Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Marea surpriză de la Gheorghe Doja

Fotbal, Baraj pentru Liga a III-a

Marea surpriză de la Gheorghe Doja

7  ani au trecut de la ultima promovare în Liga a III-a a unei echipe ialomițene. Scepticismul s-a păstrat și în acest an, mai cu seamă că reprezentanta Ialomiței la baraj dă din nou piept cu campioana Ilfovului. ACSO Pantelimon a trecut drept favorită a barajului atât declarativ, cât și prin ce a scris presa sportivă. Recolta Gheorghe Doja a crezut în șansa ei și, astfel, jumătate din misiune a fost îndeplinită în meciul de sâmbătă, 15 iunie a.c., de pe terenul propriu, în turul barajului. Recolta a învins și a surprins multă lume. Promovarea nu a fost încă rea­lizată, dar sunt 2 goluri avans și șanse mari ca după meciul retur, dopurile sticlelor de șampanie să bubuie la Gheorghe Doja...

S-au desprins în partea secundă Sărbătoare locală la Gheorghe Doja, acolo unde echipa comunei triumfă în premieră în Liga a IV-a și, totodată, forțează promovarea în Liga a III-a, acolo unde de 7 ani echipele ialomițene venite din competițiile județene au interzis. Oaspeții, ACSO Pantelimon, constituie o echipă solidă, așa cum îi stă bine de ceva vreme ilfoveanului implicat în fotbal. Recolta se bazează pe experiența unor Toma, Scurtu sau Alexe, dar și pe dorința de afirmare a tinerilor. Antrenorul Grigore Țuican i-a trimis în teren pe: Petre-Voicu, Toma, Neagu, Andrei-Popescu, Țuican, Alexe, Vâlcu-Scurtu, Anton. Pe parcurs au mai intrat Tudor și Manea. Meciul a început în nota de dominare a oaspeților, care au reușit să introducă mingea în poartă. Golul a fost dat cu mâna, iar Maradona e unic și, prin urmare, reușita a fost anulată. Recolta a fost la rându-i periculoasă prin Anton, care nu a reușit să fructifice centrarea de pe stânga a lui Vâlcu și prin Scurtu care a lovit bara. Și în startul părții secunde ilfovenii au controlat meciul, dar ialomițenii s-au dovedit mai pragmatici și, în minutul 60, Ionuț Vâlcu a pivotat în careul mare și l-a învins cu un șut necruțător pe portarul advers.

Anton care dă goluri beton Momentul de uluială al oaspeților a fost speculat de atacantul Costin Anton care, când e vorba de fotbal, nu știe de glumă. Incisivul vârf s-a aflat la capătul unei acțiuni purtate pe dreapta. A pătruns printre doi fundași adverși și, rămas singur cu portarul, nu a iertat! Anton este unul dintre mulții jucători ai Recoltei Gheorghe Doja formați la Centrul de Copii și Juniori al Unirii Slobozia. Acum au șansa de a reveni în Liga a III-a și de a demonstra că locul lor e cel puțin la acest nivel. La 2-0, oaspeții au forțat înscrierea unui gol care să le facă în retur viața mai ușoară. De fiecare dată s-a opus însă bravul portar Petre. Și astfel fotbaliștii de la Recolta Gheorghe Doja au realizat după un retur de Campionat aproape perfect surpriza primei manșe a barajului. «În ciuda faptului că adversarii au în rândurile lor jucători cu experiență în ligile superioare, echipa noastră a crezut în șansa ei și am reușit să îi bucurăm prin această victorie pe toți cei care ne-au susținut de-a lungul întregului sezon! Ne dorim să mergem mai departe și să obținem promovarea dar, pentru aceasta, băieții trebuie să rămână concentrați. Oricum, acești copii au făcut un meci foarte bun și merită felicitați... Avem un grup de 20-30 de persoane care, alături de autoritățile locale, ne-au sprijinit și cred în noi. Cu toții ne-au asi­gurat că, în cazul promovării, vor rămâne alături de noi și împreună vom alcătui o echipă care să facă față nivelului Ligii a III-a!» ne-a declarat antrenorul Grigore Țuican. Meciul retur se va juca sâmbătă, 22 iunie a.c., orele 17,30, cel mai probabil în localitatea Pasărea.

18 Iunie 2019, 13:55 (2797 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Victorie amicală cu Ciulnița
Reunire cu multe nume noi
Grupa 2012 a câștigat «Summer Kids Cup»
ACSO Pantelimon-Recolta Gheorghe Doja 0-0
Încă mai au șanse!

Comentariile cititorilor:


Radu:
(24 Iunie 2019, 11:26)
Pai va da Slobozia 9 voi vorbiți de jucatori care nu știu sa stea in teren la unirea Slobozia este alta nivel
Gicu:
(22 Iunie 2019, 22:56)
Bravo Doja eu chiar sunt suporter Ciulnita si ma bucur ca intrati in liga 3.Poate anul viitor castigam si noi campionatul cine stie om vedea.Voi sa aveti un paecurs cat m-ai lung in liga 3.
Doja:
(22 Iunie 2019, 20:04)
Ia zi Suporter,și azi au jucat băieții de la Pantelimon la pariuri??
Guta :
(19 Iunie 2019, 22:19)
Ia mai suferi mai "suportere" fotbalist ofticat
Suporter:
(19 Iunie 2019, 21:57)
Suporter 2 nu are nici o legatura meciul cu Ciulnita si nici eu nu am nici o legatura cu Ciulnita, doar ca va doare adevarul, nu este normal sa câștigi un campionat cu jocuri de culise, nu conteaza cine castiga, dar sa fie pe corect cum cei de la doja cheltuie destui bani, asa cheltuie si ciulnita si munteni si adâncata, etc, dar pt echipa, nu ca sa faci jocuri murdare si sa te bucuri la final pe spatele altora, nu pe propriile tale forțe. Sa stii ca am fost la ambele meciuri cu Ciulnita si in ambele meciuri au fost mai buni decat Doja, dar in meciul din camp s au batut singuri ca ati dat 2 goluri pe 2 greseli grave, iar in finala cupei ciocul mic si joc de glezne sa ziceti mersii ca ați scapat doar cu 4 si nu cu vreo 7, plus ca nu a mai mers joaca lunga pe Scurtu si ce o iesii, v au cam dat ideiile peste cap baietii ăia de la Ciulnita, asa ca lăsați capul jos treceți peste, chiar daca stie tot judetul cum ati castigat campionatul asta si inca o data va doresc bafta la baraj, dar daca aveti norocul sa treceti de baraj, va dau un sfat, nu va duceți la liga 3 a, ca nu este de voi nici ca lot nici pe Zamfir nu il aveti, nici cu mlastina aia pe care voi o numiti teren nu puteti juca.
Eu:
(19 Iunie 2019, 18:39)
Pentru suporter! Ce sa faci cu ei la unirea? Pai la unirea când au jucat ei echipa a terminat pe cel mai bun loc de când s a reînființat! Cum poți spune cî a fost meci de pariuri atât timp când in minutul 5 Pantelimon a dat gol ! Și despre meciul de la Călărași de ce vorbești dacă nu ai fost acolo?daca tot spui ca doja a dat bani arbitrilor tot campionatului de ce nu arați dovezi? Îți spun eu de ce nu arați, pentru ca nu s a întâmplat chestia asta! Te rog frumos dacă tot ai adus vorba despre Zamfir Marian sa ne spui te rog câte meciuri a arbitrat echipa din doja in acest sezon și dacă adversara din acel joc s a plâns de arbitraj! Și cred ca e ceva normal ca in acest secol o echipa sa ofere arbitrilor o masa după meci indiferent de rezultat ! In loc sa ii felicitam pe cei de la doja ca au reușit aceasta performanța pentru județul nostru, care dacă stam bine sa ne gândim nicio echipa de la noi din județ nu a mai câștigat un meci de baraj( atenție, nu barajul, un joc măcar) stam sa ii acuzam de tot feluri de lucruri neadevărate! Ar trebui sa ii susținem, dar invidia este mare!
suporter 2:
(19 Iunie 2019, 14:51)
Bai suportere mai lasă ne și pe noi sa respiram ca de când i am bătut pe Ciulnița ați inebunit cu toții , in loc sa va bucurați și voi odata aruncați cu pietre , dacă era alta echipa din Ialomița la baraj și câștiga mai comentai tu acum ? Ești și tu fotbalist de tot te bagi in seamaa toate știrile legate de echipa din Doja ? Vezi ți de treaba ta acolo .
Suporter:
(19 Iunie 2019, 13:18)
Fan ce sa faci cu ei la Unirea, cand nu au valoare, daca aveau nu mai jucau fotbal la tara.Legat de meciul de baraj pe care Doja l a ''castigat'', trebuie sa fii orb sa nu iti dai seama ca au fost meciuri de pariuri, cele de la barajul de anul asta. De ex. Doja cota 6 la pariuri bate, alt ex Ulmu cu Carmen 3 3, cota de 6.50 la pariuri si asa mai departe.Baietii aia de la Pantelimon nici nu zici ca erau pe teren, nu se certau nu isi reprosau nimic la ''greselile copilaresti'' pe care le faceau, fundasul central s a accidentat in min 10 etc.Cand acelerau putin cei de la Pantelimon nu mai ieseau din 16 m Doja. In afara de Toma, Alexe si Scurtu si portarul la cateva faze care chiar au jucat, restul panamant, asa cu echipa asta din Pantelimon care a uitat fotbalul odata.Ce sa faci cu Tuican (ala din teren) ca a pierddut toate mingiile, nu a facut o recuperare, nimic, dar probabil a crezut ca poate umbla taicasu cu celebra conducere a celor din doja la Brigada de Arbitrii, cum au facut tot campionatul (bani la arbitrii, sprituri dupa meci, etc) sau l a vazut pe domnul Marian Zamfir in tribuna si a crezut ca arbitreaza el, ca tot este unu din oameni care a pus umarul la castigarea campionatului.Ca sa inchei, chiar le doresc bafta celor din Doja, dar exista posibilitatea sa isi fi adus aminte baietii aia de la Pantelimon de cum se joaca fotbalul PE TEREN, mai ales ca au buzunarele pline acum.
Fan:
(19 Iunie 2019, 01:26)
Pai da! La unirea slobozia nu erau buni acesti baieti : anton, alexe, radu, popescu, vilcu,tuican ! Dar ce sa faci cand unul ca Ionescu cu bacul luat la 51 ani si fara pedagogie care i-a facut vrei nu vrei sa se lase si sa aleaga alt drum! Pe motiv: "nu sunt buni de nimic".."ce sa faci ma cu astia?" Nu a avut rabdare cu ei, si-a adus jucatori si degeaba! Chiar imi doresc sa promoveze sa-i dea o palma celor care nu au avut incredere in ei!