Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Fundata lui Nicu Păvăloaie

Viața politică la țară

Fundata lui Nicu Păvăloaie

bonus: Mare e grădina PSD

Nicu Păvăloaie este consi­lier local PSD la Perieți. Joi, 6 iunie 2019, a fost exclus din filiala PSD Fundata de către Marian Gheorghe Mustățea, viceprimarul comunei, din cauza rezultatelor slabe la alegerile europarlamentare la... Fundata! Nicu Păvăloaie susține că viceprimarul îi face astfel loc următorului pe listă, Mircea Răducanu, pentru cei 500 de lei cât reprezintă plata indemnizației lunare de ședință: «Sunt „fomiști“ care așteaptă banii ăia ca pe altceva... Mie nu-mi trebuie, nu i-am dus niciodată acasă! Am făcut cu ei ce a fost nevoie prin sat, că de-aia ne-au votat oamenii, să lăsăm ceva în urma noastră...».

Omul sfințește locul Nicu Păvăloaie are 72 de ani și pensie destulă că a lucrat la Combinat, la Slobozia. În 2012, când a intrat în PSD, a zis să facă și el ceva pentru satul lui, pentru Fundata. Până prin 2016 n-a prea putut, că fără funcție e greu. În 2016 însă a fost ales consilier local pe listele PSD. Și de-atunci și până joi, 6 iunie 2019, a făcut ce a știut el mai bine ca să fie în regulă comunei și satului în care trăiește. În Consiliu mai mult singur, că ai lui n-au vrut să-l sprijine... Iar în sat cu ajutorul oamenilor și al domnilor de la Slobozia, că la Fundata și-au luat case oameni cu dare de mână. Așa a apărut centrala termică pentru biserică, coșurile de gunoi sudate cu mâna lui, băncuțele din cimitir pe care au stat anul ăsta oamenii în Duminica Tomii... Și câte toate, că Nicu Păvăloaie nu le mai numără demult. Numai că joi, pe 6 iunie a.c., avântul lui s-a frânt. «Cică m-au dat afară din cauza rezultatelor slabe la Europarlamentare... Dar eu am avut 39 de voturi, la fel ca la locale! Adică au ieșit pentru PSD aceiași oameni. Eu știu de ce m-au dat afară... Ca să-i facă loc lui Mircea Răducanu, că e următorul pe listă... Sunt „fomiști“ care așteaptă banii ăia ca pe altceva. Mie nu-mi trebuie, nu i-am dus niciodată acasă! Am făcut cu ei ce a fost nevoie prin sat, că de-aia ne-au votat oamenii, să lăsăm ceva în urma noastră... Eu am strâns pentru centrala de la bise­rică 86 de milioane de-alea vechi... Am cumpărat căpriori, ciment... Până și pensule. Și toți mi-au dat bani, n-a contat cu cine votează. Nu m-au ajutat pe mine, au ajutat satul să ne fie mai bine...».

Politica PSD la Perieți Ca să nu fie dat afară de colegii de filială, Nicu Păvăloaie a fost la Slobozia, la partid, cu jalba-n proțap. L-a primit Pavel la județ, l-a primit Moraru la Consiliu... Ba, Moraru, când l-a văzut așa  palid și supărat, a chemat secretara să-i ia tensiunea, l-a obligat să bea un pahar de apă și l-a obligat să stea jos până se liniștește. Și toți i-au promis că-l ajută, chiar și domnul Gae de la ALDE, partidul de unde e primarul Adrian Merlea... Dar nu l-au convins pe vice, că «are mintea odihnită...». Ba, vicele, când l-a aflat, i-ar fi spus textual: «Am auzit că te-ai dus la Moraru. Te-ai dus degeaba, că și ăla e pe făraș, ca tine...». Și uite așa a ajuns Nicu Păvăloaie fără partid și fără funcție... Nu-i pare rău nici de una, nici de alta, că pe el tot așa îl cheamă. Dar îi pare rău de sat, că acum nu mai poate să-l reprezinte în Consiliul Local. «Nu-mi pare rău, pe onoarea mea! Mai ales că mi-a spus Pavel să stau liniștit, să aștept hârtia de excludere și să o contest... Apoi o rezolvă el! Ăsta, vicele, că sar de la una la alta, ajunsese să mă urmărească și când mă duceam la meci... Cică mă duc cu primarul și trădez cauza. Într-o zi m-am enervat și l-am sunat: „Auzi, bă Mustățea, vezi că mă duc la mort, la priveghi. Îmi dai voie, că vine și primarul?!“». La plecare, Nicu Păvăloaie ne plimbă prin sat și ne-arată... Dispensarul, de unde l-a alungat Pârvu de la PNL pe doctor și pe care-l păzește până le-o veni mintea la cap, grădinița unde le-a făcut copiilor toalete înăuntru, să nu mai facă la olițe, biserica cu centrala cea nouă, parcul și coșurile de gunoi ieșite din mâna lui, cimitirul... Apoi oftează și spune obidit: «Să-mi facă ei rușinea asta la vârsta mea. Păi, ce, le iau cu mine?».

Mare e grădina PSD
Contactat telefonic, viceprimarul Marian Gheorghe Mustățea ne-a de­clarat: «Nu am ce să comentez! Este ho­tărârea organizației locale... A fost exclus din motive de etică. A trădat, a umblat pentru alt partid prin sat... Eu sunt liderul de partid, de organizație! Nu îi contest munca gospodărească. Dar a greșit, puteți să întrebați în sat... Oricum, are posibilitatea să conteste și, dacă i se dă dreptate, să revină...». Consiliul Local Perieți este format din 4 consilieri PSD, 3 ALDE, 2 PNL, 3 ai Partidului Ialomițenilor și un independent. Decizia lui Marian Gheorghe Mustățea i-a nemulțumit atât pe consilierii PSD-ALDE, cât și pe cei ai Opoziției. Este de așteptat ca la următoarea ședință a Consiliului Local, consilierii să uite de politică, să se coalizeze și să ceară schimbarea din funcție a viceprimarului Gheorghe Mustățea. Vom reveni cu amănunte!

17 Iunie 2019, 11:15 (2320 vizualizări - 15 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Opus:
(19 Iunie 2019, 22:38)
Vicele este Pnl-ist vopsit in Psd-ist,Nașu să trăiască.Un om mai pervers mai rar.Se duce de unde a venit și unde are mai mare succes,turnindu_si colegii
@cornel:
(18 Iunie 2019, 19:36)
Corneleee ! tu esti Victore? ca nu te vad bine. Te simti cu musca pe caciula, pt ca si tu ai umblat pt altii in campania asta? Zi, cum umblai tu pe la prietenasii tai sa-i faci 200-300 voturi lu Neacsu....

L:
(18 Iunie 2019, 13:12)
Măi ,Cetățean ,nu mai comenta ca esti un analfabet,de cand te stiu nu ai scris niciodată gramatical,dupa cum scrii asa si vorbesti
PSD ist:
(18 Iunie 2019, 09:34)
Daca a fost acordul dl.presedinte Pavel consider ca e foarte grav. Daca este asa...chiar nu mai putem emite pretentii ca PSD este organizatia ptr.oameni ci pentru anumiti oameni- o grupare de interese. Ce se ntampla dle? eu nu mai inteleg nimic. In loc sa apreciezi un om capabil, sa te bucuri ca prin el poti sa atrtagi alti oameni capabili, adica chiar pe dl.Primar pe care ALDE il mazileste ptr.a l inlocui cu o femeie care a creat nemultumire in tot spitalul, adica a facut ca PSD sa piarda niste voturi. ptr.Ca nu are respect fata de oameni...
Concluzia: au ajuns la putere si s-au smintit de tot. 
Sper totusi ca Marian Pavel sa fie om rational, obiectiv si sa promoveze oameni dupa capacitati nu dupa buzinar. Altfel,...atentie!!!!

Mustață :
(18 Iunie 2019, 00:42)
Am avut acorful lui Pavel
PSD ist:
(18 Iunie 2019, 00:00)
Organizația nu mai e ceea ce eu speram. Indivizi semianalfabeti sau daca sunt f.instruiti toti au o ceva specific: lipsa de cinste. Multi gandesc ca mine. Am crezut ca daca a venit Pavel M.lucrurile se schimba. În partid am auzit vb.: daca era cu Neacșu ce sa schimbe? Uitați ce persoane conduc instituțiile. Ne debarasam de oameni buni ca devin amenințări. Dle. Presedinte haideți dle odată sa punem punct la prostia asta. Nu o sa mai vot3ze lumea ca s a mai trezit. Fiti om cu judecata. La Perieti- Fundata: pavaloaie e un simbol de caracter si omenie. Omul nu a facut politica ptr.el. luati aminte voi cei care va dati mari PSD iști. Asemănări mai degrabă cu interlopii tigani. Atentie dle. Presedinte. Atentie!!!!
Cornel:
(17 Iunie 2019, 21:14)
Avem pretentii de la Marian Pavel. Rușine domnu președinte
Narcis:
(17 Iunie 2019, 21:13)
E stilul pesedist să dea oamenii afară
Stela:
(17 Iunie 2019, 21:11)
Lucrurile nu au luat.o razna di cauza primarului ci a PSD ului care l.a mazilit mișelește pe Pavaloaie. Primarul nu este interesat de jocuri politice. El nu este nici președinte al ALDE Perieti
Perietean:
(17 Iunie 2019, 19:54)
Lucrurile au luat o razna in comuna. De cand primarul este cu adevarat primar.au început să iasă la lumina relele politice. Oamenii de calitate se unesc.insa. succes.
Stela:
(17 Iunie 2019, 18:44)
Pavaloaie este cel mai bun consilier PSD din tot județul
Cetatean:
(17 Iunie 2019, 18:14)
Asta mergea la instituțiile publice și tipa la funcționari ca el e consilier , e psdist și vine din partea lui moralu, din partea dnei iancu, contrabanda la fundată și cerea rezolvare pe loc , chiar cind ce cerea nu era legal !
Buzercea:
(17 Iunie 2019, 17:01)
D_l a fost si la pdl,la trădat pr unu care era la lupte sau box,tradeaza si psd ? Tare baba,e jmecher,acu e cu alde?
Rodica:
(17 Iunie 2019, 16:48)
E posibil să scăpăm de viceprimar? Jos cu el.Il sapa pe primar. Am auzit eu prin sat.
PSD ist:
(17 Iunie 2019, 13:36)
Mai oameni buni ce au facut nebunii din PSD. Si au bătut joc. Au luat-o razna de tot. Nu mai au simtul masurii.puterea ia inebunit. Eu sunt uluit de ce e in partidul ptr.care limitez din 92. Asa ce va nu am mai pomenit. Bai da toti chiar toti ati ajuns sa fiti nemernici? PSD trb.sa fie partidul oamenilor de rand. A ajuns partidul golanilor pe toate nivelurile. Unde am ajuns? Felicitări ptr. atitudine dl. Pavaloaie. Demnitatea este ceea ce ne reprezinta ca oameni.