Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

sclavii orgoliilor

Nimeni nu e scutit de orgolii. Avem orgoliul cunoașterii, orgo­liul poziției sociale, orgoliul de a nu ne recu­noaște greșelile. În cazul politicienilor de pro­vincie însă, orgoliul este perdant. El este, alături de ignoranță, ceea ce a ajuns să definească imaginea publică a celui care conduce. Și, cu cât e mai mare, cu atât politicianul crede că este mai mare. Așa a ajuns, de exemplu, primarul Adrian Mocioniu să creadă că va obține un nou mandat pe listele Pro România. Așa a ajuns președintele Moraru să-și închipuie că este semizeu. Așa a devenit deputatul Pop sus­ținătorul scenariilor «deep state» și «sistemul mafiot mizerabil»... Așa a ajuns deputatul Gheorghe Tinel să predice invincibilitatea PNL și să refuze alianțele electorale de conjunctură. Și exemplele pot continua, până la nivelul membrilor simpli de partid, al căror orgoliu sfidează vecinii de bloc cu care până mai ieri jucau table. Orgoliul politicianului de provincie nu are limite. Cu cât e mai insignifiant, cu atât orgoliul politicianului este mai mare. Și, cu cât urcă mai sus pe scara socială, cu atât orgoliul îl viciază mai tare. Nu minciuna, nu prostia, nu corupția sunt cele mai grave probleme ale societății în care trăim. Au existat și vor exista întotdeauna. Ceea ce ne pierde, ceea ce ne blochează, ceea ce ne trage înapoi este orgoliul celor care ne conduc. Un orgoliu irațional, tiranic, implacabil. Iar aici, în Ialomița, parcă mai abitir decât oriunde, politicienii se întrec în a-și exhiba orgoliile, deve­nind, pe an ce trece, tot mai detestabili.

19 Iunie 2019, 13:55 (2332 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Dinu Păturică&comp.
arta ipocriziei
bullying-ul instituțional

Comentariile cititorilor:


K1:
(19 Iunie 2019, 23:04)
mod de gandire simplist,
vox:
(19 Iunie 2019, 17:08)
Ha, ha, uau !
Jhon:
(19 Iunie 2019, 14:35)
Adevarat, meriți um like..