Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Sunt un om normal care este membru al unui partid politic!»

Viorica Corbu, membru PLUS Ialomița

«Sunt un om normal care este membru al unui partid politic!»

Viorica Corbu este directorul de sucursală la singura firmă de asigu­rări cu capital exclusiv românesc. Și membru PLUS de când l-a des­co­perit pe Vlad Voiculescu... Iar prietenii spun că e responsabilă și că te poți baza pe ea. Pentru un om normal, pare de ajuns. Pentru un membru de partid însă...

Un PLUS de normalitate
Membrii de partid de azi sunt politicienii de mâine. Vorace, lipsiți de scru­pule, gata să înghită broasca aia râioasă pe burta goală, dimineața... Viorica Corbu nu e nimic din toate!
-De ce ești membru PLUS?
-O parte din vină o poartă Vlad Voi­culescu. Am rezonat cu el. M-am în­dră­gos­tit de ce face pentru alții, nu pentru el...
-Vlad Voiculescu e o excepție care nu confirmă regula. Restul sunt la fel... Restul suntem la fel!
-Nu e chiar așa. În PLUS e altfel. Aici oamenii nu vor pentru ei, vor pentru ceilalți!
-Asta e idealul, utopia... Realitatea este întotdeauna diferită!
-Realitatea e aia pe care o construim noi! Nu sunt o naivă. Văd ce se întâmplă în jurul meu... Uite un exemplu banal. Am un loc de casă la țară. Am căutat săptămâni pe cineva care să aibă grijă de locul ăla. Să curețe buruienile... Mecanizat, nu cu sapa. Am sfârșit prin a-l curăța eu. Dar asta nu mă îm­piedică să încerc mereu. Și să cred că noi, oamenii, putem fi buni dacă ni se oferă un exemplu. Iar PLUS este un exemplu!
-Mai degrabă o întâmplare. Rezultatul unui val norocos așezat sub placa de surf politic a lui Cioloș...
-Nu există întâmplări în politică. Pentru că partidele apărute ca rod al unei conjuncturi, cum insinuați dumneavoastră, dispar repede. Dar Alianța USR-PLUS crește. Iar PLUS Ialomița se maturizează.

Vio nu vrea nimic
Viorica Corbu are 35 de ani, un copil de 8, e măritată... Și stă undeva pe strada Mihail Sadoveanu. Iar când se plimbă pe strada ei își amintește că până mai ieri nu a fost nici membru de partid și nici res­ponsabilă directă pentru procentele obținute la Slobozia de Alianță.
-Ca să ajungi la Putere trebuie să minți. Iar o dată ajuns acolo începi să furi... Aceasta este eticheta publică a politicianului, asta e percepția publică...
-Știu. În perioada campaniei oamenii pe care i-am cunoscut m-au întrebat ce caut în politică... Le-am spus ce spun și acum. Trebuie să schimb ceva. Pot să schimb ceva. Vreau să schimb ceva. Acum!
-Mai crede cineva?
-Cred eu. E de ajuns! Tot în campa­nie, îmbrăcați în tricourile Alianței, am auzit în urma noastră strigându-se: «hoților!». Nu condamn pe nimeni. Știu ce cred oamenii... Și eu am crezut până acum la fel. M-am lăsat măcinată de această ură împotriva politicienilor, împotriva sistemului, a administrației... Apoi am decis să fac altceva. Și am intrat în viața pu­blică.
-Pentru ce? Ce ai schimba mâine pe strada ta, dacă ai putea? În cartierul în care trăiești, în oraș?
-Totul! Și în fiecare zi câte puțin. Întâi aș desființa mesele din parcul de lângă mine, pentru că acolo stau oameni care beau țuică toată ziua. Apoi aș îndrepta strada, pentru că a fost asfaltată prost. Apoi aș face locuri de joacă pentru copii... Adevărate, pentru că și copiii din cartiere merită mai mult. Apoi aș accesa fonduri europene pentru investițiile alea edilitare. Iar între timp aș reveni asupra deciziilor de a face străzi  cu sens unic la Slo­bozia. Au devenit un risc real de accidente...

Și oamenii normali visează
Când nu e om normal, Viorica Corbu vrea fonduri europene pentru Slobozia. Vrea o viață administrativă asanată de funcționari incompetenți. Și vrea un județ nou, ca în cărțile cu poze. Îi reamintim că a întârziat și că Primăria Slobozia a accesat deja fonduri europene.
-Primăria Slobozia are 11 proiecte care vizează accesarea de fonduri europene...
-Da, poate că are. Dar ele nu sunt productive! Nu au adus nimic și mă în­doiesc că vor aduce. Banii ăștia europeni trebuie folosiți pentru a produce alți bani. Nu trebuie să fii economist ca să înțelegi asta...
-Dacă ai putea alege un post în administrația publică, care ar fi el?
-Nu m-am gândit niciodată. Nu îl vreau! Cred că am competențe administrative, gestionez o rețea de brokeri la nivelul întregii țări... Dar nu-mi doresc asta. Activez în PLUS pentru ceilalți, pentru colegii pe care îi am și cei pe care îi voi avea. Nu vreau nimic pentru mine! Dar îndrăznesc să spun că vreau totul pentru orașul în care trăiesc...
-Povești... PLUS Ialomița e doar un nucleu. Nu poate obține nimic cu adevărat, d-apoi totul pentru oameni...
-Da, așa e. Dar este nucleul de la care a plecat schimbarea politică în județ. Iar la Slobozia vom fi cei cu ajutorul cărora oamenii pot schimba pentru prima dată în 30 de ani puterea politică actuală. Nu e tocmai puțin pentru un nucleu, nu-i așa?!

16 Iunie 2019, 08:25 (2404 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


plush valor:
(19 Iunie 2019, 09:00)
competente de administrare nascute din vasta experienta de gestionare a unei retele de brokeri, adica centralizarea vanzarilor (borderou). Hahahaha! Poate ca si competente digitale, adica navigare internet si plasare comenzi online:)))
Dar cu vanzarea de produse care nu functioneaza, cum ar fi RCA-uri la firme care nu platesc despagubiri cum este? Cum a fost sa faci bani din comisioane la asiguratorii falimentari pe spatele naivilor?
Ana Lugojana:
(18 Iunie 2019, 17:01)
Rezultatul"fantastic"obtinut de plus nu are meritul celor de la plus".Clar!Alegătorii au votat altceva decat ciuma rosie.Adica alta nenorocire,nu va imbatati cu apa rece!Aceasta doamna parca face reclama la femeia fara buze,sa fie cu iertare!Fizionomia acesteia nu inspira nimic bun pemtru altii,biata de ea fiind avida,lacoma si doar pentru ea.Un ciolanas,doar doar sa ii arate lu barba-su ca ii incap un set de"cojones"in tanga !Atat.Specialitatea in asigurari nu confera dibacia si golanismul politicii.Apoi,psd istii vor aduce in scena o bunaciune ce va fi contra candidata managerei de brokeri si sa vezi voturi gen"udrea"!Psdista cu botul de rata,cracii de 170cm,silicoane "D" si sa vezi voturi! Ca ai dracu aia de beau la bancuta sunt beti dar multi si toti au avut in vestiar poze cu gagici goale!Asa ca V.de la plus,fuguta la botox,silicon si"cuafor"!
Plus valoare. Nu +Vio:
(18 Iunie 2019, 07:58)
Mihai,esti uimitor de intuitiv!La sah,table ori miuta.In rest...Am scris din remarca politicianului ce vrea sa devina V,care se pare ca are orizontul nitelus cam strans.Banca de la bloc,parcul de langa bloc,strazile cu sens unic ce o inconjoara pe ea si cam doar pe ea...Cu un balon cu aer cald,poate vedea si anvergura orasului.Are experienta in managementul persoanelor prin reteaua de asigurari. Nu zau? Prin mail? Telefon? Alea se numesc proceduri de urmat tanti Vio!Gestioneaza o retea de brokeri! Ohoooo,usor cu gestiunea doamna manager ca angajatii obedienti nu inseamna votanti.Spor cu Mihaita,ca sustinator si forta in asigurari!Sa vina"malaiul",ca e nasol fara bani la salteluta!
Mihai G:
(17 Iunie 2019, 07:45)
Plus valoare, mirosi a alcool prietene.A alcool baut pe bancuta din fata blocului. Nu'ti fie frica! O sa ai unde sa bei si sa iti dai cu parerea in continuare.Sunt sigur ca poti fi inventiv. Vio! Mult succes!Romania are nevoie de oameni ca tine.
Un cetatean:
(16 Iunie 2019, 22:52)
In fiecare seara orașul e învăluit in fum de gunoi,dc voi nu faceti un articol despre asta si jigodiile care ar trebui sa ia măsuri sa pună mana la treaba ca si ei trăiesc aici.
@Plus valoare..:
(16 Iunie 2019, 17:45)
Ai dat-o in bara: pe plaiurile noastre se bea nu de 25 de ani ci de vreo 2500 de ani. Istoria ne aminteste de regele dac Deceneu care a pus sa se distruga viile pt a mai reduce din betiile vajnicilor  locuitori..
Plus valoare. Nu +Vio:
(16 Iunie 2019, 15:32)
Viorico deja ai dat-o'n bară!Ai desfiinta bancile ca beau oamenii tuică? Politica e anverguta,nu sa te ridici din scaun,ca ai auzit o injuratura in parc.Lucrurule se fac metodic.Probabil se beau fiindca asa functioneaza Romania de peste 25 de ani,Viorica.Asfalt pe strada ta si parcuri.Exact asta a facut politica romaneasca-a sifonat bani cu sali de sport,asfalt si fonduri europene.Viorica,sigur nu porti tricou cu psd pe sub sutien?? Localitatea ta, tara ta are nevoie de multe,nu parcul si aleea de langa blocul tau.T ai gandit sa te faci șefa de asociatie de locatari? Ai fi mai aproape de visele tale.Sigur.Viorica,stai jos,nu primesti absenta dar ai nota 4.Pa pa!