiv că licitația a fost câștigată legal, pe SICAP. Ordinul de începere a lucrărilor urmează să fie semnat pe data de 15 iunie 2019, iar termenul de finalizare a acestora este de 12 luni.

13 Iunie 2019, 11:50 (2229 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
3500 tone de asfalt
Asfalt până la sfârșitul anului în Cartierul Gării Noi
Vali Roșca pentru noi a ajuns Videanu 2

Comentariile cititorilor:


@Dreptate pt toti:
(1 Iulie 2019, 10:17)
Scuze justitiarule, dar la ce orizont de timp te-ai gandit? Sa ne cerem scuze de pe acum? sau la inaugurarea lucrarii? Eu te rog sa ne mai pasuiesti macar vreo cativa ani, ca sa vedem si noi daca rezista lucrarea. Deh, garantia, bat-o vina! Va repeziti sa taiati "pamblici" si podul se surpa a doua zi!
Deci propunerea ta pica; de prea multi ani am vazut cum au fost asfaltate, peticite, carpite strazile: se fura in draci din reteta (pietris, bitum) se asterne un covor asfaltic foarte subtire, care tine pana la primul inghet. Se asfalteaza in valuri, marca stoica pe Bdul Unirii, se face treaba de mantuiala, lasand gurile de canalizare mult peste nivelul asfaltului (ex: intersectia M Basarab cu Str Garii, gura de canal are si armatura peste asfalt de iti rupi rotile, pe Soseaua Brailei, in zona industriala, de la Transmim si pana la calea ferata nu poti sa circuli pe banda 2 de la bordura din cauza canalelor, gropilor si denivelarilor), la central ditamai depresiunea, str Independentei ca dupa razboi, in cartierele de tineri si slobozia noua, dezastru! Pai cu asa o experienta nefasta chiar nu inteleg propunerea ta, sa ne cerem scuze! Si sa-l mai laudam si pe primar pentru ca ar putea sa rezolve o problema minora pe care oricum o are in fisa postului si pentru care incaseaza lunar un salariu de peste o suta si ceva de milioane de lei vechi? Chiar esti jalnic primare sau postacule de la pro. (tv bineinteles)
Dreptate pt toti:
(14 Iunie 2019, 20:49)
Salut am o propunere : Daca aceasta societate face lucrarea bine si rapid toti cei care jignesc isi vor face auzite scuzele.... OARE? Si il vor lauda pe dl primar si pe acel "barman"
Ion Ion:
(14 Iunie 2019, 16:46)
au fost singuri la licitație....dar să vedem și cum le fac la prețul licitat...având în vedere ca nu a participat nici o firmă locală chiar sunt curios.... de calitatea lucrării....ceva gen centru civic Slobozia cu iarba crescuta dupa un an in față la Prefectură , dale fără o linie dreaptă cu pantă unde a vrut meseriașul ....
Basculante cu #puiemsd:
(14 Iunie 2019, 07:25)
Bă,omulețu Neagu a văzut că se pot face bani.Ce a spus greșit?Dă-l dracu de bar(Glina!)cu 50 cafele si 10 sucuri!Psd ul a deschis cutia Pandorei:oricine,poate face bani!Esti tâmplar?Faci cosgiuge?Bravo!De mâine psd ul iti permite pe SICAP sa faci șosele!Exact!La denivelari pui talaș,ca la copârșeu!Se îndreaptă !
abc:
(13 Iunie 2019, 19:16)
Strada Unirii din Slobozia Noua este este asfaltata mai mult de jumatate iar strada Agricultori (fosta Cimitirului) este asfaltata pina la coltul cimitirului. Deci, in Slobozia Noua, domnul primar va asfalta o strada si un pic...
CETACEAN:
(13 Iunie 2019, 13:39)
Intii au betonat buzunarele conducerii primariei si daca mai ramine ceva si pentru strazi ,ca doar platesc contribuabili .
Șpagă :
(13 Iunie 2019, 12:58)
Au lăsat 10% ......