Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pe șoselele din Ialomița se circulă cu mașini învechite

Pe șoselele din Ialomița se circulă cu mașini învechite

Programele «Rabla» și «Rabla Plus» nu prezintă foarte mult interes pentru ialomițeni. O statistică oficială a Administrației Fondului pentru Mediu arată că, în primele 5 luni ale acestui an, doar 168 de persoane fizice și juridice din județ au beneficiat de vou­chere pentru a-și achiziționa o mașină nouă. În aceeași perioadă de timp, numărul mașinilor second-hand achiziționate a fost de 10 ori mai mare, spun cifrele Direcției Regim Permise și Înmatriculări Vehicule.

Ialomițenii preferă mașinile vechi
Programele «Rabla» și «Rabla Plus» au fost create cu scopul de reînnoi parcul auto. Astfel, posesorii mașinilor vechi le pot preda la centrele special amenajate, primind vouchere în baza cărora pot să-și achiziționeze un autovehicul nou, la un preț mai mic. Anul acesta, susțin reprezentanții Administrației Fondului pentru Mediu, în primele 5 luni ale acestui an, doar 168 de persoane fizice și juridice din județ au făcut demersuri pentru a-și achiziționa un autoturism nou prin intermediul celor două Programe. În aceeași perioadă de timp, conform Direcției Regim Permise și Înmatriculări Vehicule, numărul înmatriculărilor pentru mașinile second-hand a fost de 10 ori mai mare. Peste 1000 de astfel de autoturisme rulate, în mare parte aduse din import, au fost înmatriculate de șoferii din județul Ialomița.

19 Iunie 2019, 08:05 (1495 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Ialomița, mai «bogată» cu 5000 mașini second-hand

Comentariile cititorilor:


Opinci carpite in BMW:
(22 Iunie 2019, 09:40)
Multumim psd ului pentru dezvoltarea economica ce ne_a zapacit complet.Fericirea traiului zilnic cu locuri de munca,fabrici,ateliere,uzine,combinatul chimic,e asa de bine in Ialomita,ca dupa autobuzele electrice(ratare),locuitorii vor umple parcarile cu TESLA, pentru lovituri in c©®ie,Sigur,nici sa ne inmultim nu mai vrem,ca nu dorim sa împărtășim traiul nesperat de bun copiiilor nostri!Sa ne bucuram de belsugul ialomitean doar noi!Ti_ai dracu de nenorociti,locuitorii judetului sunt batjocoriți de 30 ani prin guvernarea psd.DAR isi merita soarta!O galeata,o bricheta,ulei si zahar=vot!
Gigea:
(20 Iunie 2019, 09:03)
Si de unde pretentiile astea cu masini noi si fara sa bata si sa troncane?La ce drumuri sunt , asa masini avem.
K1:
(19 Iunie 2019, 23:11)
masini invechite ,sosele invechite combinatia la moda in judet.
IOANA:
(19 Iunie 2019, 15:36)
Si eu as cumpara o masina noua! .....cu ce ramane din salariu dupa ce achit facturi, rate la centrala termica, rate la banca si cumpar apa de baut imbuteliata........ ramane ceva pentru o rata la CAR ca sa cumpar o masina macar de 7-8 ani vechime! .....si asta pentru ca am un salariu mediu! Sunteti rupti de realitate daca vreti sa spuneti ca nu vrem masini noi!!!!!
Gigi:
(19 Iunie 2019, 14:31)
,,ialomitenii prefera masinile vechi''  ??!De unde stiti voi?Cu salariile care sunt in oras ialomitenii isi cumpara ce pot, nu ce prefera..
Nu va impacientati:
(19 Iunie 2019, 13:53)
Oras second hand: edili, cetateni,  masini, imbracaminte, scoli, spital, politie, tribunal, institutii(in general), grad de civilizatie etc, toate pe masura second..Dar nu va impacientati. Agatati ca scaiul de oaie(UE si NATO), chiar si asa, mergem(suntem tarati) inainte..
Mary:
(19 Iunie 2019, 10:28)
   În viață întâlnești fel de fel oameni, unici în felul lor. Din categoria celor cretini, dobitoci sau proști, se regăsesc și în cadrul DADP Slobozia, care se fac că plobează străzile pline de gropi. De când cunosc orașul Slobozia, nu am văzut atâtea gropi în asfalt. Nu mai este cazul să compar ce se făcea pe vremea plumbuitului și ce se face acum, adică nimic!! Directorul de la DADP o fi având mașină?! Nu mai este cazul să mai comentez!! Toți cei care sunt "ținuți la aparate" în funcții administrative, în frunte cu primarul, ar trebui șă plece urgent, să nu ne mai chinuie în fiecare zi. Nu este o părere și mai de grabă cerință fără amânare. Nu vă mai suportă spectatorii!! Sunteți actori proști, iar actul vostru profesional este pe măsură. Mergeți de unde ați venit!! Plecați să nu mai auzim de voi că și așa sunteți ca niște fantome care ne bântuie de 30 de ani!!!
rich:
(19 Iunie 2019, 09:59)
"nu prezinta interes pentru ialomiteni"
daca salariile ar fi ca in tarile civilizate, sa vezi ce interes ar prezenta pentru toata lumea, deci si pentru ialomiteni!
cu salariul minim pe economie, cu taxe mai mari ca in vest, poa` sa fie si mama lu programul rabla, ca n-ai cu ce sa-ti iei masina noua.
Asa ca ne intoxicam de la benveurile aduse si inscrise pa bulgaria.
Un cetățean:
(19 Iunie 2019, 09:59)
Ce știre de rahat!avem șosele sau putere de cumparare sa ne luam masini noi?aruncati un ochi la vecinii bulgari sa vedeți adevărate rable.masina e necesitate nu lux,cati la suta dun romani iSi permit o masina noua? Suntem departe de media europeană la salarii deci nu vad dc ati avea pretentii prea mari.
Vio:
(19 Iunie 2019, 08:48)
Ce sa faci cu masina noua, in Ialomita ? Masinile sunt concepute sa circule pe sosele , nu pe drumuri bombardate.