Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Peste 300 de copii din Țăndărei nu merg la școală

Statistică îngrijorătoare

Peste 300 de copii din Țăndărei nu merg la școală

Sărăcia ține copiii din Ialomița departe de Educație. La Țăndărei, de exemplu, peste 300 de copii cu vârste cuprinse între 3 și 18 ani nu au fost niciodată la școală. Cei mai mulți dintre ei locuiesc în Cartierul Strachina din oraș, zona cu cel mai ridicat nivel de sărăcie. Autoritățile locale au în plan școlarizarea acestora prin transformarea unei foste școli într-un Centru Educațional.

Cartierul în care copiii nu merg la școală
Strachina se deșiră încă de la intrarea în orașul Țăndărei, dinspre Slobozia. Construite în stil «american», casele controversate ale romilor din Cartier ascund însă adevărate drame... Bordeie dărăpănate, străzi desfundate, câini maidanezi și... copii! Mai mari, mai mici, cu fețele murdare sau despuiați, acești copii reprezintă sufletul acestui loc al pierzaniei. Mulți dintre ei nici nu știu cum se numesc, iar cuvântul «școală» nu le trezește nicio emoție. «Unu, doi, patru...» așa știe să numere, folosindu-se de de­gete, un băiat de aproape 10 ani, ce sprijină gardul casei în care locuiește împreună cu bunicii. Nici el și nici prietenii săi de joacă nu au fost niciodată la școală. Iar ca ei sunt peste 300 în tot Cartierul... Tulburătoarea cifră se regăsește într-o statistică oficială realizată de autoritățile locale, la îndemnul unor ONG-uri care militează pentru reintegrarea în sistemul românesc de Educație a copiilor care nu au fost niciodată la școală. «Avem destul de mulți copii care nu au fost niciodată la școală... Ei sunt copiii orașului nostru, in­diferent cărei comunități aparțin și trebuie să-i sprijinim! Este dramatică situația lor, tocmai de aceea trebuie să-i înțelegem și să-i ajutăm cu tot ceea ce au nevoie...» a explicat situația Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Centrul Educațional care schimbă destine
În urmă cu aproximativ 10 ani, în Cartierul Strachina a existat o școală. Re­ducerea efectivelor de elevi a determinat Ministerul Educației să ia decizia desfiin­țării ei. Astăzi, fosta instituție de învăță­mânt este nefuncțională, dar autoritățile locale speră să o transforme într-un spațiu unde copiii neșcolarizați să poată învăța să scrie și să citească. Au conceput chiar și un proiect în acest sens... Fondu­rile ar urma să ajungă la Țăndărei în baza unui parteneriat pe care repre­ze­ntanții Primăriei Țăndărei vor să îl încheie cu autoritățile din Norvegia. Ceea ce-și dorește administrația locală să rea­lizeze este un Centru Educațional, dotat cu cele mai moderne materiale didactice, astfel încât copiii care nu au mers la școală să prindă drag de Educație. «Sperăm să reușim să realizăm acest obiectiv pe care ni l-am propus. Avem un proiect și dorim să accesăm o finanțare prin intermediul fondurilor norvegiene... Acest Centru Educațional pe care dorim să-l realizăm este creat cu scopul de a-i ajuta pe acești copii să poată avea acces la Educație. Poate, în acest fel, unii dintre ei vor reuși să meargă mai departe, să devină oameni care să conteze în societatea de astăzi!» a mai spus Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Dispensar modern Pe lângă grija pentru Educație, autoritățile locale din Țăndărei fac demersuri și pentru a îmbunătăți sănătatea cetățenilor. Astfel, în zona unde a funcționat fosta școală din Cartierul Strachina, Primăria Țăndărei a reușit să obțină fonduri pentru modernizarea punctului sanitar amenajat aici. Banii sunt acordați printr-un program cu finanțare europeană și au ajuns la Țăndărei în urma parteneriatului pe care admi­nistrația îl are cu Grupul de Acțiune Locală la care localitatea este arondată. «Va fi unul dintre cele mai dotate dispensare pe care le avem aici în localitate. Pe lângă mobilierul adecvat unui astfel de spațiu, fondurile ne vor permite să achiziționăm și aparatura medicală necesară funcționării în cele mai bune condiții!» a explicat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei. Valoarea estimativă a proiectului este de 38 mii de euro.

17 Iunie 2019, 07:55 (1841 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Dispensar modern în Cartierul Strachina din Țăndărei
Hoțul care a terorizat Cartierul Strachina din Țăndărei, trimis în judecată de procurori
Anchetă internă la Poliția Țăndărei

Comentariile cititorilor:


Toto:
(18 Iunie 2019, 04:59)
Scoala in Strachina cu dispensar a fost si inainte sa mute elevii la scoala din gară, dar era un loc de băut cafeau sau de fumat ptr asa- zisele învățătoare sau consilierele ptr igienă, lipitoare de afișe sau însoțitoare in campanie ale primaritei. Dacă băgați bani in tehnică și nu aveți oameni pregătiți demersul nu-i decât o furăciune.
Slobozean:
(17 Iunie 2019, 15:15)
Copiii lor sunt in strainatate, la sudii. Invata sa cerseasca, sa fure si mai nou sa sparga bancomate.
Noi vom continua sa dam fragi si mure la PSD, orice incerci sa zici Tandarene !
Giani:
(17 Iunie 2019, 13:55)
Ce le mai trebuie școală? Viloaie, mașini, valută! Sau cerșetorie! Sau amândouă! Școala nu mi e la modă!
Tandarean:
(17 Iunie 2019, 09:51)
Barbati câmpii. Alooo.acesti copii figurează în documentele primăriei. Asta nu inseamna ca ei si exista in cartier. Sunt afară cu părinții.la munca. Se cunoaște realitatea asta de ani si ani de zile. A trb.sa vina englezii ca sa se afle. Copiii figurează în actele primăriei dar cei mai mulți sunt afara. Nu e deloc rau sa se faca ceva acolo. E normal. Dar de ce abia acum? ...
infractori:
(17 Iunie 2019, 09:15)
Dragi autoritati cu salarii nesimtite si pensii speciale, daca copii rromi sunt lasati de izbeliste vor deveni INFRACTORI ! Ne vor da in cap pe strada vor fura vor omora si viitor lor e numai prin pucarii. Vinovatii morali pentru astfel de rebuturi sociale sunt numai autoritatile locale care ii folosesc numai ca aparat de vot, le dau mici sune ca ajutoare si ce e mai rau le musamalizeaza toate prostiile, ca deh Politia e in mainile autoritatilor !
Cum ramane cu zecile de jafuri din masinile oprite in trafic ? cum ramane cu sutele de apartamente si case sparte ? cum ramane cu zecile de crime si vieti luate de acesti NEEDUCATI ??   Are doamna Toma solutii ? NU are ca ea face ce ii dicteaza conducerea PSD.