Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

necruțătoare

Pe lângă calitățile recunoscute de denunțător cu acte în regulă, Don Juan cu pedigriu și banchez de ocazie pentru prietenii aflați la ananghie, Liviulică cu mașina mică este păzit non-stop de o firmă ce-și plantează oamenii fix în fața porții conacului. Acuma, noi nu știm exact de ce, dar ne putem imagina. Prima fantezie ar fi că badiguarzii din stradă sunt plătiți ca, în cazul în care vreun soț încornorat își permite să strice liniștea cartierului și să încerce escaladarea pârleazului în căutarea infamului cu Bentley închiriat, să reacționeze ca atare. Cea de-a doua fantezie, care nouă ne place mai mult, ar fi cea referitoare la presupusa descindere de la orele 6,00 fix, când ar exista posibilitatea ca procurorii ăia financiari din Germănica să fie din nou nelămuriți asupra sumelor nejustificate de Liviulică cu mașina mică. Cea de-a treia plăsmuire e bestială, căci imaginația unora e bogată și plină de violențe. Ăla micu’ din clanul de hailandări hoinari, prieten la cataramă cu Liviulică de douăjdeani și mai bine, proaspăt executat silit de același Liviulică, vrea să sară gardul. Într-o mână are sabia lui nea Gică (ce vremuri, ce dobânzi!) și într-alta securea lui Mihai Viteazul din față de la Select. Badigardul păzitor îl prinde din zbor de-un picior, hailandărul bătrân rămâne priponit în gard, în timp ce Liviulică apasă butonul de panică și dispare prin spate. Nea Titele, nea Titele, ce șerpi cu ochelari ai crescut la sân...

Și dacă tot eram în domeniul ăsta economic cu dobânzi constant în creștere (vine criza, v-am mai spus!), aducem în discuție inactivitatea celor ce au vrut să fie șefi și să aibă poza la panou. Căci, din ce în ce mai evident, polițiștii coordonați de ăla micu’ cu capre de respirau greu par depășiți de fenomenul încasărilor de surplus. Așadar, mai tragem un semnal de alarmă cu gândul că poate, într-un final, se apucă unii de treabă și studiază cu atenție fenomenul ce a revenit la amploarea din urmă cu cel puțin 10 ani...

Da, știm, așteptați amănunte despre Soarele administrației publice de la Amara. Despre El, Președintele ialomițenilor de pretutindeni. Din ceea ce am înțeles noi, s-au întețit întâlnirile cu Luceafărul politicii locale, purtătorul de mape cu cod COR Marian. Acuma, Farul administrativ ar fi spus că nu va face greșeala primarelui Mojo-fante de Slobozia. În sensul că va sta agățat de funcție și partid până spre final de mandat, înșelându-le vigilența și încrederea noilor corifei social-democrați. De fapt, asta s-a văzut și la ultima ședință, când «sistemul mafiot mizerabil» a fost identificat de gura Președintelui chiar în persoana lui Codrinel cu capul chel! Zău, să n-apucăm să ajungem la ușă...

Nenumărați șefi de deconcentrate din sistem așteaptă de săptămâni bune, cu dinții la gard, prevederile noului Cod Administrativ. Pesedeu’ lu’ tanti Veorica zice că o să apară în curând, în timp ce descentralizații noștri cred că transformarea lor în manageri de instituții va fi un proces lent și de durată. Revenind, același Cod Administrativ va avea o prevedere specială pentru nea Jiji, articolul în cauză invocând imperios pensionarea acestuia. Am zis!

Pe timpuri, că tot vorbeam de prefecți, când pentru funcția aceasta înaltă se luptau Alecsandru (cu cs!) și fostul primare de cătun-stațiune, Președintele ialomițenilor de pretutindeni s-a ridicat în două membre și a rostit răspicat: «Dacă mă puneți prefect, toți șefii de descentralizate vor da concurs!». Liniștea așternută în cadrul ședinței social-democrate a făcut ca Alecsandru (cu cs, v-am mai zis!) să fie nominalizat. Între timp, fostul primare de cătun-stațiune ajuns Soare al administrației publice locale a mai uitat din cele spuse la începuturi, numirile de care ar avea știință fiind pe bază de simbioze feisbuciste, priviri galeșe și servicii nocturne. Noroc cu prevederile din noul Cod Administrativ...

Lunga vară fierbinte a anului de grație 2019 a debutat în trombă pentru odraslele de edili în funcție. Așadar, pentru Vlădeni s-a strigat darul la Constanța, în timp ce Sărățeniul a acoperit fastuos Amara cu 40 de ospătari la 600 de persoane. Inventarul de nunți prevede, în scurt timp, Platoneștiul. Orientat spre Capitală, cu maneliști celebri și talente de Frățilești, lăstarul de edil așteaptă cel puțin 500 de oameni. Cu sau fără Rindea, paranghelia trece...

18 Iunie 2019, 15:25 (2629 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


ion:
(25 Iunie 2019, 09:48)
liviulica a ramas fara permis auto

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 19 Feb 2020
227 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Percheziții în Ialomița și Ilfov. Evaziunea fiscală cu achiziții intracomunitare, în vizor!

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice efectuează 15 percheziții domiciliare, în cadrul unei operațiuni pentru combaterea evaziunii fiscale în domeniul ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 09:05
(248 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

18 Februarie 2020, 18:20


Slobozia: Ordine de protecție provizorie pentru violență domestică

Polițiștii din Slobozia au emis marți, 17 februarie a.c., două ordine de protecție provizorie. Documentele au fost eliberate după ce două femei, victime ale violenței domestice, au făcut solicitări în acest ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 18:05
(112 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Peste 160 de kilograme de pește din specia caras au fost confiscate de polițiștii ialomițeni pe raza localității Țăndărei. Astfel, duminică, 16 februarie a.c., polițiștii, în timp ce patrulau pe DN2A în ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 23:05
(218 vizualizări - 0 comentarii)


4

Bordușani: Arestat pentru «act sexual cu un minor»

Vineri, 14 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:55
(190 vizualizări - 0 comentarii)


Un tânăr din Făcăeni a modificat data inspecției tehnice periodice la mașină

Sâmbătă, 15 februarie a.c., polițiștii au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN3B, din direcția Fetești către Chirana, condus de un tânăr, de 21 de ani, din Făcăeni. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:50
(196 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Șase șoferi, cu vârste cuprinse între 16 și 35 de ani, au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Alți ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:45
(128 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Urziceni și Manasia

Aproape 100 de polițiști ialomițeni au efectuat luni, 17 februarie 2020, pe raza municipiului Urziceni și a comunei Manasia 12 percheziții domiciliare. În urma acestora au fost ridicate 4 arme, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 22:40
(137 vizualizări - 0 comentarii)


8

Contractele de muncă cu timp parțial, în atenția ITM Ialomița

În perioada 13-23 ianuarie 2020, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind respectarea de către angajatori a prevederilor legale referitoare la încheierea, modificarea ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 16:05
(135 vizualizări - 2 comentarii)


9

AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agenției, care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 10:50
(131 vizualizări - 0 comentarii)


10

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

17 Februarie 2020, 09:10


Țăndărei: Minoră de 13 ani, apel fals la 112 sub pretextul de răpire

Zeci de polițiști și jandarmi s-au mobilizat joi, 13 februarie a.c., pentru a localiza o minoră în vârstă de 13 ani care a apelat, la orele 14,00, numărul unic de urgență pentru a anunța că ar fi fost răpită ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 16:35
(328 vizualizări - 1 comentariu)


12

Alexeni: Bărbat de 56 de ani, mort după ce a traversat prin loc nepermis

Joi, 13 februarie a.c., în jurul orelor 19,00, polițiștii Serviciului Rutier au intervenit pe raza localității Alexeni după ce un bărbat, în vârstă de 47 de ani, a accidentat mortal un altul în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 16:25
(209 vizualizări - 0 comentarii)


13
Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Accident rutier pe raza municipiului Slobozia, în dimineața zilei de joi, 13 februarie 2020. O mașină în care se aflau un adult și doi minori a intrat într-o țeavă de gaze. Pompierii Detașamentului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2020, 14:05
(383 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

Întrucât condițiile meteorologice s-au îmbunătățit, miercuri, 12 februarie a.c., în jurul orelor 10,00, s-au reluat căutările pe Brațul Borcea al Dunării, în zona localității Vlădeni, pentru cele două persoane ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 16:10
(455 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: Avarie la conducta de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Podgoriilor, din localitatea Fierbinții de Jos, județul Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 15:20
(189 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat de un autoturism

Luni, 10 februarie 2020, polițiștii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs pe DJ201, în localitatea Coșereni, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 16:10
(245 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 10 februarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii au oprit în trafic pe DN2C, pe raza localității Grivița, un autoturism condus de un bărbat de 63 de ani, din județul Mureș. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:50
(242 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Focare de pestă stinse oficial

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, în perioada 30 ianuarie-3 februarie 2020, la nivelul județului au fost stinse 17 focare de pestă ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:45
(280 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA Constanța ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 15:40
(251 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița/Prahova: Percheziții la persoane bănuite de contrabandă

Polițiștii specializați în Investigarea Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 7 percheziții domiciliare, în urma cărora au indisponibilizat peste 4300 de țigarete, 25 litri de băuturi ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2020, 16:40
(341 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Sâmbătă și duminică, 8/9 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza județului patru șoferi ialomițeni care au condus pe drumurile publice aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2020, 16:25
(286 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii au amendat cerșetorii

Duminică, 9 februarie a.c., polițiștii din Fetești au acționat pe linia prevenirii și combaterii parazitismului stradal, depistarea cerșetorilor și minorilor lăsați fără supraveghere, predispuși la comiterea ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2020, 16:20
(206 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

Miercuri, 5 februarie a.c., polițiștii din Jilavele, în baza unor activități pe linia depistării persoanelor urmărite și a celor care posedă mandate de executare a pedepsei, au identificat, pe raza comunei ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2020, 13:40
(440 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Roșu de viscol și ninsori în Ialomița

Cod Roșu de viscol și ninsori în Ialomița

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, județele Buzău, Brăila, Ialomița, Călărași și Tulcea vor fi vizate de Cod Roșu de viscol și ninsori. Astfel, Ialomița va intra sub incidența Codului Roșu de viscol și ninsori de miercuri, 5 februarie 2020, orele 22,00, până joi, 6 februarie 2020, orele 8,00. Să precizăm că fenomenele vizate de Codul Roșu de viscol și ninsori fac referire la intensificări puternice ale vântului cu rafale de peste 85-90 km/h, viscol, ninsori relativ abundente, vizibilitatea fiind redusă semnificativ. ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2020, 11:50
(1169 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Marți, 4 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente de circulație, soldate cu rănirea a patru persoane. Primul accident rutier s-a produs în jurul orei 9,00, pe DJ213, în afara ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2020, 11:45
(447 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Bărbat de 60 de ani, mort în casa incendiată

Miloșești: Bărbat de 60 de ani, mort în casa incendiată

În noaptea de marți spre miercuri, 4/5 februarie 2020, în jurul orelor 23,45, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Miloșești. La locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2020, 09:10
(481 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Căzănești: Pieton lovit de o mașină!

Luni, 3 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DN2A, în localitatea Căzănești, soldat cu decesul unei persoane. Din primele cercetări ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 16:40
(539 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, drogat la volan

Luni, 3 februarie a.c., polițiștii din Urziceni, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza de competență, au oprit în trafic un tânăr, de 21 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe o stradă din ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 16:35
(504 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Arestat pentru «vătămare corporală»

Luni, 3 februarie a.c., polițiștii din Coșereni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 15:25