Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rețeaua de gaze din Țăndărei se extinde

Rețeaua de gaze din Țăndărei se extinde

Proiectul de extindere a rețelei de gaz în orașul Țăndărei continuă. Până la toamnă, susțin autoritățile locale, alte 8 străzi din oraș vor beneficia de posibi­litatea racordării la rețeaua de gaz a loca­lității. «Este foarte important ca membrii comu­nității noastre să aibă aces la utilitățile publice!» a precizat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Beneficii pentru cetățeni
Racordarea la gaze a orașului Țăndărei este un proiect multianual, demarat în urmă cu aproximativ 10 ani. Datele autorităților locale arată că, în momentul de față, rețeaua de gaze naturale este extinsă pe majoritatea străzilor din oraș. Estimările arată că gradul de ra­cordare al populației depășește 50%. Cu toate acestea, încă se depun eforturi pentru realizarea in­tegrală a acestei rețele. Demersurile autorităților au fost împiedicate de birocrație și numeroasele modificări legislative în acest domeniu. «Birocrația este unul dintre elementele care ne împiedică uneori să dezvoltăm proiecte eficiente pentru comunitatea noastră. Pentru orice proiect pe care-l inițiem este nevoie de numeroase documente și justificări. De asemenea, legile se tot modifică în permanență. De exemplu, suntem acum într-o etapă de extindere a rețelei de gaz pentru care în trecut nu era nevoie de lucrări de ridicare topo. Acum ne trebuie și ridicare topo! Vă dați seama că trebuie reluată procedura pentru a realiza și aceste noi necesități...» a explicat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei. Cu toate acestea, autoritățile locale sunt optimiste în ceea ce privește derularea proiectului de extindere a rețelei de gaze a orașului. Astfel, până la toamnă, rețeaua va cuprinde alte 8 străzi din Țăndărei. Este vorba despre străzile Ion Creangă, Lalelei, Izvor, Mircea Eliade, Muncii, Agricultori, Bălții și Aleea Brăilei. «Demersurile pentru extinderea rețelei de gaze pe aceste străzi s-au făcut încă din 2017. Ne bucurăm că, în sfârșit, putem să aducem rețeaua de gaze și pe aceste străzi. Până la sfârșitul toamnei, cetățenii orașului care lo­cuiesc pe aceste artere se vor putea racorda la rețeaua de gaze!» a mai spus Nicoleta Toma, primarul ora­șului Țăndărei.

19 Iunie 2019, 11:05 (1622 vizualizări - 11 comentarii)

Comentariile cititorilor:


locuitor:
(24 Iunie 2019, 10:46)
mintim poporul cu...presa in acest caz....de fiecare data se mai adauga inca o strada la bransarea cu gaze dar se face in functie de cate voturi aduce cartierul respectiv mai marelui partid rosiatic....nu le-ar fi rusine...de 2 ani se tot taragane ...bine ca avem pietricele....strazile sunt jalnice...TOATE....si nimeni nu vede...primar, viceprimar, consilieri-rusine sa va fie....doar  din gura...nimic faptic...un parculet de copii am avut si pe acela l-ati "retras"...sa inteleg ca il veti face inainte de alegeri, ca asa v-a invatat partidul....de tantari...nici nu mai vorbesc....
Maria:
(20 Iunie 2019, 16:22)
Adică, asfaltăm cu chiu cu vai, apoi băgăm conductele de gaze! Ce dracu, suntem inteligenți așa? Ca la proști! Țiganii nu se gazează, ne gazează!!!
ion:
(20 Iunie 2019, 05:11)
Deci...se gazeaza tiganii?
barligea:
(20 Iunie 2019, 04:58)
vrem si pe strada Pacii asfalt ca si noi suntem din oras
Videanu reloaded:
(19 Iunie 2019, 18:57)
Strada Agricultori  - de la Biserica pina in tigania din sat (repere pentru cunoscatorii bastinasi !) - numa' bine ce a fost bordurata si asfaltata cu mari eforturi din partea constructorilor si cu o si mai mare chinuiala a "riveranilor" in 2018.

Acu', daca-i bal - bal sa fie! hai cu conducta si bransamentele de gaze, ca sa avem ce reasfalta! 
corado:
(19 Iunie 2019, 16:57)
Ce se mai lauda...este vai de mama ei.Dupa copacii mutilati au "aparut"pietricelele" colorate in culorilor partidului de analfabeti.Doamne,a cui o fi fost "ideea"? In loc sa repare drumurile pline de gropi lasate "mostenire" de RAJA,chelului ii trebuie tichie de margaritar.Oare,pe timpul iernii ,ce se vor intimpla cu aceste "bijuterii colorate",daca vor mai fi pana atunci.Am ajuns de rasul lumii... Treziti-va ,dragi locuitori ai orasului Tandarei !!!!!!!
un om:
(19 Iunie 2019, 14:14)
Strazile sunt ca dupa bombardament, aleea Teilor e praf facuta
AA:
(19 Iunie 2019, 12:14)
BD IONEL PERLEA MAI APARTINE DE OR TANDAREI ???????
xx:
(19 Iunie 2019, 11:58)
bd ionel perlea - singurul bd din oras  arata mai rau ca ulitele satelor de odinioara dar primaria nu vede
Triferment!: