Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Daniela Necula, cea mai tânără polițistă a județului

Daniela Necula, cea mai tânără polițistă a județului

Ieșită de puțin timp de pe băncile școlii de la Câmpina, Daniela Necula se poate mândri cu noul ei statut. Este cea mai tânără polițistă a ju­dețului Ialomița! Este ajutor de șef de post la Gri­vița... În plus, în vreme ce ajută la prinderea hoților ori sanc­ți­­o­narea contravenienților, Daniela studiază Dreptul...

Polițista de la Grivița Deși abia a împlinit 20 de ani, tânăra are visuri mari... Daniela Necula este cel mai tânăr membru al Inspectora­tului de Poliție al Județului Ialomița! Este arondată la Postul de Poliție Reviga, fiind ajutor șef de post... În plus, studiază la Facultatea de Drept. Cu toate că are doar 20 de ani, oamenii cu care intră în contact sunt comunicativi. Deschiderea față de semeni reprezintă un atu pentru tânăra polițistă, Daniela integrându-se cu ușurință în comunitate. Bătrânii vin și îi spun problemele... «Știți cum este la țară... Poliția se ocupă de toate! A fost furată o găină, la Poliție! A căzut acoperișul unei case, tot la Poliție... Mie îmi place să vorbesc cu oamenii... Le știu cam toate problemele! Mă privesc cu mândrie și respect, chiar dacă am doar 20 de ani...» susține Daniela Necula. Revenind, în urmă cu 7 luni, tânăra polițistă a absolvit Școala de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina. De curând, tânăra s-a înscris la Facultatea de Drept... «Nu mă opresc aici! Îmi doresc să avansez. Sunt dornică să învăț lucruri noi. Cât despre viitor, îmi doresc să fie unul strălucit... Peste câțiva ani, sper să fac parte din Corpul Ofițerilor! Îmi doresc foarte mult să ajung să lucrez la Direcția de Operațiuni Speciale... Din punctul meu de vedere, femeile au mai mult curaj decât bărbații... Cât despre calități, autoritatea în fața oamenilor, pasiunea pentru munca pe care o depun ori corectitudinea este ceea ce conturează imaginea unui polițist dedicat. Așa cum sunt eu!» susține Daniela Necula.

15 Iunie 2019, 14:20 (4722 vizualizări - 35 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Nicol:
(24 Iunie 2019, 15:09)
*ca provii
Nicol:
(24 Iunie 2019, 15:08)
Traiane, se vede ca din sursa campina: "alceva"... Oricum, ma bucur ca ai fost acolo cand colegele alea ale tale au avansat facand "alceva". Asa sunteti toti de acolo, martori invizibili
Traian:
(20 Iunie 2019, 02:56)
@Traian m-ai dibuit nebunule ca sunt absolvent de scoala agricola,ajuns om cu cascheta la apelul bocancilor din sursa campina. Sti ce zic io se adevereaste,daca fata este gospofina,creste. Daca are proptea iar creste. Cu cartea nu merge avansarea decat daca stie sa faca si alceva. O sti fata sa cante,o sii sa adune floricele.Dupa masca nu la subofiteri cu doua carpe pe umar.
@Traiane:
(19 Iunie 2019, 23:06)
Dupa cum scrii, nu ti-a mers cu cartea..
Traian:
(19 Iunie 2019, 21:30)
Lati-0 ba sa simta gustul spagilor dupa aia criticati fata. Lasati-0 ba sa simta mirosul carni crude, dupa aia sa spuneti daca este buna sau rea. Nui stopati visele. Fato asculta ce zic, ai proptea cresti, esti gospodina, cresti, faci jaloane, cresti. Doar cu cartea nu merge in politia ialomiteana. Ia legatura cu colegele imbatale ca sa-ti povesteasca visele lor. Vezi tu cand ai sa te faci rea precum cainele.
Petre:
(19 Iunie 2019, 16:13)
@augustu de nota 3! Unii polițiști au doar tupeu, nesimțire și semințe de scuipat in fața blocului...Dacă tăceai, nu stârneai atâtea păreri contra ta! Pe cine ascunzi tu?!
Gicu:
(19 Iunie 2019, 16:01)
Vânosule, augustu! Ești polițist sau jandarm? Nu cred, fiindcă scrii prea corect ortografic... Ești vreo Licențiată la SH, cu bărbat plin de bani....
Ștefan:
(19 Iunie 2019, 15:54)
@augustus. E țara plină de alde ROBI la poliție, pompieri, jandarmi, agenți de pază. Măcar de-ar prinde țânțari, vara și ar împrăștiați antiderapante, iarna. Cu sporurile aferente la salarii...
Silviu:
(19 Iunie 2019, 15:49)
@augustu...lu pește! Cu o floare nu se face primăvară!
@Nicoresti:
(19 Iunie 2019, 14:10)
Intra, bre, in politie si arata romanului ce inseamna"vana, motivare, ales nu cules" etc. Gradul de civilizatie al unor ialomiteni  nu trece de genunchiul broastei dar sunt pretentiosi, nene, ca pana si visul de normalitate al unei tinere politiste ii enerveaza..
augustu`de nota 10:
(19 Iunie 2019, 13:30)
D-l(d-na) Nicoresti, la ce vana va referiti? Pompierii au destula vână, atunci cand merg la diverse interventii: foc, descarcerare, salvat vieti in urma accidentelor rutiere, scos puradei din fantani, haznale, etc. - au vână cum nu avem toti la un loc. Băieții în albastru au avut un altfel de vână anul trecut, au fost prea vânoși în fața bătrânilor, copiilor, tinerilor care isi strigau nemultumirea. Cred ca trebuie sa te referi la vâna care au avut-o cei doi politisti de la rutiera, care au avut curajul sa-l amendeze pe don magistrat, ala de mergea cu viteza nelegala prin localitate, fara ITP la masina, care i-a intimidat, facand presiuni asupra lor, amenintandu-i si carora chiar le-a dat amenda 5000 lei. Astfel de vână ar fi bine sa aiba d-ra politist, sa fie corecta si sa aplice legea in mod egal pentru toti, indiferent de clasa sociala, functie, etc. Sa-l ardă si pe primar, dar si pe seful ei, daca ii prinde afumati la volan! ...cu furatul e mai greu, ca au mana libera primarii sa cumpere panseluța cu 1 mil/bucata
Nicorești:
(19 Iunie 2019, 11:27)
Vrem polițiști, jandarmi și pompieri de-adevăratelea! Cu vână, cu motivare, aleși, nu culeși! Biata fetiță, să-i dea Dumnezeu sănătate!
habarnistu`:
(19 Iunie 2019, 10:59)
Nu pricep ce vreti oameni buni! Vreti ca politist profilul militianului care te oprea ca "asa vrea muschii lui" si daca erai in regula tot iti gasea ceva? Doriti pe vreunul din lotul cu spagarii de la circulatie de acum cativa ani? Il vreti p`ala de bea cu interlopii in bora? pai astia "barbati nene", nu o fata tanara, neatinsa de mana lunga a coruptiei si a metehnelor vechi. Credeti ca daca e un scandal in localitate sare ea in mijlocul infractorilor ca in filmele cu karate kid? pentru asta sunt trupele speciale (si chiar aia de la J, care ar trebui sa fie antrenati, nu sa dea cu gaz in copii). Lasati tinerii sa inceapa de undeva, poate mai scapam de metehnele de militieni batrani! Succes copila si nu te lasa influentata de presiuni venite de la primar, partid, sefi, oameni importanti ai locului, etc.
Maria:
(18 Iunie 2019, 09:36)
Lăsați fata să descopere tainele meseriei! A învățat, acum vine practica....! Nu e nimic senzațional să fii curajoasă ca polițistă în acest județ.
Sancio:
(18 Iunie 2019, 05:19)
Lăsați fata să descopere viața, nu-i nimic senzațional din ce a făcut până acum,totul e normal, a învățat si are un loc de muncă, senzațional ar fi dacă ați face un articol despre tinerele absolvente de prin primării, prefectură, consiliul județean... da' acolo e greu cu investigația, cu jurnalismul independent si in slujba aflării adevărului..