Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

necruțătoare

Pe lângă calitățile recunoscute de denunțător cu acte în regulă, Don Juan cu pedigriu și banchez de ocazie pentru prietenii aflați la ananghie, Liviulică cu mașina mică este păzit non-stop de o firmă ce-și plantează oamenii fix în fața porții conacului. Acuma, noi nu știm exact de ce, dar ne putem imagina. Prima fantezie ar fi că badiguarzii din stradă sunt plătiți ca, în cazul în care vreun soț încornorat își permite să strice liniștea cartierului și să încerce escaladarea pârleazului în căutarea infamului cu Bentley închiriat, să reacționeze ca atare. Cea de-a doua fantezie, care nouă ne place mai mult, ar fi cea referitoare la presupusa descindere de la orele 6,00 fix, când ar exista posibilitatea ca procurorii ăia financiari din Germănica să fie din nou nelămuriți asupra sumelor nejustificate de Liviulică cu mașina mică. Cea de-a treia plăsmuire e bestială, căci imaginația unora e bogată și plină de violențe. Ăla micu’ din clanul de hailandări hoinari, prieten la cataramă cu Liviulică de douăjdeani și mai bine, proaspăt executat silit de același Liviulică, vrea să sară gardul. Într-o mână are sabia lui nea Gică (ce vremuri, ce dobânzi!) și într-alta securea lui Mihai Viteazul din față de la Select. Badigardul păzitor îl prinde din zbor de-un picior, hailandărul bătrân rămâne priponit în gard, în timp ce Liviulică apasă butonul de panică și dispare prin spate. Nea Titele, nea Titele, ce șerpi cu ochelari ai crescut la sân...

Și dacă tot eram în domeniul ăsta economic cu dobânzi constant în creștere (vine criza, v-am mai spus!), aducem în discuție inactivitatea celor ce au vrut să fie șefi și să aibă poza la panou. Căci, din ce în ce mai evident, polițiștii coordonați de ăla micu’ cu capre de respirau greu par depășiți de fenomenul încasărilor de surplus. Așadar, mai tragem un semnal de alarmă cu gândul că poate, într-un final, se apucă unii de treabă și studiază cu atenție fenomenul ce a revenit la amploarea din urmă cu cel puțin 10 ani...

Da, știm, așteptați amănunte despre Soarele administrației publice de la Amara. Despre El, Președintele ialomițenilor de pretutindeni. Din ceea ce am înțeles noi, s-au întețit întâlnirile cu Luceafărul politicii locale, purtătorul de mape cu cod COR Marian. Acuma, Farul administrativ ar fi spus că nu va face greșeala primarelui Mojo-fante de Slobozia. În sensul că va sta agățat de funcție și partid până spre final de mandat, înșelându-le vigilența și încrederea noilor corifei social-democrați. De fapt, asta s-a văzut și la ultima ședință, când «sistemul mafiot mizerabil» a fost identificat de gura Președintelui chiar în persoana lui Codrinel cu capul chel! Zău, să n-apucăm să ajungem la ușă...

Nenumărați șefi de deconcentrate din sistem așteaptă de săptămâni bune, cu dinții la gard, prevederile noului Cod Administrativ. Pesedeu’ lu’ tanti Veorica zice că o să apară în curând, în timp ce descentralizații noștri cred că transformarea lor în manageri de instituții va fi un proces lent și de durată. Revenind, același Cod Administrativ va avea o prevedere specială pentru nea Jiji, articolul în cauză invocând imperios pensionarea acestuia. Am zis!

Pe timpuri, că tot vorbeam de prefecți, când pentru funcția aceasta înaltă se luptau Alecsandru (cu cs!) și fostul primare de cătun-stațiune, Președintele ialomițenilor de pretutindeni s-a ridicat în două membre și a rostit răspicat: «Dacă mă puneți prefect, toți șefii de descentralizate vor da concurs!». Liniștea așternută în cadrul ședinței social-democrate a făcut ca Alecsandru (cu cs, v-am mai zis!) să fie nominalizat. Între timp, fostul primare de cătun-stațiune ajuns Soare al administrației publice locale a mai uitat din cele spuse la începuturi, numirile de care ar avea știință fiind pe bază de simbioze feisbuciste, priviri galeșe și servicii nocturne. Noroc cu prevederile din noul Cod Administrativ...

Lunga vară fierbinte a anului de grație 2019 a debutat în trombă pentru odraslele de edili în funcție. Așadar, pentru Vlădeni s-a strigat darul la Constanța, în timp ce Sărățeniul a acoperit fastuos Amara cu 40 de ospătari la 600 de persoane. Inventarul de nunți prevede, în scurt timp, Platoneștiul. Orientat spre Capitală, cu maneliști celebri și talente de Frățilești, lăstarul de edil așteaptă cel puțin 500 de oameni. Cu sau fără Rindea, paranghelia trece...

18 Iunie 2019, 15:25 (2024 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


ion:
(25 Iunie 2019, 09:48)
liviulica a ramas fara permis auto

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 23 Iul 2019
124 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Un feteștean beat la volan a provocat un accident rutier

Joi, 18 iulie a.c., un bărbat de 26 de ani, din Fetești, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ce se deplasa pe direcția Movila-Fetești, ar fi pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 17:25
(341 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Doja

Joi, 18 iulie a.c., în jurul orelor 23,40, Pompierii de la Detașamentul de Pompieri Slobozia împreună cu patru pompieri civili de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență au intervenit cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 17:20
(399 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Cercetați penal pentru furt de cereale

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au identificat joi, 18 iulie a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 38 și 44 de ani, bănuiți de comiterea unui furt. Cei în cauză au fost opriți în ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 17:15
(374 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier efectuează cercetări într-un dosar penal privind infracțiunea de «conducere a unui vehicul fără permis», faptă comisă în localitatea Ograda, la data de 19 aprilie ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 17:10
(341 vizualizări - 0 comentarii)


4

DSVSA Ialomița: Controale în piețe la tarabe

În perioada 12-14 iulie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, împreună cu reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și ai Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 16:10
(420 vizualizări - 0 comentarii)


Baza 86 Aeriană, la «Royal International Air Tattoo 2019»

În perioada 19-21 iulie 2019, la Baza Aeriană FAIRFORD, GLOUCESTERSHIRE din Marea Britanie, aparținând Forțelor Aeriene Regale, are loc «Royal International Air Tattoo 2019», unul dintre cele mai mari mitinguri ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 11:40
(420 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arme găsite în casă

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu polițiștii Serviciului pentru Acțiuni Speciale au efectuat 4 percheziții domiciliare la Țăndărei. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 15:35
(563 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gârbovi

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orelor 12,30, două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni și un echipaj SMURD au fost solicitate pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din localitatea ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 15:30
(378 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


8

Platonești: Accident rutier soldat cu o victimă

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orei 13,50, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Movila-Platonești a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un parapet aflat pe marginea șoselei. ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 15:25
(383 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: Beți la volan

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 21 de ani, din Făcăieni, în timp ce șofa pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 15:20
(386 vizualizări - 0 comentarii)


10

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

16 Iulie 2019, 18:50


IPJ Ialomița: Nereguli constatate la taximetriștii slobozeni

Luni, 15 iulie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pe raza municipiului pentru verificarea legalității transportului public de persoane în regim de taxi. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:50
(602 vizualizări - 1 comentariu)


12
Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Luni, 15 iulie a.c., în jurul orei 06,30, pe raza localității Cotorca s-a produs o coliziune între 5 autovehicule. Pentru salvarea celor două victime, o femeie de 23 de ani și un bărbat de 41 de ani, au ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:35
(545 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Gârbovi: Tânăr prins la volan cu un pistol

Sâmbătă, 13 iulie a.c., în jurul orelor 21,00, în urma unui control în trafic, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au depistat un tânăr, de 18 ani, care deținea în habitaclul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:30
(571 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi pistol


Ordin de protecție pentru un tată agresor din Cosâmbești

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Fierbinți Târg au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Cosâmbești după ce acesta și-ar fi agresat fiica. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:25
(499 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În perioada 12-14 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat 5 bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 56 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:20
(484 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permis de conducere pe drumurile publice

Doi bărbați, de 32 de ani, din Țăndărei, și de 44 de ani, din Căzănești, au fost depistați de polițiștii ialomițeni vineri, 12 iulie a.c., în timp ce șofau pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:15
(508 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat depistat la volanul unui vehicul neînmatriculat

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii rutieri din Urziceni au depistat în trafic un autoturism condus de un bărbat, de 38 de ani, din Urziceni, care avea autorizația de circulație provizorie expirată din ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:10
(497 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Fii inteligent, nu fi violent!»

În perioada 1 iulie-30 septembrie 2019, Poliția Municipiului Slobozia desfășoară campania «Fii inteligent, nu fi violent!». Principalele obiective ale polițiștilor de Ordine Publică sunt reprezentate de ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:05
(486 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Familia Sohodoleanu
anunță cu nesfârșită
durere trecerea în
neființă a celui
care a fost
Gheorghe Sohodoleanu ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2019, 08:05
(1238 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minor prins la volan cu 107 km/h!

Joi, 11 iulie, în orașul Țăndărei, polițiștii rutieri au oprit în trafic un autoturism care se deplasa cu viteza de 107 km/h. În urma verificărilor efectuate, au constatat că la volanul mașinii se afla ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 16:30
(922 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Beat la volan, a acroșat o mașină parcată

În miezul nopții de joi spre vineri, 11/12 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată despre producerea pe strada Gării, din Țăndărei, a unui accident soldat cu pagube materiale. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 16:25
(799 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 15-19 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 16:20
(885 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

11 Iulie 2019, 19:15


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,89%

Conform informațiilor oferite de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfârșitul lunii mai 2019, rata șomajului a fost de 4,89%. Exprimat în cifre acest procent arată că peste ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 17:15
(897 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 31 iulie 2019, termen limită pentru depunerea Declarației Unice

Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii din județul nostru cu privire la faptul că termenul limită pentru depunerea Declarației unice este data de ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 17:10
(902 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Consultări la nivel național cu reprezentanții mediului de afaceri

Reprezentanții Ministerului Finanțelor Publice au continuat seria întâlnirilor organizate în toate județele țării cu membrii mediului de afaceri. Alături de oficialii Ministerului Finanțelor Publice s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 17:05
(841 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Toate focarele de Pestă Porcină Africană, stinse

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, despre  situația ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2019, 15:10
(1000 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Arestat pentru «conducere fără permis»

Joi, 4 iulie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 23 de ani, din comuna Traian, pe numele căruia Judecătoria Făurei a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 16:50
(1304 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 8-12 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 16:45