Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

3 milioane de lei pe lună pentru asistații social din Ialomița

3 milioane de lei pe lună pentru asistații social din Ialomița

Potrivit datelor statistice oferite de Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, numărul asistaților social din județ a scăzut. Comparativ cu anul trecut, dintre cei 3493 de asistați social înscriși pe listele AJPIS Ialomița, doar 3082 au rămas în anul 2019. Doar două localități din județ figurează pe listă cu câte un beneficiar.

Săracul bogat În județul Ialomița, în ceea ce privește Legea 416/2001, privind venitul minim garantat, numărul beneficiarilor s-a diminuat considerabil. Dacă în anul 2018 erau înregistrate 3493 de persoane înscrise, anul acesta doar 3082 beneficiază de ajutorul social lunar. Astfel, suma totală alocată acestora este de 3226458 de lei pe lună. Inventariind statistic, loca­litățile cu cei mai mulți asistați social sunt Fetești, cu 300 persoane și Slobo­zia, cu 203 persoane. Su­mele alo­cate pentru aceste lo­calități sunt de 321901 de lei pentru Fetești, respectiv 213647 de lei pentru Slobozia. La polul opus se află localitatea Gheorghe Doja, cu un singur asistat social atât în anul 2018, cât și în 2019. Suma pe care o primea acesta a fost de 1704 lei pe lună în 2018 și 568 lei pe lună în 2019. Lista este completată de localitatea Coșereni, cu doi asistați social în 2018, suma alocată pentru cei doi fiind de 2698 lei pe lună. Mai mult decât atât, anul acesta, în Coșereni a mai rămas un singur asistat social, el primind din partea Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița suma de 568 de lei pe lună. Toto­dată, familiile care beneficiază de venitul minim garantat și au copii sub 18 ani pot beneficia și de alocație pentru susținerea familiei. Astfel, în anul 2019, la nivelul Sloboziei 244 de persoane beneficiază de alocația pentru susținerea familiei, iar Gheorghe Doja se află în «clasament» cu doar 6 persoane beneficiare...

18 Iunie 2019, 11:35 (1486 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Adevarat:
(18 Iunie 2019, 21:34)
Beneficiarii de ajutor social de la comune, primesc banii de la stat si muncesc  prin gospodariile alesilor( primar si viceprimar). Merg la muncile agricole ,taie lemne ,pescuiesc in folosul alesilor , sunt folositi in campania electorala ,merg la mitinguri, deci,nu mai ramane timp fizic sa presteze activitatile stabilite in planul anual de lucrari.
Ce mai trai si berechet pentru alesi mai vor si pensii speciale.
Rusine.....!
statistica minciunii PNL:
(18 Iunie 2019, 19:18)
sunt circa 166,000 de oameni total forta de munca disponibila in IL(intre 16 si 60 ani). Pe bune? 1.8%?!!! asta e problema lipsei de forta de munca? Penibil....
Cismar:
(18 Iunie 2019, 14:25)
Mulți dintre ei ar putea munci. Cei mai mulți nu vor că mai au și alte surse de venit. Prea mulți asistați social!
Vasile:
(18 Iunie 2019, 12:58)
Hai la munca sa muncim, da doamne sa nu gasim.